Φωλια σιρλοτσιχλονου

Συζήτηση με θέμα Φωλια σιρλοτσιχλονου, που ξεκίνησε από Lazaridis Giannis, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 25 Ιουν 2008.

1. Lazaridis Giannis

Lazaridis Giannis PB New Member

Αυτη την φωλια την βρηκα κατα τυχη και δεν μπορουσα να μην την αποθανατισω.περναγα διπλα απο ενα πευκο και ακουσα τιτιβισματα και καθωσ κοιτουσα επανω να δω απο τι πουλι ειναι καταλαβα οτι ακουγοταν απο κατω.ειχε μαζεψει στο κορμο του πευκου πευκοβελονες και την ειχε φτιαξει κατω παλι καλα που δεν την πατησα.

Συνημμένα Αρχεία:

2. valantis1

valantis1 PB New Member

Πολυ καλη φωτογραφια. Πρωτη φορα βλεπω σιρλοτσιχλονι αν και δεν ειναι στην πληρη μορφη του. Και πρωτη φορα ακουω πως υπαρχει τετοιο πουλι.

3. SAKMP1

SAKMP1 PB New Member

Μερικες φωτογραφιες απο σιρλοτσιχλονο.

Συνημμένα Αρχεία:

4. lizard

lizard PB Member Article Writer

πολυ ωραιο πουλι δεν ηξερα οτι χτιζουν τις φωλιες τους στο εδαφος βλεπω στο χωριο μου τις γερακοτσιχλες ετσι τις λεμε εκει που κανουν τις φωλιες στις κορυφες των δεντρων και νομιζα οτι ολα τα ειδη της τσιχλα κανουν τις φωλιες τους ψηλα.

5. aggel

aggel PB New Member

πολυ ομορφο πουλι πρωτη φορα το ακουω αυτο το ονομα πτηνου

6. Lazaridis Giannis

Lazaridis Giannis PB New Member

Φιλε lizard το σιρλοτσιχλονο δεν ανηκει στην οικογενεια της τσιχλας οποτε δεν εχουν καμια σχεση.το σιρλοτσιχλονο ανηκει στην οικογενεια Emberizidae ενω η γερακοτσιχλα στην οικογενεια Turdidae.

7. Spyridoula23

Spyridoula23 PB New Member

ειναι πολυ ομορφο πουλακι!

8. Το αξιοπερίεργο με αυτό το πουλί,
    είναι ότι ενώ είναι ελαφρώς πιο εύσωμο από σπίνο
    τα αυγά του έχουν μέγεθος σχεδόν στο 70% της διαμέτρου
    ενός αυγού κοκατίλ.
    Από από που τα βγάζει & πως...

9. vaylane

vaylane PB New Member

Και σκέτο τσιχλόνι λέγεται. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν εκτροφείς που τα χρησιμοποιούν για να *χτυπάνε* με τις φωνές τους μούλους.

10. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Φιλε Χρονη το ονομα τσιχλονι χαρακτηριζει περιπου 20 ειδη που ανηκουν στην ομονυμη οικογενεια. Γιαυτο και το ¨σκετο τσιχλονι¨ θα προκαλουσε συγχυση στην αναγνωρηση του συγκεκριμενου ειδους.

11. εχω αγορασει μια φορα ενα τετοιο αλλα το αφησα αμεσως ελευθερο γιατι το λυπομουν.

12. sourouxis

sourouxis PB New Member

τρομερο πουλι και εχω την τυχη να εχω,εχει τρομερη φωνη!

13. ayta ta poylia zeygaronoyn me kanarinia

Μοιραστείτε

Φόρτωση...