Φωλια δεκαοχτουρων διπλα στο μπαλκονι μου

Συζήτηση με θέμα Φωλια δεκαοχτουρων διπλα στο μπαλκονι μου, που ξεκίνησε από sax1400, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 5 Ιουλ 2008.

1. sax1400

sax1400 PB New Member

η μαμα περιμενει να της να της ριξω σπορους για να ταισει τα μικρα της.ειναι ολλη μερα στο μπαλκονι.ο αρσενικος κανει τις βολτες του.δεν ασχολειτε κ πολυ

Συνημμένα Αρχεία:

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αχ! Μάνα είναι μόνο μία!:D

Γιώργο μπορείς να τους ρίχνεις να τρώνε οτι περισσεύει από το τραπέζι σας, ψωμάκι, σουσάμι απο τα κουλούρια, φρούτα, λαχανικά...Ολα θα είναι ευπρόσδεκτα! Να σου ζήσουνε!

ααα και να μην ξεχάσω...βαλε αν θες και ενα μπωλάκι με φρέσκο δροσερό νεράκι...Ειμαι σιγουρη πως θα σε ευγνωμονούνε!

3. sax1400

sax1400 PB New Member

λιγες ακομα...

Συνημμένα Αρχεία:

4. sax1400

sax1400 PB New Member

Ευχαριστω τζορτζινα. τους εχω βαλει τα παντα.βιταμηνες στο νερο,μεχρι προβιοτικα,καθαρες τροφες απο τα πουλια μου.οτι δινω στα πουλια μου δινω κ σε αυτα.ο αρσενικος δεν μαζεβετε.ολο εξαφανισμενος ειναι

5. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

ειναι οντως πανεμορφα...φανταζομαι τι ωραια θεαμα που θα ηταν μολις εσκασαν απο το αυγο...αν οντως κανεις αυτα που σου λεει και η τζωρτζινα καθε χρονο εκει θα φωλιαζουν μου φαινεται...

6. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Εχω ενα ζευγαρι 7 χρονια ..τις ταιζω ..τις καμαρωνω...αλλα φωλια δεν μου εχουν κανει.Απολαμβανω τον καφε μου και ο αρσενικος καθεται στο μισο μετρο...με κοιταει και περιμενει ποτε θα του βαλω φαγητο...
    Τα λατρευω!

Συνημμένα Αρχεία:

7. Έδω και 8 χρόνια έχω στη αυλή μου και εγω ένα ζευγάρι.Την φώλια τους την έχουν φτιάξει σε ένα κυπαρίσσι δίπλα στο σπιτι. Αυτές της μέρες η θηλυκια κάθεται στη φωλια και ο αρσενικός δίπλα της την ταίζει.Δυστυχώς κατα καιρούς έχω βρει νεοσσούς που έχουν πέσει απο την φωλια.Είναι τα γειτονάκια μας.:)

8. Isidoros

Isidoros PB New Member

Εγώ έτσι είμαι με ένα περιστέρι.Γεννήθηκε στο μπαλκόνι μου πριν δύο χρόνια.Είχε και ένα αδελφάκι αλλά στην πρώτη του πτήση δεν ξαναγύρισε.Από τότε κάθε πρωί είναι στο μπαλκόνι μου.Έχει εξοικειωθεί τόσο πολύ που μπαίνει και μέσα στο σπίτι.

9. evaluieva

evaluieva PB Member

να κ ενα ζευγαρι απ τις ..."δικες μου"!
    εχει πολλες εδω γυρω αλλα αυτες 3-4 χρονια , κοιμουνται παντα εκει...στο δεντρο απεναντι απο μενα :)

τους δινω σπορους κ νερακι στο μπαλκονι...
    η μια με πλησιαζει ,αρκετα κιολας...:)

η φωτο ειναι απο περισυ

Συνημμένα Αρχεία:

10. sax1400

sax1400 PB New Member

εμενα κατω απο το μπαλκονι ειναι σε ενα δεντρο 1 μετρο πιο κατω κ τα βλεπω απο πανω.κ ενα βιντεο με την μαμα να ταιζει τα μικρα.(ακουστε την καρδερινα μεσα στο βιντεο)

11. lazaros

lazaros PB New Member

Γιώργο που το ξέρεις ότι είναι το θυληκό που ταίζει τα μικρά? Εγώ σου λέω ότι είναι το αρσενικό και η μαμά κλωσσάει στην επόμενη φωλιά.

12. sax1400

sax1400 PB New Member

Φιλε μου Λαζαρε απο οτι βλεπω αυτο που ταιζει ειναι πιο μικροσωμο και εχει λιγο πιο μικρο κεφαλι.δεν ξερω πολλα απο περιστερια αλα εχω την εντιπωση οτι ειναι το θυλικο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...