Φτιάξτε παιχνίδια παπαγάλων εύκολα και γρήγορα

Συζήτηση με θέμα Φτιάξτε παιχνίδια παπαγάλων εύκολα και γρήγορα, που ξεκίνησε από Sissy, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 24 Αυγ 2015.

1. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εύκολα μπορείτε να δημιουργήσετε κάποιο παιχνίδι για τον φτερωτό σας φίλο.
    Αυγοθήκες, χαρτονάκια από ρολό τουαλέτας και άλλα, είναι κάποια από τα πράγματα που πετιούνται στα σκουπίδια σχεδόν καθημερινά.
    Αξιοποιήστε τα! ;)

χειροποίητα_παιχνίδια_παπαγάλων.jpg χειροποίητα_παιχνίδια_παπαγάλων_2.jpg χειροποίητα_παιχνίδια_παπαγάλων_3.jpg χειροποίητα_παιχνίδια_παπαγάλων_4.jpg

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Υπέροχες ιδέες Σίσσυ μου!!! :)

3. DimasYiannis

DimasYiannis PB New Member

Ευρηματικη σε βρισκω!!!
    Πολυ εξυπνα,και πρακτικα παιχνιδια!!!

4. Πολύ ωραίες οι ιδέες σου :)

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

6. Είδα και το άρθρο με τα δικά σου παιχνίδια φοβερές κατασκευές πολύ ωραίες ιδέες έχεις πολύ φαντασία και χάρης σ αυτήν δημιουργούνται υπέροχα πράγματα :)

7. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Σισσυ θελω και εγω μια καρυδα σαν του Μαριου πως να την φτιαξω ;;;

8. Sissy

Sissy PB Senior Member

Χαρά μου, την αγόρασα από πετ (τμήμα ενυδρείων) και την αποστείρωσα-έβρασα σε νερό με ξύδι.
    Φαντάζομαι πως θα είναι αρκετά δύσκολο να ξεκουφώσεις κάποια (από αυτές που πουλούν στα μανάβικα) αφού όπως διαπίστωσα (θέλοντας ν΄ανοίξω επιπλέον τρύπες) ραγίζουν και σπάνε εύκολα γιατί είναι σκληρές.

9. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ευρηματικιτητα και φαντασια να υπαρχει!! Και να πιανουν και τα χερια σου φυσικα!!

10. averelilgr

averelilgr PB New Member

sissy, βλέποντας τη δουλειά σου, εάν έλεγα κάτι λιγότερο από το "καταπληκτικές κατασκευές" θα σε αδικούσα ....

11. marina&zizel

marina&zizel PB New Member

εχω εκανα εκεινο με το ρολο υγειας την μπαλιτσα δηλαδη και δεν σταματαει να το παιζει!:thumbsup::pλες και ειναι ποδοσφαιριστης κανει!:cool::D;)

12. yiorgo

yiorgo PB New Member

Εκπληκτικες κατασκευες . :thumbsup: Μπραβο Sisy μου εδωσες:D ιδεες, Ευχαριστω

13. perseas10

perseas10 PB New Member

Μπράβο σου γιατί υπάρχουν πολλοί "ειδήμονες" που τα κλέβουν από άλλους και ειλικρινής και ευρυματική

14. yiorgo

yiorgo PB New Member

Παιρνοντας ιδεες απο τις κατασκευες της Sissy , μπαλιτσες απο χαρτι ρολου υγειας, στις οποιες μεσα εκρυβα και μια μεγαλη ρογα κορινθιακου σταφυλιου .

IMG_2.jpg IMG_3.jpg

15. Αλεκομανα

Αλεκομανα PB New Member

καλησπέρα εβαλα στον δικο μου για παιχνίδι ενα ρολο τουαλετας και ασχολειται πολυ με αυτο, στην αρχη νομιζα απλα το ''χαλαγε'' αλλα τελικα το τρωει, ειναι πρόβλημα αυτο?

16. Sissy

Sissy PB Senior Member

Είσαι σίγουρη πως καταπίνει-τρώει το χαρτί και όχι ότι απλά το κόβει; Τα πουλιά κόβουν και κάποιες φορές παίζουν τα χαρτιά στο στόμα τους. Αν το δικό σου τα τρώει-καταπίνει (στα σίγουρα) τότε καλύτερα να μη του τι δίνεις.

17. Αλεκομανα

Αλεκομανα PB New Member

οκ θα το βγάλω δν ξέρω γιατι το τρωει αυτό, παλια του είχα κομματια απο κουτες και απλα τις χαλαγε. ναι είμαι σιγουρη τον είδα σε αποσταση αναπνοης να το μασαει και να μην πεφτει τίποτα κάτω και γενικα ο πάτος του κλουβιου είναι καθαρος από χαρτι. Θα κάτσω να ψάξω για σπάγκο να του φτίαξω τιποτα (αυτη η κουνια απο το καπακι γιαουρτιου είναι αυτο που θέλω και δεν το εχω βρει μεχρι τωρα σε κανένα πετ σοπ, τουλαχιστον στο μεγεθος του, ολα τα παιχνίδια που εχω δει ειναι για μεγαλους παπαγαλους)
    Ευχαριστω

18. melagio80

melagio80 PB Member

Και εγώ αυτή την απορία είχα και ρώτησα τη Σισσυ όμως δε βρήκα στα πετ και έτσι πήρα από σούπερ μάρκετ. Πάνω στην κορυφή έχει 3 εσοχές,πάρε ένα κατσαβιδακι και με σφυρί άνοιξε εκεί μια τρύπα. Εγώ μετά με κουτάλι έβγαλα την ψυχα, την ετριψα απ έξω και μετά την έβαλα σε καυτό νεροξυδο. Βέβαια όπως μου είπε η Σισσυ,παρατήρησα τη μικρη ότι έβαζε κομματάκια μέσα άρα την έβγαλα.

19. Sissy

Sissy PB Senior Member

Σε σχέση με την καρύδα ως παιχνίδι διαπίστωσα τα εξής:
    α) Στην αρχή ο Μάριος ξετρελαινόταν να την ξεμαλλιάζει, καλό θα είναι αυτές τις τριχούλες που έχει εξωτερικά να μη τις βγάζουμε γιατί μπορεί τα πουλιά να βρουν απασχόληση.
    β) Όσο περνούσε ο καιρός η κρυψώνα καρύδα άρχισε να παίζει ρόλο φωλιάς,ο Μάριος δεν ήθελε να βγει με τίποτα από εκεί, αγρίευε, δάγκωνε κτλ
    Σταμάτησα να του δίνω την καρύδα και το πουλί επανήλθε διότι για κάποιο διάστημα είχε εξαγριωθεί. Όταν πήρα τον Κάρλο τους άφησα κάποιες φορές να παίξουν μαζί της χωρίς να διαπιστώσω κακές αντιδράσεις, γενικά όμως δεν τους την δίνω για παιχνίδι πια γιατί θέλω ν΄αποφύγω να τους ξυπνήσω ένστικτα αναπαραγωγής.
    γ) Κάποια στιγμή σκέφτομαι να πάρω μια καρύδα (όχι κούφια δηλ κρυψώνα), θα του την δώσω μόνο και μόνο για ξεμάλλιασμα αφού του άρεσε τόσο πολύ!:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...