Φωνες απο τις δικες μου καρδερινες

Συζήτηση με θέμα Φωνες απο τις δικες μου καρδερινες, που ξεκίνησε από pameinos84, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 21 Μαρ 2008.

1. pameinos84

pameinos84 PB New Member

Μιας και βλεπω πολυ κινηση απο φωνες ειπα να μοιραστω μαζι σας τις φωνες και απο τα δικα μου γαρδελια.Ζητω συγνωμη εκ των προτερων διοτι η ποιοτητα του ηχου δεν ειναι τοσο καλη,αλλα ελπιζω να σας αρεσουν.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Λέλος

Λέλος Banned

Ρε συ φίλε αυτή δεν κάνει ούτε για ζευγάρι δεν έχει καθόλου λαρύγγι να γυρίζει και βιζάρει συνέχεια !

3. pameinos84

pameinos84 PB New Member

δεν εχει κλεισει χρονο ακομα.Πραγματι δεν εχει ενταση στη φωνη αλλα εχει καλες φωνες κ πιστευω οτι θα τις καθαρισει.

4. Λέλος

Λέλος Banned

Όταν μεγαλώσει όχι τώρα !
    Έχει τελειώσει το πουλί αυτό φωνητικώς για πάντα, τα γαρδέλια παίρνουν φωνές ως 2 μηνών τόσο καιρό τι περίμενες ???

5. pameinos84

pameinos84 PB New Member

Τα πουλια παιρνουν φωνες μεχρι και τη δευτερη φορα που ριχνουν τα φτερα τους.Δεν ειπα οτι θα εχει τραγικη αλλαγη αλλα πιστευω οτι θα καθαρισει

6. Λέλος

Λέλος Banned

Λοιπάμε αν σε στεναχωρώ αλλά στο δεύτερο μούτεμα μόνο ποστιάζουν καλύτερα τα πουλιά, ασχολούμαι με τις φωνές και εκπαίδευση 30 χρόνια και αν θες μπορώ με τις γνώσεις μου να σε βοηθήσω

7. Isidoros

Isidoros PB New Member

Αν και δεν έχω την πείρα του φίλου Λέλου θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.
    1ον.Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι ένα πουλί τελειοποιείται φωνητικά μέχρι τους δύο πρώτους μήνες της ζωής του?
    2ον.Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι η καρδερίνα που ακούω να φωνάζει δεν κάνει ούτε για ζευγάρωμα?
    3ον.Αν δεν κάνει ούτε για ζευγάρωμα γιατί κάνει?
    4ον.Και αν δεν κάνει ούτε και για ζευγάρωμα γιατί προορίζοταν?
    5ον.Εφόσον το πουλί μαθαίνει μέχρι τους δύο πρώτους μήνες της ζωής του να τελειοποιείται φωνητικά το μούτιασμα τι χρειάζεται?
    6ον.Οι φωνές που έχουν ανεβεί σε διάφορα ποστ από σένα φίλε Λέλο είναι από καρδερίνα που είναι δύο μηνών ή άλλη μεγάλη που έμαθε να φωνάζει έτσι σε ηλικία δύο μηνών?
    7ον.Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να διδαχθεί την φωνή μία καρδερίνα?Με cd ή με καρδερίνα δάσκαλο?
    8ον.Εφόσον δεν υπάρχουν στάνταρ για την φωνή της καρδερίνας πως ξεχωρίζουμε ότι μία καρδερίνα κελαηδάει καλά?
    9ον.Ποιός ο λόγος να αποκλείουμε ένα πουλί?

8. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Εδώ θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν υπάρχουν πουλιά τελειωμένα.
    Εμένα (ως μη ειδικό) μου άρεσε το κελάηδισμα, αν και με μια δεύτερη ακρόαση μπόρεσα να διακρίνω κάποια μη εύηχα σημεία.
    Δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι εδώ δεν είμαστε όλοι ειδήμονες και βέβαια δεν πρέπει να αποτρέπουμε κάποιον (που με δισταγμό, απέραντη αγάπη για τα πουλιά του και θέληση να συνεισφέρει με κάποιο τρόπο στην κοινή μας προσπάθεια), από το να στείλει το μήνυμά του στο site.
    Δηλαδή τι μήνυμα λαμβάνουν οι υπόλοιποι;
    Με τι καρδιά θα στείλει ξανά κάτι οποιοσδήποτε, αν ξέρει ότι αντί για μπράβο και ευχαριστώ θα δεχτεί κριτική;
    Θέλω να παρακαλέσω όλα τα μέλη, πριν κρίνουν μια πράξη, να ελέγχουν εκτός από το θέμα της συζήτησης, τις προθέσεις καθώς και την επίδραση που θα έχει στους υπόλοιπους η κριτική μας.

9. Λέλος

Λέλος Banned

Προφανώς δεν έχεις δασκαλέψει ποτέ ! Γιατί δεν ήξερες ότι τα πουλιά παίρνουν φωνές ως δυο μηνών.
    Κανόνας νούμερο 1.
    Σε 45 μέρες αν ακούσουν δάσκαλο τα πήρε πάνω τους τα πουλιά ΤΕΛΟΣ
    Κανόνας νούμερο 2.
    Τα πουλιά είναι όπως και οι άνθρωποι στο λαρρύγγι ,άλλη η Σωτηρία Μπέλου και άλλο η Μπεζεντάκου άλλο ο Νταλάρας άλλος ο Καραφώτης
    Κανόνας νούμερο 3.
    Τα πουλιά "μπαίνουν" τον δεύτερο χρόνο εννοούμε σε
    Π Ο Σ Τ Ι Α Σ Μ Α δηλαδή στο μοντάρισμά τους ΟΧΙ σε αυτά που έχουν ακούσει.
    Κανόνας νούμερο 4.
    Αν έπαιρναν φωνές και στο μούτεμα τότε θα τα βάζαμε για δασκάλεμα ενός έτους με λιγότερους κινδύνους μην και αρρωστήσουν
    Κανόνας νούμερο 5.
    Ποτέ δεν χρησιμοποιούμε για επιβίτορα πουλί δεν παρλάρει-γυρίζει

Τα παραπάνω αφορούν για Ω Δ Ι Κ Α Γαρδέλια

Μπορείτε να ζευγαρώνετε από τα άλλα τα πουλιά τα ωραία τα μεγαλώσωμα τα φανταχτερά σε χρώματα τα λαμπερά τα ογκώδη . Ποιοτικά φωνητικά πουλί δεν θα πάρετε ποτέ
    Πρώτυπο δεν υπάρχει, υπάρχει όμως καλαισθησία ακουστική .Όμοια το πουλί να σου λέει πιπαπίτς-πιπαπίτς ,πιβιρλίς πιβιρλίς χλι-χλι-χλι-χλι-τζίου και όμοια να λέει ΣΓΚΡ-ΣΓΚΤΕ-ΨΨΧΑ- ΤΙΡΙΤΙΝ-ΤΙΡΙΤΙΝ -ΧΡΜΠΕΣΤ-ΧΡΜΠΕΣΤ- ΦΙΑ ΦΙΑ ΦΙΑ ΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ. !
    Δ Ι Α Λ Ε Ξ Τ Ε

10. Λέλος

Λέλος Banned

Συμφωνώ με τον Χρήστο και σαν απολογούμενος θα πω το εξής:

Αγαπάμε όλα τα πουλιά μηδενός εξαιρουμένου σε αυτό όλοι συμφωνούμε έτσι.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Γιατί διαλέγουμε επιβήτορα? γιατί διαλέγουμε μάνες? γιατί λέμε στον μήνα επάνω των νέων : αυτό θα το κρατήσω α! αυτό θα το δώσω, γιατί ???

Υποκρισία
    Τα αγαπάμε όλα τα γαρδέλια και δεν δίνουμε -χαρίζουμε κανένα !
    Ξεκίνα να έχεις τέσσερα και αν δεν διώχνεις τα σκάρτα σε πέντε χρόνια θα έχεις τουλάχιστον διακόσια. !
    Ερώτηση
    Που θα τα βάλεις??
    Κάνεις χόμπυ ? ή μήπως κονομάς ???

11. Λέλος

Λέλος Banned

Κάντε μόνοι σας σύγκριση

Το track No1 είναι πουλί τύπου ... μελωδικό

Το track Νο2 είναι πουλί τύπου ... μελωδικό

Δασκαλέψτε με όποιο εσείς θέλετε αν σας αρέσει κάτι.
    Η κρίση δική σας και δεν αμφισβητείτε από κανέναν, άλλωστε δημοκρατία έχουμε.

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.mp3
      File size:
      153,1 KB
      Προβολές:
      647
    • 2.mp3
      File size:
      206 KB
      Προβολές:
      609
  12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ρε συ φίλε Λέλο τρόμαξα έτσι που το είδα νόμιζα ότι κάτι έπαθε το πουλί κατακόκκινα και μεγάλα γράμματα. Φυσικά και θέλουμε να μας βοηθήσεις αλλά χαλάρωσε λίγο. Δηλαδή το πουλί ό,τι ακούει μετά το δεύτερο μήνα δεν επηρρεάζει τη φωνή του; Μου φαίνετε λίγο παράξενο γιατί ως το δεύτερο μήνα δεν κελαηδάει ακόμη καλά καλά. Αν δηλαδή το έχεις 2 μήνες με δάσκαλο και μέχρι να χρονίσει ακούει σκάρτες φωνές δεν θα πάρει από αυτές; Απορίες είναι γιατί στη φωνή δεν έχω εκπαιδεύσει καρδερίνα (εκτός να την πάω στο βουνό στη Χαλκιδική να πάρει φωνές). Τέλος όταν λες έχει τελειώσει φωνητικώς για πάντα τι έννοεις ότι δεν θα πάρει μέρος σε διαγωνισμό; Γιατί φωνητικώς μια χαρά είναι το πουλί. Και θα στρώσει λίγο ακόμη η φωνή του και θα βάλει και σε μια σειρά αυτά που λέει και θα ακούγεται ευχάριστα (Όχι μπορεί να μην πάρει πρώτο βραβείο αλλά θα λέει πολλά). Αλήθεια υπάρχει διαγωνισμός φωνής για καρδερίνες; Γιατί αν υπάρχει λογικά θα υπάρχουν και κριτήρια για τη φωνή της αλλά αν όχι τότε είναι καθαρά κάτι υποκειμενικό η φωνή της και δεν υπάρχουν "ωδικά" γαρδέλια . Και μια τελευταία απορία. Έχω δει καρδερίνες που της έχουν μεγαλώσει κανάρια και δεν έχουν ακούσει ποτέ καρδερίνα. Αν και έχουν πάρει φωνές από τα κανάρια λένε και καρδερίνα. Που την βρήκανε αφού δεν είχαν δάσκαλο; Νομίζω ότι η φωνή και το τραγούδι της καρδερίνας σηκώνει πολύ κουβέντα, αλλά ήρεμη μπας και βγάλουμε καμιά άκρη κι εμείς οι άπειροι. Αν ενδιαφέρεσαι να μας εξηγήσεις μερικά πράγματα εδώ είμαστε πρόθυμοι να μάθουμε.(Φέτος μπλέκομαι και με αναπαραγωγή καρδερίνας πρώτη φορά και όπως καταλαβαίνεις με καίει ιδιαίτερα το θέμα)

13. Λέλος

Λέλος Banned

Έχεις δίκιο λυπάμαι !

14. Λέλος

Λέλος Banned

Δηλαδή το πουλί ό,τι ακούει μετά το δεύτερο μήνα δεν επηρρεάζει τη φωνή του; (Ναί όχι πολύ μέχρι και στο πρώτο ντίσιμο -ψιμάδιασμα) Μου φαίνετε λίγο παράξενο γιατί ως το δεύτερο μήνα δεν κελαηδάει ακόμη καλά καλά. (δεν κελαειδάει για τιί μπάζει φωνές)Αν δηλαδή το έχεις 2 μήνες με δάσκαλο και μέχρι να χρονίσει ακούει σκάρτες φωνές δεν θα πάρει από αυτές;(αναλόγως τον δάσκαλο-σπάνιο όμως) Απορίες είναι γιατί στη φωνή δεν έχω εκπαιδεύσει καρδερίνα (εκτός να την πάω στο βουνό στη Χαλκιδική να πάρει φωνές). Τέλος όταν λες έχει τελειώσει φωνητικώς για πάντα τι έννοεις ότι δεν θα πάρει μέρος σε διαγωνισμό; (θα την ... ακούς)Γιατί φωνητικώς μια χαρά είναι το πουλί. Και θα στρώσει λίγο ακόμη η φωνή του και θα βάλει και σε μια σειρά αυτά που λέει και θα ακούγεται ευχάριστα (ζήτα να στην δώσει)(Όχι μπορεί να μην πάρει πρώτο βραβείο αλλά θα λέει πολλά). Αλήθεια υπάρχει διαγωνισμός φωνής για καρδερίνες; Γιατί αν υπάρχει λογικά θα υπάρχουν και κριτήρια για τη φωνή της αλλά αν όχι τότε είναι καθαρά κάτι υποκειμενικό η φωνή της και δεν υπάρχουν "ωδικά" γαρδέλια . Και μια τελευταία απορία. Έχω δει καρδερίνες που της έχουν μεγαλώσει κανάρια και δεν έχουν ακούσει ποτέ καρδερίνα. Αν και έχουν πάρει φωνές από τα κανάρια λένε και καρδερίνα. Που την βρήκανε αφού δεν είχαν δάσκαλο; (έχεις δεί ,δεν έχεις ακούσει!)Νομίζω ότι η φωνή και το τραγούδι της καρδερίνας σηκώνει πολύ κουβέντα, αλλά ήρεμη μπας και βγάλουμε καμιά άκρη κι εμείς οι άπειροι. Αν ενδιαφέρεσαι να μας εξηγήσεις μερικά πράγματα εδώ είμαστε πρόθυμοι να μάθουμε.(Φέτος μπλέκομαι και με αναπαραγωγή καρδερίνας πρώτη φορά και όπως καταλαβαίνεις με καίει ιδιαίτερα το θέμα)[/quote]
    Οποιαδήποτε απορία μπορώ να σε βοηθήσω σοβαρά

15. Isidoros

Isidoros PB New Member

Καταρχήν θέλω να ξεκαθαρίσω την θέση μου.Σε καμία περίπτωση μα σε καμία δεν θέλω να ασκήσω κριτική σε κανένα φίλο του Forum.
    2ον.Σε κάθε ποστ που λαμβάνω μέρος όπως και όλοι μας εδώ δεν έχω σαν σκοπό το μπράβο ή το ευχαρηστώ αλλά το να βοηθήσω και μόνο αυτό με τις όποες γνώσεις έχω κάποιο φίλο ή φίλη του forum.
    3ον.Πως άραγε χτυπάει στα αυτιά μας αυτό το είπα έτσι είναι και τέλος?Νομίζω ότι να διαφωνούμε κόσμια πάντα πάνω σε κάποια πράγματα είναι καλό.Έτσι ανταλάσονται και απόψεις.Όμως το να καταλήγουμε σε ατεκμηρίωτα εμπειρικά συμπεράσματα νομίζω ότι παραπλανούμε τους φίλους εδώ και κάνουμε λάθος.
    4ον.Κανένας μα κανένας εδώ δεν είναι ειδικός.
    5ον.Στην πορεία μου όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με πουλιά έχω κάνει πολλά λάθη.Κάποια από αυτά είναι ασυγχώρητα.Για το μόνο πράγμα που νιώθω περήφανος είναι ότι ποτέ δεν εκμεταλέυτηκα κανένα από τα πουλιά μου.Δεν έχω πάρει καμία δραχμή από κανένα πουλί γιατί δεν πούλησα ποτέ κανένα.Και αυτά που έχω χαρίσει τα χάρισα με διακρητικό τρόπο σε ανθρώπους που επέλεξα εγώ για να έχουν τα πουλιά μου όσο το δυνατόν καλύτερο μέλλον.Ευτυχώς μέχρι τώρα αυτά τα πουλιά είναι καλά στα χέρια αυτών των ανθρώπων και τους ευχαριστώ.
    Είμαι ένας άνθρωπος που έμαθα ότι έμαθα για τα πουλιά κοντά σε δύο άνθρώπους που πραγματικά τα αγαπάνε.Αρχή μου είναι ότι δεν ζευγαρώνω πουλιά αν δεν μπορώ να τα μεγαλώσω όπως πρέπει.Θέλω τα πουλιά μου να είναι πάνω απόλα υγιή για να τα χαίρομαι εγώ.
    Αν ποτέ φτάσω στο σημείο να αναπαράγω πουλιά για να το κονομήσω θα πάψω να έχω αυτό το χόμπυ.
    Αν και γενικά δεν μου αρέσει να απολογούμαι θα θυμίσω ότι εδώ βρίσκομαι για να μάθω και όχι να διδάξω.

16. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Θα μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου και από την εμπειρία που έχω.
    Έχω 8 πουλάκια (όχι όλα καρδερίνες).
    Το ένα καναρίνι μου είναι τελείως άφωνο (κάνει ένα τσίου), το Λουγαράκι μου κουτσαίνει γιατί έχει χτυπήσει το ποδαράκι του, η μια καρδερίνα μου έχει χάσει το χρώμα της μάσκας της και προσπαθώ με σωστή διατροφή και αλλαγή χώρου να τη βελτιώσω και η μία κανάρα μου παχαίνει "με τον αέρα" και της κάνω συνεχώς δίαιτα.
    Αυτά και άλλα προβληματάκια, με κρατάνε σε εγρήγορση και κάθε καθημερινή επίσκεψή στο χώρο που κρατώ τα πουλάκια μου έχει ενδιαφέρον.Τα αγαπώ και έχω δεθεί συναισθηματικά μαζί τους, 100 πουλάκια να αποκτούσα αυτά τα "ελαττωματικά" αρχικά μου δεν τα διώχνω.
    Δεν νομίζω να μου ταιριάζει αυτός ο χαρακτηρισμός.
    Μακάρι να μπορέσω να βγάλω έστω και τα μισά από όσα λες, (αν διαβάσεις τα posts, θα δείς ότι πολλοί λαχταρούν να δουν έστω ένα μικρο καρδερινάκι) και βέβαια έχω προβληματιστεί με το που θα βάλω τα πουλιά όταν αυξηθούν. Σίγουρα θα χαρίσω κάποια και αν κάποιο μου φανεί είτε λόγο εμφάνισης ή κελαηδίσματος ή χαρακτήρα καλύτερο θα το κρατήσω, χωρίς αυτό να αποτελεί αυτοσκοπό, ούτε υποβάθμιση όσων χαρίζω. Ο κάθε "μη ειδικός" θα χαρεί αν του χαρίσω μια καρδερίνα εκτροφής μου, άσχετα αν είναι "τέλεια φωνητικά (αφού ούτε εγώ δεν το ξέρω) ή όχι.
    Η απάντηση του 99% αυτών που είναι εγγεγραμμένοι σε αυτό το site είναι "κάνω την τρέλα μου - το χόμπι μου".

17. gornos

gornos PB New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ SITE ΠΑΝΤΟΣ Η ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ

Μοιραστείτε

Φόρτωση...