Φουσκωμενη κοιλια και ασπρες νερουλες ακαθαρσιες

Συζήτηση με θέμα Φουσκωμενη κοιλια και ασπρες νερουλες ακαθαρσιες, που ξεκίνησε από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΥΤΣΑΚΗΣ, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 18 Φεβ 2016.

mgerom
Best Answer mgerom, 21 Φεβ 2016
-Το συκώτι φαίνεται να αιμορραγεί. Ο λόγος συνήθως είναι η υπερλειτουργία του. Χρωστικές δεν δίνουμε στα κόκκινα παρά μόνον κατα την αλλαγή πτερώματος... Ολόκληρο το Post
  1. παρακαλω ζητω να με βοηθησετε το καναρινι μου εχει αρχισει να φουσκωνει απο εχθες τι φαρμακο να χωρηγησω και πο θα το βρω ειμαι αθηνα !!!!!!!!!!!!

2. Best Answer:
    Post #309677 by mgerom, 21 Φεβ 2016
  3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Φωτογραφίες της κοιλιάς με παραμερισμένα πούπουλα, φωτογραφία των περιττωμάτων του σε λευκή κόλλα χαρτί Α4, το πρόγραμμα της διατροφής του και το ιστορικό του πουλιού πρώτα, και μετά φάρμακο.

4. φωτο ανεβαζω σε λιγο λοιπον τον εχω 6 μηνες ετρωγε κοκκινι αυγοτροφη και την τροφη που θα σας ανεβασω φωτο ! Το μονο που αλαξε στην διατροφη του ηταν η αυγοτροφη που μου τελιωσε και πηρα αλλη γιατι δεν εβρισκα την προηγουμενη

στιν εφημεριδα ειναι 2 ημερων των 2 τελευταιων που αρχισε το κακο

Συνημμένα Αρχεία:

5. Stavros

Είναι αδυνατισμένο. Βγάλε αύριο σε παρακαλώ μερικές φωτογραφίες της κοιλιάς πιο κοντινές με έμφαση στο μαύρο σημείο που βρίσκεται στα αριστερά (του πουλιού) κάτω από το στέρνο.

6. το μαυρο σημειο υποχωρισε εχει μεινει το 1/4 και οι κουτσουλιες βελτιωθηκαν σε καποιο βαθμο σας στελνω φοτο απο χθες το βραδυ και σημερα το πρωι

Συνημμένα Αρχεία:

7. Stavros

Δεν μπορώ να καταλάβω είναι πολύ θολές. Δεν ξέρω κάποιος άλλος ίσως.

8. απλα ειναι πολυ τεντωμενη ι καρινα

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τι φύλο είναι το πουλάκι; Εκεί αριστερά αυτό το μαύρο, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, μήπως είναι νεφρό. Τι είναι αυτή η κόκκινη αυγοτροφή που έτρωγε;

10. απο τα petcity γιατι δεν εβρισκα την παλια του που την επαιρνα χιμα απο εναν φιλο

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Περίμενε να σε συμβουλεύσουν τα παιδιά που γνωρίζουν την διαχείριση των χρωστικών στα καναρίνια χρώματος. Αυτό που έχω διαβάσει εγώ είναι πως θέλει μεγάλη προσοχή στην χορήγηση για να μην επιβαρυνθεί ο οργανισμός του πουλιού.
    Πως κατάφερες και μείωσες το μαύρο στην κοιλιά του πουλιού; Τι του έδωσες ή τι δεν του έδωσες;
    Γίνε λίγο πιο αναλυτικός αλλιώς δεν μπορούν να βοηθήσουν όσοι ξέρουν.
    Κι εμένα αδύνατο μου φαίνεται πάντως. Τρώει κανονικά; Από νερό; Πίνει; Πίνει αρκετό;
    Εύχομαι περαστικά και γρήγορα!

12. Stavros

Για ποιο λόγο;

13. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ψήφοι: 1
    -Το συκώτι φαίνεται να αιμορραγεί. Ο λόγος συνήθως είναι η υπερλειτουργία του. Χρωστικές δεν δίνουμε στα κόκκινα παρά μόνον κατα την αλλαγή πτερώματος 50-60 ημέρες. Εξ άλλου δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να ταΐζουμε χρωστικές όταν κλείσει η παροχή αίματος στα νέα φτερά (όταν έχουν αναπτηχθεί πλήρως). Καλόν είναι να πάρει ένα καλό μείγμα σπόρων και κάποιο πολυβιταμινούχο στο νερό του. Ισως ΑΥΤΟ βοηθήσει.

mgerom, 21 Φεβ 2016
    Best Answer
  14. δεν δινω χρωστικη κοκκινη αυγοτροφη δινω συγνωμη αν εγραψα κατι λαθος και του βαζω πολυβιταμινι στο νερο !!! Δεν ειναι κοκκιδια γιατι τον θωρακα τον βλεπω πολυ τεντωμενο

μπορεις να μου προτεινεις ενα μειγμα συσκευασμενο

15. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Η κόκκινη αυγοτροφή έχει χρωστικές και λίπη που επιβαρύνουν το συκώτι. Τι σχέση έχει ο θώρακας με τα κοκκίδια δεν κατάλαβα. Μείγματα των εταιρειών CEDE-MANITOBA-VADIGRAN-BEYERS-QUIKO-GREG .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...