Φουσκαλα στον ουρανισκο περιστεριου, τι μπορει να ειναι;

Συζήτηση με θέμα Φουσκαλα στον ουρανισκο περιστεριου, τι μπορει να ειναι;, που ξεκίνησε από ΠΕΤΡΟΣ ΓΑΛΕΟΣ, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 13 Ιουλ 2009.

1. Σε ένα απο τα περιστέρια μου, παρατήρησα οτι δεν μπορεί να φάει.
    Του ανοιξα το ράμφος και είδα οτι το ανω μέρος είναι καλυμμένο απο μία φουσκάλα.
    Ξέρει κανείς τι είναι και πως αντιμετωπίζεται ?
    Σας έχει συμβεί ποτέ.
    Παρακαλώ για την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ πολύ.;

2. lazaros

lazaros PB New Member

3. ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ

Λαζαρε καλημέρα
    οχι δεν εννοώ αυτο που δείχνει το link , δεν εχει καμμιά δυσμορφία, ειναι εντελώς ομαλή διόγκωση , σαν να έχει κρεμάσει ο ουρανίσκος προς τα κάτω, σαν φουσκάλα και δεν μπορεί να φάει.
    τι μπορεί να είναι?

4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ PB New Member

πετρο το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να το απομακρυνεις απο τα αλλα. Ισως να ειναι κολλητικο. Μηπως εχει σαλια και το εξογκομα αυτο ειναι λευκο προσ κιτρινο?

Αν ειναι αυτο που φανταζομαι θελει αμεσως φαρμακο και απομονωση γιατι γιατι ειναι ακρως κολλητικο!

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι φαντάζεσαι, τριχομονάδα; :)

6. ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.
    Παιδιά δεν έχει τίποτα που να οδηγεί σε αρρώστια γνωστή , με σάλια , κιτρινίλες , κ.λ.π, φαντασθείτε πως μια τέντα κάνει κοιλιά επειδή δεν είναι τεντωμένη, ετσι σαν να έχει κάνει κοιλιά ο ουρανίσκος προς τα κάτω και έχει το φυσιολογικό χρώμα του ουρανίσκου.
    δεν το έχω ξαναδεί ποτέ αυτό σε περιστέρι τα 3 χρόνια που ασχολούμαι με αυτά.
    ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

7. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Σταυρο τριχομοναδα σκεφτομουν αλλα με την περιγραφη του Πετρου δεν ταιριαζει. Αρα κατι αλλο ειναι.
    Παντως Πετρο, Αν χρειαζεσαι συμβουλη ειδικου, πρεπει να πας στη "ΑΝΙΜΑ". Η υπευθυνη ειναι ειδικη στα πουλια!

8. ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ

Αγαπητή Κωνσταντίνα ποιά ειναι η ΑΝΙΜΑ?

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

ΑΝΙΜΑ είναι ο Συλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Αγριας Ζωης!

ANIMA - Αρχική

10. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Πετρο η ΑΝΙΜΑ κανει εκπληκτικο εργο!
    Ειναι μια οργανωση η οποια αναλαμβανει οποιοδηποτε ζωο χρειαζεται βοηθεια και φυσικα μπορουν να του την προσφερουν.
    Η υπευθυνη (Κα. Μαρια) εχει μεγαλη εμπειρια με τα ζωα και κυριως με τα πουλια!
    Ειναι στην Καλλιθεα (παρα πολυ κοντα στον σταθμο του Ταυρου) και το τηλ. ειναι 2109510075.
    Πιστευω πως θα μπορεσει να σε βοηθησει.

11. ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ

Κωνσταντίνα μίλησα με ΑΝΙΜΑ και η γιατρός μου είπε να δώσω SPATRIX και να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους.
    Σύντομα θα ενημερώσω όλους τους φίλους για τα αποτελέσματα.
    Ευχαριστώ πολύ όλους.

12. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Πετρο αν δυσκολευτεις να βρεις στη γειτονια σου το SPARTRIX(γιατι δεν το εχουν τα φαρμακεια και πρεπει να το παραγγειλουν ~15,00€ /κουτι) ενα σιγουρο μαγαζι που θα το εχει, ειναι στη θηβων στο υψος του περιστεριου.
    Αν θες μπορω να σου δωσω κι εγω(μενω περιστερι)
    ή να παρεις απο την ΑΝΙΜΑ αν ειναι κοντα σου.

13. lazaros

lazaros PB New Member

Το spartix που σου είπαν είναι για τριχομονάδα.

Συνημμένα Αρχεία:

14. ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ

Παιδιά πήρα το SPARTRIX με 14 € απο τον ΓΕΡΟΛΥΜΑΤΟ στην ΟΜΟΝΟΙΑ δίπλα στο παλιό εφετείο.
    Το χορήγησα χθες το απόγευμα και θα επανέλθω για ενημέρωση σε λίγες ημέρες.
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

15. ΦΑΝΗΣ

ΦΑΝΗΣ PB New Member

πετρο φανης εχω και εγω ενα περιστερι με την ιδια φουσκα ειδες καμια διαφορα

16. φουσκαλα στον ουρανισκο

Φάνη καλημέρα,
    ακόμη δεν έχω αποτέλεσμα με το spartrix , του έδωσα και τεραμυκίνη και περιμένω, θα ενημερώσω σύντομα για το αποτέλεσμα.

17. pasx79

pasx79 PB New Member

Ισως να ειναι και ευλογια δευτεροευλογια αν ειναι φουσκαλα και ειναι εσωτερικη.

18. ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ - ΘΑΝΑΤΟΣ

Φίλοι μου μετά απο 15 ημέρες και αφού έδωσα spartrix και τεραμυκίνη ( την όγδοη ημέρα), σήμερα έφυγε για πάντα.
    Η φουσκάλα ήταν μεγέθους στραγαλιού, σκληρή χωρίς καμμιά παραμόρφωση, σαν να είχε ο ουρανίσκος κατέβει κάτω.
    Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

19. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Μπραβο Πετρο:)!
    *Γιατι δεν ανεβαζεις φωτογραφιες απο τα ζωα σου?και ειδικα απο τα περιστερια

20. fragos

fragos PB Member

Πετρο οταν εννοεις εφυγε για παντα τη εννοεις η φουσκαλα η το πουλακι?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...