Φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου

Συζήτηση με θέμα Φρέσκο γεύμα για τους παπαγάλους μου, που ξεκίνησε από Sissy, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 5 Νοε 2013.

1. Sissy

Sissy PB Senior Member

Φτιάχνω μια μίξη δημητριακών

PB031445.jpg

η οποία περιέχει:

Σiτάρι Ζέας ή Δίκκοκο
    Σίκαλη
    Κινόα
    Αμάρανθος
    Φαγόπυρο
    Βρώμη
    Κριθάρι

Βάζω μια 'μεζούρα' σ΄ένα μικρό μπουκαλάκι με νερό στο ψυγείο, να μουλιάσουν για 24 ώρες

PB031448.jpg

Σουρώνω τους σπόρους και τους αφήνω (μαζί με το σουρωτήρι πάνω σε πετσέτα) να στραγγίξουν καλά.

Ετοιμάζω μια ψιλοκομμένη σαλάτα από:

Σπανάκι
    Καρότο
    Κολοκυθάκι
    Καλαμπόκι
    Μπρόκολο
    Αρακά
    Κόκκινη Πιπεριά Φλωρίνης

Ανακατεύω τους μουσκεμένους σπόρους δημητριακών με τα λαχανικά

P9071230.jpg

Σερβίρω στις ταΐστρες συνήθως

βάζοντας από πάνω λίγα ζυμαρικά λαχανικών

P9101290.jpg

ή και λίγα κομματάκια του κέικ λαχανικών

PB051460.jpg

Τα πουλάκια μου τα τρώνε με μεγάλη λαιμαργία

2. panos70

panos70 PB New Member

Σισσυ φαινεται υπεροχο και απο χρωμα και απο γευση ,καπου ειχα διαβασει οτι τα ''ψιλοκομενα'' λαχανικα -χορταρικα χανουν κατα πολυ τις βιταμινες τους,φυσικα δεν ξερω αν ευσταθει

3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Σίγουρα χάνονται γρήγορα οι βιταμίνες στα ψιλοκομμένα λαχανικά αλλά ο Μάριος τα τρώει μόνο όταν είναι ψιλοκομμένα, οπότε είναι ένας τρόπος να φάει λαχανικά.
    Επίσης (για άλλα πουλιά) όταν δεν είναι αυτός ο μόνος τρόπος που τρώνε λαχανικά, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Πω πω Σισσυ μου το ληγουρευομαι κι γω! :p Κι γω τους τα κοβω σε μικρα κομματια τα λαχανικα γιατι αλλιως τα ριχνουν κατω... Θα δοκιμασω κι γω να το κανω στα καναρινακια μου! Σ ευχαριστουμε πολυ! Φαινεται πεντανοστιμο! :D

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ειναι πραγματικα οτι καλυτερο μπορεις να τους προσφερεις! Μπραβο Σισσυ! Τυχερα πουλια! ;)

6. sakisketc

sakisketc PB New Member

σε τι ποσοστο να βαζουμε τους σπορους;εχει σημασια η με το ματι λιγο απο ολα;

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αγοράζω τους σπόρους σε ανάλογες (μεταξύ τους) συσκευασίες, τους ανακατεύω όλους μαζί....οπότε βάζω ίση αναλογία σπόρων.

8. marina&zizel

marina&zizel PB New Member

Καλα βρε σισσυ εισαι τελεια! τοσο μερακι ζυμαρικά,κεικ,φρεσκα γευματα ,σαλατες(υποθετω δλδ)ποτε προλαβαινεις να τα κανεις ολα αυτα;Μπραβο σου!

9. Sissy

Sissy PB Senior Member

:DΜαρίνα σ΄ευχαριστώ!
    Λοιπόν,το πρόγραμμα έχει ως εξής:
    Κάθε μέρα μουλιάζω τους σπόρους (στο ψυγείο) και κόβω την σαλατούλα τους.
    Κάθε 3-4 μήνες φτιάχνω τα μακαρονάκια και το κέικ και τα διατηρώ στην κατάψυξη.....δεν θέλει και πολύ δουλειά.
    Μου αρέσει να μαγειρεύω και αισθάνομαι ότι...:pπαίζω! (χρήσιμα);)

10. marina&zizel

marina&zizel PB New Member

Κοιτα την εχει και προγραμμα !εγω θα τα εκανα αν δεν ειχα καποιον πρωην ιδοτροπο ιδοκτητη της Ζιζελ (δεν λεω ονοματα )και χρονο ειδικα τωρα που ανοιξαν τα σχολεια καλα καλα θα την βγαζω εξω τα σκ που να βρω χρονο να κανω κεικ ζυμαρικα να μουλιαζω σπορους και τετοια. :( παντως πολυ τυχερος ο καρλιτο και ο μαριουκος!

11. Athinag

Athinag PB New Member

Πολύ όμορφη η ιδέα σου, μπράβο! Να σε ρωτήσω? τα λαχανικά είναι όλα ωμά? Πχ ακόμα και ο αρακάς?o_O

Και κατι ακόμα. Λόγω χρόνου δεν νομίζω πως μπορώ να φτιάχνω λιγο λιγο κάθε φορα. Πιο πιθανό είναι να φτιάχνω μια σχετικά μεγάλη ποσότητα και να το διατηρώ στη κατάψυξη. Γίνεται κάτι τέτοιο, κι αν ναι πόσο μπορεί να μείνει "φρεσκο"?

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ναι Αθηνά, όλα τα λαχανικά είναι φρέσκα. Ο αρακάς τους αρέσει πολύ!
    Δεν γνωρίζω κατά πόσο θα διατηρούνται τα συστατικά των φρέσκων λαχανικών όταν είναι ψιλοκομμένα και αποψύχονται.
    Η γνώμη μου είναι να φτιάξεις καλύτερα
    Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου
    ή
    Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους #18

που διατηρούνται στην κατάψυξη και να δίνεις τα φρέσκα πχ τα Σαββατοκύριακα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...