Φυτα για κλουβα

Συζήτηση με θέμα Φυτα για κλουβα, που ξεκίνησε από loxias, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 24 Ιαν 2009.

1. loxias

loxias PB New Member

κατασκευαζω κλουβες 1,5Χ2,5Χ2,5 . Θα βαλω καρδερινες φλωρια λουγαρα στραβομυτες [λοξιες] που εχω σε κλουβια σε ζευγαρια. τα προβληματα που εχω ειναι . Τι φυτα και θαμνους να βαλω που δεν θα τα τρωνε? Θα μπορω να βαλω πανω απο 1 ζευγαρι η εχω προβλημα στην αναπαραγωγη? Αν βαλω ενα ζευγαρι απο καθε ειδος θα υπαρχει ανταγωνισμος? Για το κατω μερος εχω ορτυκια μινιατουρες. Θα ηθελα τη γνωμη σας. Ευχαριστω εκ των πρωτερων .

Μην λυπασαι αυτον που δεν ξερει αλλα αυτον που δεν θελει να μαθει

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Μου έχουν φάει διάφορα φυτά σε κλούβα:D. Τα μόνα που αντέχουν είναι τα μικρά κωνοφόρα και είναι και κατάλληλα για να κάνουν φωλιές τα πουλιά. Ένα ζευγάρι ανά κλούβα για την αποφυγή προβλημάτων. Ακόμη και διαφορετικά είδη να έχει υπάρχει ανταγωνισμός. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κάτι απόλυτο, έχει συμβεί να πετύχει ζευγάρι και σε κλούβα με διάφορα πουλιά αλλά συνήθως υπάρχουν πολλές απώλειες σε νεοσσούς, σπασμένα αυγά κλπ. Το καλύτερο για αναπαραγωγή στα είδη αυτά πιστεύω ότι είναι κλούβες του μέτρου (1μ Χ 0,50 Χ 0,50) με κάλυψη από ψεύτικη πρασινάδα.

3. psyjohn21

psyjohn21 PB New Member

συμφωνω και γω για το ενα ζευγαρι ανα κλουβα.τωρα για τα φυτα...οτι και να βαλεις θα το καταστρεψουν.εγω φυτευω καινουρια καθε χρονο.τουλαχιστον αντεχουν για τη σεζον της αναπαραγωγης!

4. giannis30

giannis30 PB New Member

Τα μικρα κωνοφορα ειναι καταλληλα.Δεν τα τρωνε,μπορεις να βρεις σε οτι υψος και μεγεθος θες και μπορεις να τα βρεις ακομα και στην λαικη της γειτονιας σου.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...