Φουσκωμένο αρσενικό καναρίνι εδώ και έξι μήνες

Συζήτηση με θέμα Φουσκωμένο αρσενικό καναρίνι εδώ και έξι μήνες, που ξεκίνησε από Ntalkadiaris, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 19 Ιαν 2014.

1. Ntalkadiaris

Ntalkadiaris PB New Member

Καλησπέρα σε όλους.
    Παρακαλώ πολύ να με βοηθήσουν-διαφωτίσουν κάποιοι πολύ έμπειροι (μιας και έχω αρκετή εμπειρία σε πολλά είδη πουλιών). Έχω σε εσωτερικό χώρο ένα αρσενικό καναρίνι αηδονόφωνο τεσσάρων χρονών (αγορασμένο τότε από pet shop), το οποίο κελαηδούσε ασταμάτητα (εκτός πτερόρροιας). Πέρσι το ζευγάρωσα με μια θηλυκιά και έβγαλα 8 πουλάκια (δύο γέννες), από τα οποία κράτησα και τα 5 αρσενικά γιατί ήταν πραγματικά πολυβόλα (όπως ο πατέρας τους). Το πρόβλημα είναι το εξής: Ο αρσενικός με το που τον χώρισα από τη θηλυκιά (περίπου αρχές Ιουλίου-μετά τις γέννες), μάλλον στρεσσαρίστηκε και στενοχωρέθηκε, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει την πτερόρροια τότε (δύο μήνες πριν το κανονικό), η πτερόρροια να διαρκέσει 5 μήνες και το πουλί από τότε να είναι μονίμως φουσκωμένο και να έχει κυριολεκτικά πλήρη αφωνία. Τον ενίσχυσα με βιταμινούχα για ανάπτυξη πτεροφυίας, με σκεύασμα για στρες, προληπτικά δίνω κάθε τρεις μήνες για εσωτερικό σκουλήκι. Επειδή άκουγα κάτι σαν άσθμα, έδωσα σκέυασμα για το άσθμα και μετά avomysine. Το έπιασα, έλεγξα για ψείρες (δεν είχε), η καρίνα και το ουροπύγιο ήταν φυσιολογικά, όπως και τα πόδια του και οι κουτσουλιές φυσιολογικότατες. Έκανα και μια προληπτική για ακάρεα τραχείας, μπας και το φούσκωμα ήταν απο κει, αλλά τίποτα. Το πουλί είναι εδώ και έξι μήνες άκεφο-φουσκωμένο, δεν κελαηδάει καθόλου, τρώει κανονικά, αλλά δεν πίνει αρκετό νερό, ούτε προτιμάει φρούτα-λαχανικά. Κελαηδίνη και βιταμίνη κίτρινη τρώει όπως έτρωγε. Ρωτάω λοιπόν: α) Δεδομένου ότι ξενικάει η αναπαραγωγική περίοδος, πιστεύετε ότι αν το βάλω για ζευγάρωμα θα συνέλθει ή θα βγουν προβληματικά τα πουλιά (λόγω κάποιας πάθησης που έχει και δεν μπορώ να τη βρω); Ή προτείνετε να αλλάξω αρσενικό στο ζευγάρι; β) τι άλλω μπορώ να κάνω για να επανέλθει και να κελαηδάει όπως πριν, καθώς δεν είναι και...υπερήλικας; Συγνώμη αν σας κούρασα...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ξεκινάω από το τέλος. Πουλιά που ασθενούν δεν τα βάζουμε ποτέ για αναπαραγωγή. Προτείνω να μην το βάλεις σε αυτή τη διαδικασία καθόλου.

Όταν λες εσωτερικό χώρο, τι ακριβώς εννοείς; Μπορείς να περιγράψεις λιγάκι το χώρο του; Βρίσκεται μέσα σε δωμάτιο που κατοικείτε εσείς, σε κάποιο άλλο χώρο; Πόσες ώρες έχει φως την ημέρα;

Αν θέλεις πες μας σε παρακαλώ την ακριβή ονομασία των σκευασμάτων που του έχεις χορήγησει.

Την "Κίτρινη βιταμίνη" αφαίρεσε την από το κλουβί και μην του δώσεις ξανά. Σε κανένα πουλί. Θα μιλήσουμε αργότερα για τις αυγοτροφές.

Τέλος, κάθε ποτέ καθαρίζεις το κλουβί του;

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Αυτό το πουλί δεν μπορεί να μπεί στη διαδικασία της αναπαραγωγής. Η κατάστασής του το έχει κάνει μη ικανό γι' αυτή την λειτουργία.
    Για τι είδους καναρίνι μιλάμε ; Υπάρχει μια καλή φωτογραφία του ;

4. Ntalkadiaris

Ευχαριστώ, φίλε Μάκη.
    Βασικά δε θα τον έβαζα για αναπαραγωγή, αλλά τώρα το σιγούρεψα, καθώς ξέρω ότι γνωρίζεις πολύ περισσότερα από μένα. Ήθελα απλώς να το επιβεβαιώσω. Άρα πρέπει να βρω ένα αρσενικό, καθώς τα αρσενικά που έχω είναι παιδιά της κανάρας και δε θέλω να έχω και γενετικά προβλήματα.
    Το καναρίνι είναι αηδονόφωνο (το έγραψα και στο πρώτο μου post), δηλαδή απλό/κοινό. Το έχω μέσα σε μπάνιο (έχει 10-12 βαθμούς) και έχει φωτισμό όλη τη μέρα από το παράθυρο. Το παράθυρο είναι κλειστό (για να μη βάζει κρύο) και το μπάνιο δε χρησιμοποιείται (καθώς είναι σε εξόχικό), οπότε δεν έχει καθόλου υγρασία (την έχω μετρήσει και είναι χαμηλότατη)
    Από σκευάσματα: Pterophene (για πτερόρροια),Τeniazine (προληπτικά), Asminine (για τυχόν άσθμα), Aviomysine(αντιβίωση) και Αcaricine (για τα ακάρεα). Τα τρία τελευταία τα έχω χρησιμοποιήσει από τον Ιούλιο που αρρώστησε. Πού και πού δίνω Aidonine (για τόνωση) και πολυβιταμίνες (δε θυμάμαι ακριβώς την ονομασία). Γενικά δε δίνω φάρμακα, αν δεν έχουν ορατό πρόβλημα. Καθαρίζω κάθε 4-5 μέρες περίπου.
    Η κίτρινη βιταμίνη είναι συσκευασμένη/κιλού (Deli nature) και όχι χύμα, που είναι και επικίνδυνη. Φωτογραφία δεν είναι δυνατή τουλάχιστον τώρα, γιατί τα πουλιά είναι σε άλλη περιοχή τώρα.

5. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Εγώ λέω να πάρεις το πουλάκι και να το πας σε έναν γιατρό να το δει.

Πολύ φαρμακο βλέπω.

Προέχει η υγεία του ζωντανού...παρά αν θα μπει σε αναπαραγωγή.

Φιλικά.

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Φίλε μου η ιστορία άρχισε απο την δύσκολη πτερόρροια του πουλιού. Τον Ιούλιο άρχισε κανονικά αλλά για κάποιους λόγους δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει. Φταίει η διατροφή ; φταίει ο κακός φωτισμός και η έλλειψη ήλιου ; φταίει κάποια αδυναμία του πουλιού μετά την αναπαραγωγή ; Μια μεγάλη περίοδος ατελούς πτερόρροιας είναι αιτία αποδιοργάνωσης όλων των συστημάτων του πουλιού. Τίποτα δεν δουλεύει καλά χωρίς ένα σωστό πτέρωμα. Τότε φταίνε όλα και τίποτα . Η γνώμη μου ; Απομόνωση με σωστό φωτισμό (λάμπες u.v) ,ζέστη ,καλό μείγμα σπόρων, αυγό βραστό, μια πολυβιταμίνη στο νερό και μια εβδομάδα προβιωτικά (liviferm) για να έλθει η εντερική κατάσταση στα ίσια της και ίσως μπορέσει να συνέλθει .Στο εύχομαι.

7. Ntalkadiaris

Η πτερόρροια έχει σταματήσει εδώ και δύο μήνες, δεν ρίχνει φτερά από τέλη Οκτωβρίου.
    Όπως και να χει, Μάκη, σ' ευχαριστώ πολύ.
    Κι εγώ ελπίζω να επανέλθει.
    Καλό βράδυ

8. jk21

jk21 PB Member Article Writer

βαλε και μια φωτο απο κουτσουλιες (και ας φαινονται οκ ) ,κοιλια με παραμερισμενα πουπουλα και κυριως κανε ενα ελεγχο στο στομα του πουλιου μεχρι το βαθος ,για λευκοκιτρινα στιγματα .Στρες απο την πτεροροια ,φαρμακα το ενα πανω απο το αλλοκ , κιτρινη βιταμινη και ας ειναι και μαρκας και ας εχει και αφυδατωμενο αυγο μεσα της (η διαφορα απο την κιτρινη λεγομενη βιταμινη που ειναι σκετο μπισκοτο χωρις αυγο ,αλλα απο ζαχαριτσα και οι δυο .... ) ,νωχελικοτητα για μηνες ... ας δουμε αυτα και βλεπουμε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...