Φτάνουν τα Τιμπράντο σε τέτοιες τιμές κι αν ναι, γιατί;

Συζήτηση με θέμα Φτάνουν τα Τιμπράντο σε τέτοιες τιμές κι αν ναι, γιατί;, που ξεκίνησε από Alekosti, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 30 Οκτ 2013.

Paianas
Best Answer Paianas, 17 Δεκ 2015
Δεν ξέρω τι γράφετε εδώ και για ποιά αντιμετώπιση μιλάτε εκ μέρους των ''τιμπραντάδων''..εγώ πάντως το Δημήτρη ακόμα τον περιμένω για να πάρει timbrado... Ολόκληρο το Post
  1. Alekosti

Alekosti PB New Member

καλημέρα.έχω μια ερώτηση και ένα σχολιασμό!τα timbrado θεωρούνται καναρίνια φωνής?από όσο ξέρω όχι.αν είμαι λάθος κάποιος ποιο έμπειρος να με διορθώσει.επίσης μέσα στο σβ/κο πουλήθηκε συγκεκριμένο πουλί timbrado στη θήβα στην τιμή....καθήστε μην πέσεται....:450ευρώ!φτάνουν σε τέτοιες τιμές,και γιατί?

2. Best Answer:
    Post #299675 by Paianas, 17 Δεκ 2015
  3. tasos...

tasos... PB New Member

καλημερα αλεξανδρε φυσικα και ειναι το timbrado καναρινι φωνης τι αλλο θα μπορουσε να ειναι ??δεν νομιζω να ειναι αληθεια αυτη η τιμη ,αν πηγε και αγορασε ενα πουλι απο εξω με μια πολυ καλη διακριση τοτε ισως ναι αν το πηρε απο ελλαδα ειναι θυμα ετσι απλα..

4. Alekosti

Alekosti PB New Member

δεν αγοράστηκε από μαγαζί αλλά από κάποιον ιδιώτη!καιοι 2 πάντως δε τους λείπουν...τα χρήματα εννοώ!

5. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Αλέξανδρε την επόμενη φορά που θα δώσεις κάποιο πουλάκι πες και εσύ ... τώρα για τα τιμπράντο βεβαίως είναι φωνής ...

6. Katerina

Katerina PB Member

ειναι φωνης ...σθνηθως 60-80 ευρω στοιχιζουν,εκτος αν ειναι βαθμολογημενα η καποια διασταυρωση(πχ οχι ισπανικα κλασσικου τυπου)

7. tasos...

tasos... PB New Member

δεν υπαρχει διασταυρωση κατερινα στα timbrado δεν το καταλαβα το ισπανικα κλασσικου τυπου,???

Τρεις είναι οι υποκατηγορίες της ράτσας Τιμπράντο.

1.Τα "Classics", λέγονται κλασικά γιατί ήταν τα πουλιά που πρώτα αναγνωρίστηκαν ως η ράτσα ισπανικά τιμπράντο από την παγκόσμια ορνιθολογική ομοσπονδία (COM). Τα κλασσικά τιμπράντο έχουν το συνεχόμενο και μεγαλύτερο ρεπερτόριο.

2.Τα "Floreados" τραγουδούν περισσότερο τις μη συνεχόμενες νότες ("floreos",slow water...), λιγότερο τις ημι-συνεχόμενες (clucks, semicontinuos water...) και καθόλου τις συνεχόμενες νότες (timbres or rolled variations).

3.Τα "InterMEDIAte" κάτι μετάξι των "Classics" και "Floreados".

και η τιμη ειναι αναλογα τον εκτροφεα πουλανε και με 25-30 ευρω πουλια αμφιβολου ποιοτητας καποιοι που εχουν 10 ρατσες μαζι και απλα τα εχουν για να πουλανε,και αν τους ρωτησεις κατι απλο για την ρατσα ουτε που ξερουν αρα καλο θα ηταν οποιος ψαχνει να ρωταει πρωτα, να ειναι παντα επιφυλακτικος με αυτον που παει να του πουλησει τα πουλια και καλο θα ηταν να παει και ο ιδιος στον χωρο του για να δει καποια πραγματα...

8. lee

lee PB New Member

ENA ειναι το ισπανικο τιμπραντο!
    απλα υπαρχουν 3 υποκατηγοριες
    classico
    floreado
    discontinuo
    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ TIMBRADO ESPANIOL
    δεν υπαρχη τιμη για το πουλι που θα κανει αυτο που θελω στο κοπαδι μου
    η τιμη ειναι πολυ υποκειμενικη εχω βρει απο 20 εως και 150
    πρεπει να ξερεις καλα τη θες και ο εκτροφεας που θα το αγορασεις να ειναι τιμιος και να κατεβαζει τα πουλια του σε αγωνες τακτικα και να εχει και διακρισης ειναι επιθυμητο!

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

πάντως η τιμή 450 ευρώ που αναφέρεται στο βασικό ποστ είναι υπερβολική, δεν είναι;

10. tasos...

tasos... PB New Member

δεν υπαρχει. εκτος αν πηγε και αγορασε κανενα πουλι που βγηκε πρωτο στο παγκοσμιο, τι να πω στην ελλαδα εως 150 ευρω πανε τα πουλια με υψηλη βαθμολογια..

11. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

μου φαινεται απιστετο αλλα μπορει να εγινε
    αν ο αλλος εχει χρημα το κανει οτι θελει
    ακομα και 450 ευρω για ενα TIMBRADO γιατι οχι

12. timbradofthia

timbradofthia PB New Member

συμφωνώ με μια παρατήρηση floreado, floreo, discontinuo ειναι το ιδιο... semi-continuo timbrado η interMEDIAte timbrado ειναι η ορολογία.... ανάμεσα στα classico και τα discontinuo....

13. Alekosti

Alekosti PB New Member

δεν έδωσα κανένα πουλί εγώ!το είδες πουθενά γραμμένο ή το ανέφερα πουθενά?ότι θες λες?είπα τι είδα και ρώτησα!

14. kostas358

kostas358 PB New Member

όντως εξωπραγματική τιμή.πάντως ποτέ δεν ξέρεις.ο καθένας πουλάει όσο αυτός θέλει.....

15. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μηπως πρόκειται για καποιο λαθος ?? Μηπως εννοούσαν 45 ευρω και κατα λαθος γραφτηκε και ένα μηδενικο παραπάνω?? Η μήπως η φαντασια μερικών οργιάζει ? Ας σκεφτουμε και αυτο το ενδεχόμενο...

16. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Οι ψαράδες οι πουλάδες και οι κυνηγοί....φημίζονται για τα ψέμματά τους.

17. orion

orion PB New Member

Με αυτά τα ποσά που ακούω ένα έχω να πω, να αρχίσουμε να δίνουμε timbrado ολοι σε αυτές τις τιμές και να τα φορολογουμε μπας και ανέβει λίγο το ΑΕΠ. Πρωτογενής τομέας χαχαχαχαχα φυσικά θα αποτελεί και τεκμήριο στο φόρο πολυτελείας...
    θα μας τρελάνουν αυτοί οι Ελληνες Εκτροφείς...

18. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Αλέξανδρε παρεξήγησες τα λεγόμενά μου ,δεν αναφέρθηκα σε σένα . Απλά έκανα ρητορικό λογοπαίγνιο εννοώντας πως ορισμένοι λένε κάτι τιμές εξωπραγματικές ,για να δείξουν και καλά πως έχουν πουλιά υψηλής ποιότητας και στην συνέχεια να πουλάνε τα πουλιά τους όσο - όσο ... Σε κάθε περίπτωση σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη εάν ακούστηκα ... κάπως . Καλή συνέχεια .

19. Alekosti

Alekosti PB New Member

:)όλα καλά.κακίες δε κρατώ.οι παρεξηγήσεις γίνονται για να λύνωνται!

20. panos70

panos70 PB New Member

κι εγω αυτο που εγραψε η Georgina σκευτηκα αλλιως θα τρελαθουμε τελειως

21. teopetrino

teopetrino PB New Member

καλησπερα!! φυσικα και μπορτει να φτασει σε αυτη την τιμη και πολλες φορες να την ξεπερασει.θα πρεπει να αναλογιστεις τον λογο για τον οποιο διεθεσε τοσα χρηματα. σιγουρα δεν τα εδωσε για να εχει ενα καναρινι στο κλουβι να του κελαηδαει αλλα μαλλον για εναν πολυ καλο δασκαλο στο εκτροφειο του και αρα τα λεφτα του θα τα βγαλει πολλαπλασια αν ολα πανε κατ ευχην

Μοιραστείτε

Φόρτωση...