Φροντίζω σωστά το κοκατίλ μου;

Συζήτηση με θέμα Φροντίζω σωστά το κοκατίλ μου;, που ξεκίνησε από Μαίρη 2420, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 1 Αυγ 2014.

1. Μαίρη 2420

Μαίρη 2420 PB New Member

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα!Έίναι η τρίτη μέρα που έχω τον Κοκατιλίνο μου σπίτι και θα ήθελα να σας εκφράσω ορισμένες απορίες μου σχετικά με τη σωστή φροντίδα και συμπεριφορά του. Από την πρώτη μέρα στο σπίτι μας το πουλάκι ήταν ήμερο μα δε με άφηνε να το πλησιάσω πολύ! Εγώ με τη σειρά μου του άφηνα χώρο και χρόνο να προσαρμοστεί. Σιγά σιγά άρχισε να κελαηδάει και να βρίσκει τη ζωηράδα του!Σήμερα κάναμε μεγάλα βήματα τρώγοντας κεχρί από το χέρι μου, βγήκαμε έξω από το κλουβί και με άφηνε να τον χαιδέψω. Ακόμα δουλεύουμε όμως το ανέβασμα στο χέρι...Αναρρωτιέμαι γιατί μερικές φορές ενώ είναι στο κλουβάκι του και παίζει, αναστατώνεται και φωνάζει.. Αυτή ήταν και η αιτία που σήμερα αποφάσισα να τον βγάλω έξω όπως και ηρέμησε.Είναι φυσιολογικό να περνάει τις φάσεις του? Πρώτα ήρεμος, σχεδον ακίνητος, μετά ζωηρός και σε άσχετες στιγμές να φωνάζει?Επιπλέον δεν ξέρω αν πρέπει να τον σκεπάζω το βράδυ ή κάποιες ώρες στην ημέρα. Τον έχω στο δωμάτιο μου που είναι ήσυχα τις περισσότερες ώρες και το βράδυ είμαστε με φωτάκι. Ανησυχώ μήπως δε συμπληρώνει τις απαραίτητες ώρες ύπνου αλλά δεν θέλω να πανικοβληθεί τη νύχτα με το σκέπασμα! Επίσης μπανάκι πως να τον κάνω?Τον έβρεξα λιγάκι με τη συσκευή που ψεκάζει νερό αλλά ο ιδιοκτήτης του μου έδωσε μαζί και ένα μπολάκι που τον έκανε εκείνος..Τέλος θα ήθελα να ξέρω αν αυτά που του έχω στο κλουβάκι του επαρκούν για να μεγαλώσει σωστά. Του έχω συσκευασμένους σπόρους της vitacraft, κεχρί, κανελλίτσες, παιχνιδάκια,το νεράκι του και σκέφτομαι να του αγοράσω και μηλόξυδο..Θα αρχίσουμε τα χόρτα τώρα, λαχανικά.. Grit και καρβουνάκι να πάρω??Κ αν ναι υπάρχει κάποια συκγεκριμένη μάρκα???Ουφ αυτά...Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη!Συγνώμη για τις τοσες απορίες αλλά θέλω να είμαι ήρεμη ότι το παπαγαλάκι μου θα μεγαλώσει σωστά και όμορφα!

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ηδη κανατε μεγαλη προοδο. ;) Το ανεβασμα στο χερι θα γινει πιο ευκολο αν βρεις καποια τροφη που του αρεσει πολυ και του δινει κινητρο για να κανει αυτο που θελεις. Ο σωστος βραδινος υπνος ειναι ενα πολυ σημαντικο κομματι. Πρεπει να συμπληρωνει ενα δεκαωρο σιγουρα για να ειναι οσο πιο φυσιολογικο γινεται στην διαρκεια της ημερας. Αν δεν μπορει να κοιμηθει μτοσο και ηρεμα στο δωματιο που τον εχεις τοτε ισως θα επρεπε να βρεις εναν αλλο χωρο που να μενει σκοτεινος (ειτε μισοσκεπασμενος ειτε τελειως) αλλα με φωτακι νυχτος οπως σωστα κανεις ηδη. Για το μπανιο που ρωτας καλο ειναι και με το ψεκαστηρι αρκει να ψεκαζεις νεφος κι οχι σαν νεροπιστολο. :D Ολα αυτα που αναφερεις για την διατροφη ειναι μια χαρα, γκριτ δεν χρειζεται κατα τη γνωμη μου, το καρβουνακι αν υπαρχει καλο θα ηταν για περιπτωση αναγκης. Μην αγχωνεσαι τοσο κι απολαυσε τον μικρο σου!

3. Μαίρη 2420

Μαίρη 2420 PB New Member

Φοίβο σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Είναι σωστό όμως για τώρα που είναι ακόμα αρχή και προσπαθεί να προσαρμοστεί στο δωμάτιο μου, να τον μετακινώ σε άλλο?Δεν θα στρεσαριστεί?Του αρέσει πολύ το κεχρί!Τρώει συνέχεια!Φοβάμαι ότι θα σκάσει!:thumbsdown:

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Στα είπε όλα ο Ανέστης, να ρωτήσω μόνο αν έχεις σουπιοκόκκαλο και να σου πω, τα χορταρικά, θα τα βάζεις ένα κάθε φορά και θα παρατηρείς κουτσουλιές και φυσικά αν του αρέσει.
    Προσωπικά είμαι κατά του σκεπάσματος του κλουβιού, το πολύ πολύ να καλύπτεις ένα κομμάτι του για να δημιουργείται θαλπωρή. Ειδικά τα cockatiels παθαίνουν συχνά νυκτερινές ανησυχίες και πρέπει να υπάρχει φωτάκι νυκτός για να επανέρχονται στην πατήθρα τους.

5. Μαίρη 2420

Μαίρη 2420 PB New Member

Μαράκι του είχε ο προηγούμενος πετρούλα λευκή ασβεστίου. Αλλά του έχω πάρει και σιουπιοκόκαλο, απλά δεν του το έχω βάλει ακόμη.. Και μένα δε μου αρέσει να το σκεπάζω!Θα το κάνω μόνο αν είναι απαραίτητο!Τις κουτσουλιές τις παρατηρούσα σήμερα και τις έβγαλα και φώτο να τις συγκρίνω με κάποιες φυσιολογικές που βρήκα σε φόρουμς..Νομίζω πως είναι εντάξει..Το ότι κάποιες φορές φωνάζει και είναι υπερκινητικό όπως έγραψα πιο πάνω είναι φυσιολογικό?

6. maria p

Το βρίσκω φυσιολογικό :)

7. Μαίρη 2420

Μαίρη 2420 PB New Member

:) Σήμερα θα του φτιάξω αυγοτροφή.. Μακάρι να του αρέσει!Το αυγουλάκι με τον κρόκο το βάζω?Ή μόνο το ασπράδι?

8. maria p

Με το κρόκο. Λόγω της ζέστης, μην βάλεις καθόλου υγρό. Έχει υγρασία το ίδιο το αυγό. Και βάζε μικρή ποσότητα στο κλουβί.

9. Μαίρη 2420

Μαίρη 2420 PB New Member

Τη συνταγή σου θα φτιάξω που είναι απλή και εύκολη!Τσουκνίδα που θα βρώ? Μπορώ να αποξηράνω?

10. maria p

Εφόσον δεν έχεις ήδη ξερή μην βάλεις. Αποξήρανε καλά αν έχεις χλωρή για άλλη φορά. Τώρα βάλε μόνο ρίγανη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...