Φωτισμός εκτροφείου πτηνών

1. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Φωτισμός εκτροφείου πτηνών.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Φωτισμός εκτροφείου πτηνών

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εξαιρετικό άρθρο Γιάννη! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπράβο Γιάννη, ευχαριστούμε πολύ, πάντα πίστευα ότι χρειαζόταν ένα τέτοιο άρθρο!

4. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Μπράβο κε Γιάννη. Πολύς κόπος!

5. misalouris

Επικουρικά του αρχικού άρθρου ... καλό είναι να διαβαστεί και αυτό εδώ το άρθρο που περιγράφει πειράματα αρκετών χρόνων, που αποδεικνύουν την επίδραση του φωτός στο φύλο των καναρινιών.
    Νομίζω πως πέρα από όλα τα άλλα αξίζει μιας δεύτερης ματιάς και μια προσεκτικής ανάγνωσης των στατιστικών στοιχείων που έχουν καταγραφεί στις εκτροφές μας.

6. Φοίβος

Χωρις να θελω να καταριψω την ερευνα του αρθρογραφου, διαφωνω με την θεωρια αυτη, εκτος κι αντιλαμβανομαι κατι λαθος. Η γονιμοποιηση γινεται μεσα στο σωμα στο σωμα του θηλυκου πολυ πριν τα αυγα φτασουν στη φωλια και τα "δει ο ηλιος" οπως περιγραφει ο συγγραφεας. Ετσι δεν ειναι? o_O Οταν ειχα παλιοτερα τα καναρινια τα οποια κρατουσα στο μπαλκονι απο την ανοιξη ως το φθινοπωρο σε σκιερο μερος,εβγαλα ολοκληρες γεννες με αρσενικα πουλια. Δεν καταλαβαινω λοιπον που βασιζει τη στατιστικη του..

Επισης γιατι να ισχυει κατι διαφορετικο για τα καναρινια τα οποια μαλιστα δεν ειναι "φυσικο" ειδος. Αλλα πουλια που φωλιαζουν σε κουφαλες δεντρων απο τη φυση τους, τα αυγα τους ειναι στο σκοταδι απο τη γεννηση ως την εκκολαψη τους.

7. misalouris

Ανέστη είχα κι εγώ τις δικές σου αμφιβολίες.
    Σε αντίστοιχο άρθρο έχω αναγράψει πως υπήρχαν σχετικές μελέτες και περίμενα τεκμηριωμένο αντίλογο ώστε να καταλάβω τι πραγματικά συμβαίνει. Σε <email removed> στο group που έχει κάνει την ανάρτηση (εξαιρετική ομάδα για όσους δεν το ξέρουν) πήρα την απάντηση πως το ίδιο συμβαίνει και στα ερπετά (χελώνες, κροκόδειλοι κλπ) με μοναδικό μέσο επιλογής του φύλου τη θερμοκρασία εκκόλαψης.... και εκεί είναι απόλυτα τεκμηριωμένο. Η γονιμοποίηση και σ' αυτές τις περιπτώσεις έχει προηγηθεί.
    Επιπρόσθετα χρειάζομαι μερικές μέρες ώστε να κοιτάξω στα δικά μου αρχεία να δω περίπου το ποσοστό ανά φύλο και θα επανέλθω. Άλλωστε όλα είναι υπό αμφισβήτηση και έρευνα ώστε να υπάρξει η αντίστοιχη "βελτίωση" και η επιστημονική επιβεβαίωση.

8. Φοίβος

Πηρες ως απαντηση μια συγκριση εντελως ανομοιων ειδων, ενω παραβλεφθηκε το προφανες
    Επισης μου φαινεται καπως ατοπο - θα το χαρακτηριζα- το γεγονος οτι ψαχνουμε να ταιριαξουμε εναν τοσο λεπτο κανονα της φυσης, σε ειδος που δεν εφτιαξε η ιδια η φυση μονη της.

9. misalouris

Ανέστη δεν μπορώ να σου καταλογίσω άδικο.... ούτε οι αμφιβολίες σου απέχουν από τις δικές μου ... και ασφαλώς δεν είμαι οπαδός καμιάς θεωρίας ... Απλά είμαι από πριν περισσότερο έτοιμος να δω αυτή την εξέλιξη, μια και σε μια τεκμηριωμένη έρευνα δεν μπορώ να κλείσω τα αυτιά μου επειδή απλά δεν μου κάθεται στη λογική μου. Τη διαβάζω και προσπαθώ με το χρόνο να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω δεδομένα. Θα ήθελα περισσότερα από τους "συγγραφείς" της συγκεκριμένης "έρευνας-μελέτης", αλλά δεν τα έχω. Αν κάποιος επικοινωνήσει μαζί τους και καταφέρει να εκμαιεύσει κάποιες πληροφορίες θα ήταν αφάνταστα χρήσιμο να τις μεταφέρει και στην ομάδα.
    Η συγκεκριμένη "κατάσταση" ως πληροφορία, ακούγεται από κάποιους εκτροφείς μεταξύ σοβαρού κι αστείου εδώ και χρόνια. Μάλιστα πριν κάποιους μήνες είχα διαβάσει και κάτι σχετικό το οποίο δυστυχώς τότε το απέρριψα μια και δεν "πατούσε' στη λογική μου.
    Ίσως αν το είχα κρατήσει να είχαμε περισσότερα στοιχεία....
    Δεν θεωρώ πλέον τίποτε ως δεδομένο και προσπαθώ να μάθω όσο το δυνατό περισσότερα. Σ' αυτή την προσπάθεια και τη συνεχή αναζήτηση βρήκα κάτι που θεώρησα καλό να το φέρω στην παρέα μας.
    Αν είναι σωστό ή λάθος θα φανεί κάποια στιγμή στο μέλλον, μέχρι τότε διαβάζω και περιμένω... και φυσικά ότι βρίσκω θεωρώ κάτι περισσότερο από υποχρέωσή μου να το φέρω προς συζήτηση στην παρέα...
    Ξαναλέω μέχρι τελικού αποτελέσματος δεν υιοθετώ τίποτε...

10. George98

George98 PB Active Member

πολύ ωραίο άρθρο και πληρεί τα πάντα σχετικά με τον φωτισμό

Μοιραστείτε

Φόρτωση...