Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους

Συζήτηση με θέμα Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους, που ξεκίνησε από Sissy, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 22 Σεπ 2009.

1. Sissy

Sissy PB Senior Member

Λιγο πολυ ολοι οσοι εχουμε παπαγαλους (μεγαλους η' μικρους) εχουμε καταλαβει την αδυναμια που εχουν στα ζυμαρικα. Εγω τουλαχιστον εχοντας παραδειγματα απο κοκατου, κοκατιλ και παροτλετ, διαπιστωσα πως τους αρεσουν ιδιαιτερα. Σκεφτηκα λοιπον να φτιαξω δικα μου ζυμαρικα, τα οποια να περιεχουν λαχανικα και οσπρια χωρις αλατι (του εμποριου εχουν), ωστε να εχουν καλυτερη διατροφικη αξια.
    Εβρασα:
    1)Σπανακι
    2)Κολοκυθακι
    3)Αρακα
    4)Μπροκολο
    5)Καροτο
    6)Κοκκινη πιπερια Φλωρινης
    7)Καλαμποκι
    8)Φακες
    9)Αγριο ρυζι
    Τα εκανα πουρε στο μπλεντερ, προσθεσα αυγο και εριξα λιγο αλευρι ωστε να γινει ζυμη. Ανοιξα μικρα φυλλα και τα εκοψα σε λωριδες. Εβρασα λιγα απ' αυτα τα ζυμαρικα και κρατησα την υπολοιπη ζυμη στην καταψυξη (για να ξαναφτιαξω κι'αλλη φορα).
    (Ο Μαριος δοκιμασε και ξερτελαθηκε:Big Grin:)

Συνημμένα Αρχεία:

2. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Πολύ ωραία ιδέα για φρέσκια και υγιεινή τροφή! Ευχαριστούμε Σίσσυ!

3. εισαι καταπληκτικη δεν εχω λογια!

4. melagio80

melagio80 PB Member

Μπραβο βρε Σισσυ!
    Πολυ καλη η συνταγη σου...
    Δηλ αν βρω τετοια ζυμαρικα στο χωριο μου που ειναι χειροποιητα να του παρω?

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Tελεια ιδεα! :D Κι ο δικος μου ξετρελαινεται με τα ζυμαρικα! Οταν τα ανοιξες σε φυλο τα εψησες η τα εκανες κατι αλλο η κατευθειαν τα εκοψες και τα εβρασες? Δεν διαλυονται?

6. douke

douke PB New Member

σλουρπ σλουρπ με αυτη την συνταγη πολυ ευχαριστως
    να ερχομουν και εγω να φαω μαζι με τον Μαριο:D :D

7. theo40gr

theo40gr PB New Member

xmmm...δοκιμασες καθολου απ αυτα και συ σισσυ??ηταν νοστιμα?

8. Sissy

Sissy PB Senior Member

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια:Big Grin:

Ιωαννα μου, δεν νομιζω να βρεις τετοια ζυμαρικα. Ποιος θα εβαζε στην ζυμη (σε ζυμαρικα γι'ανθρωπους) φακες η΄ρυζι;;;

9. Sissy

Sissy PB Senior Member

Οταν εκοψα οσα ηθελα τα εριξα σε βραστο νερο να βρασουν για 4-5 λεπτα. Δεν διαλυονται, ριχνοντας τα στο βραστο νερο πανε στον πατο της κατσαρολας και σε 1-2 λεπτα ανεβαινουν στην επιφανεια. Οταν εβρασαν τα σουρωσα και τα ξεπλυνα με κρυο νερο. Οταν κρυωσουν κολλανε μεταξυ τους καπως, αλλα τι πειραζει;;:Big Grin:

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Βεβαιως δοκιμασα Θοδωρε, μου θυμισαν πολυ τα ζυμαρικα με σπανακι. :Big Grin:Ναι, μπορω να πω ηταν νοστιμα!
    Γιαννη, εφτιαξα αρκετα και ο Μαριος τρωει ελαχιστα, ευχαριστως κερναμε!

11. mariah

mariah PB Member

Καταπληκτικη ιδεα Σισσυ μου!Πιο υγιεινα δε γινεται!Τυχερος ο Μαριος!

12. melagio80

melagio80 PB Member

Σισσυ σιγουρα δεν θα βρω με φακες αλλα εχει με σπανακι αν δεν κανω λαθος.
    Αν και του Bugs δεν του πολυαρεσουν,προτιμα τα βραδια να τρωει αρακα με ρυζι!

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ναι Ιωαννα, απο τα ζυμαρικα που κυκλοφορουν στα ραφια των σουπερ μαρκετ, πιστευω πως θα'ναι καλυτερα να αγορασεις τα χειροποιητα με σπανακι!

14. Victoria

Victoria PB New Member

Μπραβο Σισσυ η ιδεα σου ηταν καταπληκτικη :)

15. pommerouge

pommerouge PB New Member

μπραβο σισσυ σ'ευχαριστουμε ,θα το δοκιμασω!

16. Dimitris1973

Dimitris1973 PB New Member

πολυ πολυ εξυπνη συνταγη...μου αρεσει και για εμας...Θα την δοκιμασω...αλλα με αλευρι ολικης αλεσεως...σε ευχαριστουμε sissy.
    αν επιτρεπετε για τα πουλακια ,;)την ωρα που βραζουν μπορουμε να ριξουμε λιγο λαδι στο νερο(...ετσι οταν τα σουροσουμε δεν θα κολλανε μεταξυ τους)...

17. Frania

Frania PB Member

Δεν ειναι τυχαιο που ειναι ενα χαρουμενο πουλακι ο Μαριος!Πολυ αγαπη και φροντιδα στις σωστες αναλογιες.Οσο για την συνταγη πολυ καλη!Προσωπικα δεν θα τα ξεπλενα με κρυο νερο,θα λυπομουν να στειλω μερος απο τις βιταμινες ...αδιαβαστο!:Wink:

18. Sissy

Sissy PB Senior Member

Έχω τροποποιήσει την αρχική συνταγή μου. Δεν βράζω πια τη ζύμη, αλλά την δίνω ωμή στα πουλιά.

Τα 'βήματα' τα οποία ακολουθώ είναι τα εξής:
    P8271205.jpg
    Βράζω (σε λίγο νερό) μέχρι να μαλακώσουν καλά φακές,
    μαύρο ρύζι
    και λαχανικά:

Σπανάκι
    Κολοκυθάκι
    Αρακά
    Μπρόκολο
    Καρότο
    Πιπεριά Φλωρίνης
    Καλαμπόκι

Αλέθω τα λαχανικά στο μίξερ και τα κάνω πουρέ, προσθέτω αλεύρι βρώμης, αλεύρι ζέας, πίτουρο βρώμης και αλεύρι κεχριού.
    Η ζύμη που θα δημιουργηθεί πρέπει να πλάθεται και να μη κολλάει στα χέρια (πχ σαν πλαστελίνη).
    Πλάθω-τρίβω μικρά κομματάκια (σαν μανέστρα) και σερβίρω τα πουλιά.
    P9041220.jpg

Πλάθω μπαστουνάκια τα οποία τυλίγω με ναύλον μεμβράνη και τα διατηρώ στη κατάψυξη για μήνες.
    Ο Μάριος και ο Κάρλο ξετρελαίνονται!

19. Alekosti

Alekosti PB New Member

gourme καταστάσεις!πολλά μπράβο!

20. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εξαιρετικη! Απο την αρχη του θεματος ως τωρα τα εχουμε δοκιμασει κι εμεις και τα λατρεψε η τοτε μονακριβη οπως ξερεις!:D Νομιζω πως θα επρεπε να τα κανεις επαγγελματικα, εγω σιγουρα θα ψωνιζα. ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...