Φωλια - Ζευγαρωμα σε παραδεισια πουλια

Συζήτηση με θέμα Φωλια - Ζευγαρωμα σε παραδεισια πουλια, που ξεκίνησε από SLOBODAN, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 19 Αυγ 2008.

1. SLOBODAN

SLOBODAN PB New Member

Θα ηθελα παιδια να μου πειτε ποτε να βαλω φωλια ,και αν την βαλω παρακεινω για ζευγαρωμα η απλως την εχουν προς το παρων για υπνο και αργοτερα οταν θα ειναι ετοιμα για ζευγαρωμα θα κανουν την δουλεια μονα τους.
    Φυσικα λεω για τα παραδεισια πουλια.
    Θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε μηνα για την φωλια και μηνα για ζευγαρωμα.
    Υ.Γ εχω διαβασει αρκετα στο forum που αφορα για τα παραδεισια, και σας ευχαριστω ολους για τισ γνωσεις και τις απαντησεις σας.

2. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

οταν τους βαλεις φωλια και νημα θα σου κανουν και αυγα!
    ολο το χρονο μπορεις, δεν εχουν καποια περιοδο!

στα παραδεισια φωλια = αυγα!αυτο να θυμασαι!

3. annouk313

annouk313 PB New Member

Τα παραδεισια πουλακια οπως θα εχεις καταλαβει,ειναι απο τα ειδη που κανουν πολλα αυγα κ γενικα ειναι πολυ ευκολα στη προετοιμασια.ουσιαστικα δε χρειαζονται τιποτα παρα μονο μια φωλια στις περισσοτερες περιπτωσεις.περιοδος αναπαραγωγης συγκεκριμενη δεν υπαρχει.ολο το χρονο μπορουν κ αναπαραγονται-δηλαδη ακομα κ χειμωνα με κρυο εξω αλλα θερμοκρασια δωματιου μεσα αυτα κανουν αυγα.και καλοκαιρι γεννανε,απλως αυτη τη περιοδο με την πολυ ζεστη καλο ειναι να αποφευγεις την αναπαραγωγη τους.εγω ειχα βαλει φωλια αρχες καλοκαιριου μου εκαναν νεοσσο κ τωρα σκεφτομαι να ξαναβαλω φωλια τελη σεπτεμβρη με αρχες οκτωβρη οταν δηλαδη θα εχει δροσισει περισσοτερο.
    παντως, το συνηθισμενο στα πουλακια αυτα ειναι οτι ειναι ενεργα ολο το χρονο κ οταν τους βαλεις φωλια ξεκινανε αμεσως εαν ειναι ωριμα για αναπαραγωγη.βεβαια προσωπικα εγω να σου πω,ειχα βαλει φωλια απο καιρο πριν, κ χοντρικα 3 μηνες μετα ειδα μεσα στη φωλια αυγα.αλλα εμενα ισως κατι αλλο εφταιγε.απλα το αναφερω διοτι δεν ειναι στανταρ οτι οταν θα βαλεις φωλια αμεσως θα γεννησουν.:)

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ποια πουλιά ακριβώς εννοείτε λέγοντας παραδείσια; Τα πιγκουινάκια;

5. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

ζεμπρακια απ οτι καταλαβα...

6. να μια εικόνα από τα παραδείσια

7. SLOBODAN

SLOBODAN PB New Member

Φιλε σταυρο συγγνωμη που δεν ανεφερα ακριβως ποια πουλια ,
    λεω για τα ζεμπρακια..

8. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Θα βγω εκτος θεματος για τον λογο οτι πολλες φορες εχω διαβασει στο φορουμ τον ορο "παραδεισια" με τον οποιο αλλος αναφερεται στα ζεμπρακια, αλλος στα society, αλλος στα shafttails.. Το λαθος βεβαια ξεκιναει απο τα καταστηματα. Αν δεν γνωριζουμε το ονομα του εκαστοτε ειδους, τοτε θα μπορουσαμε να τα κατηγοριοποιουμε ως πχ αυστραλιανες σπιζες, ή αφρικανικες κτλ.
    Παραδειγματα παραδεισιων πουλιων:

Συνημμένα Αρχεία:

9. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Συγνωμη αυτα τα πουλια υπαρχουν κανονικα...
    Ειναι πανεμορφα...

10. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

αν ρωτας ναι υπαρχουν!και ζουν νομιζω στην αυστραλια!

και μερικα βιντεακια!.
    .

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016
  11. annouk313

annouk313 PB New Member

Πραγματι με τον ορο παραδεισια εχω διαβασει κ εγω οτι αναφερονται γυρω στα 100-130 ειδη πουλιων δηλαδη ειναι μια τεραστι ακατηγορια.κατι σαν να λεμε παπαγαλοι...χαιρω πολυ κοινως.απλως οταν λεμε παραδεισια συνηθως μας ερχεται στο μυαλο η τα ζεμπρακια η τα πιγκουινακια η τα γκουλντιανς,τουλαχιστον σε εμενα.γιατι αυτα ειναι τα ειδη τα οποια κυκλοφορουν κ εκτρεφονται κ ειναι οικοσιτα εκτος απο καποιες εξαιρεσεις.

12. aggel

aggel PB New Member

εγω παντως παραδεισια ξερω μονο οτι λενε τα ζεμπρακια τα java sparrow πιγκουινακια και τα gouldian γκουλντιανους σπινους μεχρι που ηρθα εδω και εμαθα τις ακριβης ονομασιες τους

13. antonis1996

antonis1996 PB New Member

εγω παλι εχω δυο πανεμορφα παραδεισια ζεμπρακια και εχουν κανει 5 νεοσσους!

14. antonis1996

antonis1996 PB New Member

οποιος θελει παντως να ρωτησει τιποτα για ζεμπρακια εγω ειμαι εδω!

15. falakros_praktor

falakros_praktor PB New Member

φιλε Αντώνη γεια σου! Έχω πρόβλημα με το ζευγάρωμα στα ζεμπράκια μου! Αν δε σου κάνει κόπο και με συγχωρείς κιόλας, διάβασε το post μου στο forum εκεί που δημοσιεύουν τα νέα μέλη και χαιρετούν! Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι με συγχωρείς για την ταλαιπωρία!

16. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μιχάλη το θέμα σου συζητείται ήδη οπότε όποιος γνωρίζει μπορεί να σου απαντήσει εδώ https://petbirds.gr/threads/Τι-να-κανω-για-να-ζευγαρώσουν-τα-ζεμπράκια-μου.14593/

Τελευταία επεξεργασία: 18 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...