Φωλιά καρδερίνας σε αστικό μπαλκόνι

Συζήτηση με θέμα Φωλιά καρδερίνας σε αστικό μπαλκόνι, που ξεκίνησε από maria p, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 4 Ιαν 2015.

1. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν ήταν εδώ θα την άφηναν εκτός κλουβιού;
    Κάποιοι σίγουρα, κάποιοι άλλοι σίγουρα όχι.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Φοβερή εμπειρία που θα ήθελα πάρα πολύ να τη ζήσω, καταπληκτική στάση ανθρώπων, εξαιρετικό μάθημα για τον καθένα. Ασφαλώς θα το δανειστώ!
    Έψαχνα απεγνωσμένα να το βρω, Μαρία σ΄ευχαριστώ.

3. maria p

Η πλάκα είναι ότι αυτό το φυτό η σεφλέρα χρειάζεται σπάνια πότισμα οπότε δεν ενοχλούνται τα πουλάκια.

4. misalouris

Το βλέπω συνεχώς.... βρε παιδιά είναι πανέμορφα... πως μπορούν να τους στερούν την ελευθερία?
    Μαρία έχουμε κι εμείς ένα τέτοιο φυτό στο μπαλκόνι μας.,.. λές να έχουμε ελπίδες?

5. maria p

Σκέφτομαι ότι για να διαλέξουν αυτό το μπαλκόνι, προφανώς κάτι τα τάϊζαν εκεί και δεν τα ενοχλούσαν και αισθάνθηκαν ασφαλή τα πουλάκια.
    Πέρα από το ότι είναι και το μόνο με φυτά :)

6. misalouris

Το γυναικείο μάτι... άσε που στα δικά μου δεν υπάρχουν άλλα μπαλκόνια!

7. manthess

manthess PB New Member

Ειναι ενα απο τα ομορφοτερα και πιο συγκινητικά βιντεο που εχω δει ποτε μου!Ευχαριστουμε Μαρια και να εχουμε ολοι Καλη Χρονια με υγεια και καλη καρδια παντα για ολο τον κοσμο!

8. maria p

Καλή Χρονιά και σ' εσένα!
    Για να σκεφτόμαστε κιόλας τι διαφορά μπορούν να κάνουν δυο τρία φυτά στα μπαλκόνια μας.

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εγώ πάλι, αφού δεν είδα τα καρδερινάκια να φεύγουν μόνα τους από τη φωλιά, δεν τον πολυπιστεύω τον Abdelhamid. Εξάλλου, δεν μπορούμε να να πούμε ότι φημίζονται για την οικολογική τους συνείδηση οι άραβες. :)

10. maria p

Μικρόβιο καχυποψίας έχω κι εγώ Σταύρο αλλά τα τρία τουλάχιστον από τα 4 τα είδαμε να στέκονται στα κάγκελα. :)

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πού το ξέρεις ότι ήταν αυτά; Πού ξέρεις ότι τα κάγκελα ήταν του Abdelhamid και όχι ίσως σε κάποια άλλη χώρα από αυτήν που βρισκόταν το φυτό του βίντεο;

Κουβέντα να γίνεται. :)

12. maria p

Ναι φυσικά ένα video δεν αποδεικνύει κάτι, γι' αυτό εξάλλου δεν γίνονται αποδεκτά στα δικαστήρια.
    Αλλά γιατί να κάνει όλη αυτή την επεξεργασία; Μόνο αν υπάρχει όφελος που δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε.
    Τους ρώτησα στην σελίδα τους σε ποια χώρα έχει τραβηχτεί το video αλλά προς το παρόν δεν έχω απάντηση.
    Στο προφίλ της σελίδας έχει avatar ζωγραφιά καρδερίνας και φωτογραφία εξωφύλλου ένα καναρινάκι.

13. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

πραγματικα κατι το σπανιο σε ευχαριστουμε πολυ Μαρια

14. misalouris

Έψαχνα κάτι σχετικό και έπεσα πάνω στο video, τελικά οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει σε κάποια πράγματα.
    Βέβαια δεν μπορείς να το πεις "εκτροφή", αλλά σίγουρα το λες αγάπη.
    Ειδικά στο δεύτερο video το τάισμα με το χέρι στο 3 λεπτό ... είναι εκπληκτικό.

Και πρακτικά τίποτε δεν είναι τυχαίο...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...