Φωνή καναρινιού, θα μάθει αργότερα να τραγουδά;

Συζήτηση με θέμα Φωνή καναρινιού, θα μάθει αργότερα να τραγουδά;, που ξεκίνησε από akoum, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 26 Μαϊ 2009.

1. akoum

akoum PB New Member

Γειά σας, πρόσφατα μου δώρισαν ένα καναρίνι, γενημμένο σε μεγάλη κλούβα και κατά συνέπεια δεν γνωρίζω την ηλικία του. Το πουλί μου φαίνεται μικρό και δεν γνωρίζω το φύλο του. Μερικές φορές στήνει τραγούδι, συνεχόμενο , φουσκώνοντας το λαιμό του , το οποίο τραγούδι δεν είναι καθόλου μελωδικό. Προς το φραχνό φαίρνει , χαμηλόφωνο και μου θυμίζει κάποιο κελαϊδισμα που κάνουν τα χελιδώνια καμια φορά στα σύρματα της ΔΕΗ. Είιναι φυσιολογικό; Να υποθέσω οτι είναι αρσενικό και αργότερα θα μάθει να τραγουδά;

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ετσι ακριβώς κελαηδούν οι νεοσσοί τους πρώτους μήνες της ζωής τους.
    Μετά την πτερόρροια που ακολουθεί,κατα τον Σεπτέμβριο θα αρχίσει να κελαηδάει σαν ενήλικας αρσενικός.

3. akoum

akoum PB New Member

Τα αρσενικά, να υποθέσω, μόνο; Να ελπίζω λοιπόν οτι πρόκειται για αρσενικό;

4. agnos7

agnos7 PB New Member

Νομίζω φίλε μου ότι δεν μπορείς ακόμα να πεις με σιγουριά γιατί εμένα μου έχει τύχει να κελαιδάει και το θηλυκό,ωστόσο δεν θέλω να σε απογοητεύσω κάνε λίγο υπομονή και θα δεις.Βέβαια εγώ είμαι νέος ακόμα στην εκτροφή,γι αυτό ας περιμένουμε να δουμε και τη γνώμη των πιο έμπειρων

Μοιραστείτε

Φόρτωση...