Φωλιές και υλικά φωλιάς για την αναπαραγωγή των πουλιών

1. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Φωλιές και υλικά φωλιάς για την αναπαραγωγή των πουλιών.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Φωλιές και υλικά φωλιάς για την αναπαραγωγή των πουλιών

2. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

Πως μπορούμε να καθαρίζουμε τις φωλιές των παπαγάλων μετά από κάθε περίοδο αναπαραγωγής;

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εγώ προσωπικά για τα παπαγαλάκια Budgie που έχω, έχω δύο φωλιές και ειδικά όταν τα μωρά μεγαλώνουν, την καθαρίζω σχεδόν μέρα παρά μέρα, απλά τινάζοντάς την και προσθέτοντας άμμο υγιεινής.

Στο τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου, τινάζω καλά τη φωλιά να φύγουν όσο περισσότερες ακαθαρσίες μπορούν και την πλένω με άφθονο τρεχούμενο νερό και σαπούνι. Τρίβω απαλά με ένα μακρύ βουρτσάκι τις γωνίες και όπου έχει πολλές ακαθαρσίες. Την αφήνω να στεγνώσει πολύ καλά στον ήλιο και όταν στεγνώσει την αποθηκεύω μέχρι την επόμενη χρήση.

4. tomass87

tomass87 PB New Member

και με τα πον-πον βολεύονται παντως,:) άσχετα που με κυνηγάνε η αδερφη κ η μανα μου....

5. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Μπράβο Georgina! Πολύ κατατοπιστικό άρθρο! Είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς αρχάριους για την αναπαραγωγή των πουλιών του! Κι εγώ φέτος θα ξαναπροσπαθήσω με ένα ζευγάρι πράσινα καναρίνια που έχω. Για να δω. Θα μου βγάλουν επιτέλους μικρά! Και πάλι μπράβο Georgina για το άρθρο σου!

6. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Ενα μεγάλο μειονέκτημα της εξωτερικής φωλιάς είναι ότι δεν μπορούν οι γονείς να ταίζουν ταυτοχρονα τους νεοσσούς.

Για μενα είναι κακό.

Δεν πρόκειται ποτέ να δούμε αυτό....

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Πολυ τρυφερο και ομορφο βιντεακι! :D Επισης παρατηρησα οτι με την εσωτερικη φωλια και επειδη ταιζουν και οι 2 γονεις ταιζονται ΟΛΟΙ οι νεοσσοι... Και οι πιο αδυναμοι.... Ετσι ειναι ή εμενα μου φανηκε??

8. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Ακριβώς έτσι είναι.

Πάρτε ακόμα ένα για να γουστάρουμε ....

9. Ian32

Ian32 PB New Member

Ε ρε τα γαρδελακια του κυριου Βασιλη πως εγιναν ολα αυτα τωρα;Και εγω συμφωνω οτι στις εσωτερικες ταιζονται γρηγορα και απο τους δυο γονεις ,τα θηλυκα νιωθουν περισοτερη ασφαλεια αλλες δεν υπαρχει ευκολη προσβαση απο εμας, εμενα μου αρεσει αυτη η φωλια και αυτος ο πατερας ταιζει πολυ στοργικα.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Ααααχχ τετοια βλεπω και θελω να ερθει η ανοιξη ΤΩΡΑΑΑ! :p

Ευχαριστουμε πολυ! Υπεροχα βιντεο! <3

11. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Υπομονή Αλίκη...

Θα δούμε πολλά φέτος...

12. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Συμφωνώ ακράδαντα με τους προλαλήσαντες! Έχετε δίκιο με το θέμα εσωτερική ή εξωτερική φωλιά! Αλίκη μου σε καταλαβαίνω απολύτως! Κι εγώ δεν μπορείς να φανταστείς πόσο περιμένω να ξαναέρθει η άνοιξη για να ξαναζευγαρώσω τα καναρινάκια μου! Θα ήθελα προσθέσω ότι οι εσωτερικές φωλιές ευνοούν τα ζευγαρώματα! Αν το αρσενικό θέλει να βατέψει την θηλυκιά απλώς η θυληκιά σηκώνεται κι αυτό ήταν όλο! Μπορούν επίσης να ζευγαρώσουν σε εσωτερική φωλιά, ενώ η θυληκιά κάθεται στην φωλιά. Σηκώνει λίγο την ουρίτσα της πάει το αρσενικό και μπορεί να γίνει ένα καλό ζευγάρωμα! Δεν το έχουν κάνει ποτέ αυτό τα πουλάκια μου, αλλά κάνω τις υποθέσεις μου κι εγώ! Γειά σας παιδιά! Οποιεσδήποτε άλλες παρατηρήσεις σας είναι φυσικά ευπρόσδεκτες!

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

πολύ ωραία τα βιντεάκια, ευχαριστούμε πολύ!

14. panos70

panos70 PB New Member

πολυ ωραιο βιντεο παιδια ....σε λιγο βαζουμε κι εμεις μπρος

15. panos70

panos70 PB New Member

Βασιλη τα μικρα τα δαχτυλιδωσες η ακομα;

16. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Πουλάκια του 13 είναι Πάνο.

17. panos70

panos70 PB New Member

ΑΑΑ ειπα κι εγω ποτε προλαβες

18. thanos00

thanos00 PB New Member

γινεται να τοποθετησω φωλια παπαγαλων μπατζι στο κλουβι με Διαστασεις ανοιγματος 11 πλατος 9,5 υψος

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τι κλουβί και για τι είδους πουλιά;

20. thanos00

thanos00 PB New Member

ειναι ενα ευριχωρο κλουβι διαστασεων 55εκ χ 50εκ χ 50εκ που ηταν παλια για καναρινια τα πουλια δεν θα ζουν μονιμα εκει απλα το μεγαλητερο κλουβι τους δεν εχει θεση για φωλια και εδω και ενα μηνα εχουν μεταφερθει στο αλλο για να συνηθιζουν.Απλα δεν ξερω αν γινεται και πως θα την στερεοσω?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...