Φτιάξανε φωλιά, πότε θα έχουμε αυγά;

Συζήτηση με θέμα Φτιάξανε φωλιά, πότε θα έχουμε αυγά;, που ξεκίνησε από isabelle, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Απρ 2014.

1. isabelle

isabelle PB New Member

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πότε θα έχουμε αυγά.Εδώ κ 4 μέρες εφτιαξαν φώλια.

2. EiriniKt

EiriniKt PB Member

απ τη στιγμη που εφτιαξαν τη φωλια δεν θα αργησεις να δεις το πρωτο αυγο
    τα εχεις δει να ζευγαρωνουν?

3. isabelle

isabelle PB New Member

Πρωτου αρχίσουν τη φωλιά το αρσενικό τάιζε το θηλυκό και σε κάποια στιγμή τα είδα και να φιλιούνται...

4. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

εμενα (ειμαι κι εγω πρωταρα) μολις τα ειδα να ζευγαρωνουν μετα απο μιαμιση μερα εκαναν το πρωτο αυγο!

5. isabelle

isabelle PB New Member

Ευχαριστώ τζουαν. Με έχει φάει η αγωνία αλλά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να μην γεννήσει? Λείπω πολλές ώρες από το σπίτι και δεν βλέπω κατά πόσο ζευγαρώνουν..

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

λογικα αφου ειδες φιλημα και ταισμα θα γεννησουν και μαλιστα ενσπορα, αν βεβαια εχει γινει η καταλληλη προετοιμασια

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Έχεις κάνει διατροφική προετοιμασία?

8. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

οταν ζευγαρωσουν θα τα δεις!τοσο που ζευγαρωναν εμεις απορησαμε αν ζευγαρωνουν ετσι τα καναρινια ποσο παραπανω ζευγαρωνουν τα κουνελια και η παροιμια αναφερει τις κουνελες! :p

9. isabelle

isabelle PB New Member

Όχι αφού πρόσφατα τα απόκτησα. Όμως τώρα τους δίνω ένα μείγμα τροφής, αυγό μήλο και καροτάκι ή αγγουράκι

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Πόσο καιρό το κάνεις αυτό??

Μόλις κάνει αυγά θα σταματήσεις να δίνεις αυγό μέχρι να σκάσουν τα πρώτα μικρά! :)

11. isabelle

isabelle PB New Member

Τώρα περίπου 8 ημέρες είναι που τα έχω και δεν ήταν ζευγάρι. Το αρσενικό το κέρδισα κ το θηλυκό μου το έχουν δώσει. Τα έβαλα κατευθείαν μαζί κ τη 3 μέρα άρχισε ο αρσενικός να ταΐζει τη θιλικη μετα τα είδα να φιλιούνται και το αρσενικό να φτιάχνει πρώτο τη φωλιά. Μετα συνέχισε η καμάρα. Τώρα όμως δεν τα βλέπω να φιλιούνται ή να ταΐζει το αρσενικό την καμάρα

12. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Κανει να τρωνε αγγουρακι;;

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Αμέεεεε! Ειδικά το καλοκαίρι για την πτερόρροια και που κάνει και ζέστη! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...