Φοβισμενο καναρινακι

Συζήτηση με θέμα Φοβισμενο καναρινακι, που ξεκίνησε από mariaf, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 28 Σεπ 2016.

1. mariaf

mariaf PB New Member

Καλησπερα σε ολους!
    Εχω μια απορια για το καναρινι μου.Το εχω λιγο πανω απο εβδομαδα κ ακομη με φοβαται αρκετα.Οχι οπως στην αρχη αλλα ταραζεται οταν χρειαστει να του αλλαξω τροφη ή γενικα να περιποιηθω το κλουβακι του.Θα παρει πολυ καιρο να με μαθει;
    Ευχαριστω πολυ!

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Του προσφέρεις όλα όσα χρειάζονται για καλή διατροφή όπως θα τα διαβάσεις στα άρθρα https://petbirds.gr/articles/Η-διατροφή-των-καναρινιών.110/ και https://petbirds.gr/articles/Σωστή-διατροφή-το-Α-και-το-Ω-στη-διαχείριση-των-καναρινιών.228/
    Καθαρό νερό...
    Καθαρό και περιποιημένο το κλουβάκι του και σε λίγο χρόνο θα ηρεμήσει.
    Όσα πλησιάζεις όμως για να τσεκάρεις αν "ηρέμησε" τόσο το εξαγριώνεις.

3. George Kouth

George Kouth PB Member

Καλησπέρα Μαρία, μια εβδομάδα πιστεύω πως είναι πολύ λίγο. Σίγουρα θα χρειαστεί περισσότερος καιρός για να σε μάθει, αλλά είναι και ανάλογα τον χαρακτήρα κάθε πουλιού!

4. mariaf

mariaf PB New Member

Πολυ καλες οι παρατηρησεις σου.
    Ευχαριστω.

Κ γω ετσι πιστευω.Μαλλον βιαζομαι.Ειναι το πρωτο που εχω κ ανησυχω μηπως δεν το περιποιουμαι σωστα.:)

5. xaxo4

xaxo4 PB New Member

τα καναρινάκια χρειάζονται υπομονή..σύντομα θα ηρεμήσει..θα το μάθεις και εσύ σιγά σιγα..η παρέα εδώ θα σε βοηθήσει σωστά σε κάθε σου απορία.

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Θα σε μάθει Μαράκι!! Κάτι άλλο που είναι επίσης σημαντικό για να σε συνηθίσει καλύτερα είναι να έχεις το κλουβί σε σταθερό σημείο. Αποφάσισες που θα το έχεις? :)

7. mariaf

mariaf PB New Member

Ναι αποφάσισα.Στο μπαλκόνι.Εχει τέντες κ πιστεύω προστατεύεται αρκετά απο τις κακές καιρικές συνθήκες.Τη νύχτα τον παίρνω μέσα επειδή πέφτει πολύ ηθερμοκρασια.Κανω καλά;

Πολύ χαίρομαι γι αυτό που μου έγραψες.Ευχαριστω!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 28 Σεπ 2016
  8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όχι. Θα πρέπει να αποφασίσεις μία μόνιμη και σταθερή θέση για το κλουβάκι σου ή μέσα ή έξω. Αν αποφασίσεις για μέσα, τώρα που είναι ακόμα ζεστός ο καιρός, μπορείς τις ώρες που η θερμοκρασία μέσα-έξω είναι ίδια, να το βγάζεις για κανένα μισάωρο έξω, να το βλέπει ο ήλιος που είναι απαραίτητος για την υγεία του. Αργότερα καθόλου έξω.
    Αν αποφασίσεις να το αφήσεις μονίμως έξω, θα πρέπει να κάνεις προστασία για αρπακτικά, βροχή, αέρα, ήλιο και κρύο.
    Για την καλύτερη επιλογή θέσης είτε μέσα είτε έξω, ίσως σε βοηθήσει αυτό το άρθρο https://petbirds.gr/articles/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.210/.
    Να σου ζήσει το καναρινάκι σου! :)

9. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Ξανατονιζω πάλι και εγώ πως είναι απροστατευτο από αρπακτικα. Εμένα Μαρακι μου έχει φαει γερακι καναρινια μέρα μεσημέρι σε σημείο πολύ δύσκολο να φτάσει πουλί. Από τότε έχω φτιάξει προστασία από πράσινο πλέγμα και ελπίζω να μην ξαναεπιτεθει τίποτα.. μεγάλη προσοχή!!!!

Θα συμφωνήσω και σε αυτό με την Μαρία και την Παναγιώτα. Αυτό που κάνεις είναι δολοφονικο για το καναρινακι σου. Με το μέσα έξω το πιο πιθανό είναι να κρυώσει. Και δε θα σε μάθει ποτέ γιατί θα είναι μόνιμα αγχωμενο και με στρες από τις συνεχείς μετακινήσεις.

11. Stfns

Stfns PB Member

Είναι πολύ σύντομο το χρονικό διάστημα. Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του αν θέλεις να το εξημερώσεις και λίγη ανυπομονησία αν θέλεις να το εξαγριώσεις.

12. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μαρία απέφυγε τις κόκκινες-κίτρινες και με λοιπά χρώματα χύμα "βιταμίνες" αν είναι τέτοια αυτή που βλέπω στο μικρο μπολάκι στη φωτογραφία. Μόνο βιταμίνη και ωφέλιμη δεν είναι.

13. mariaf

mariaf PB New Member

Μου την προτειναν στο καταστημα που τον αγορασα.Θα του κανει κακο;Με τι μπορω να την αντικαταστησω;Ευχαριστω

Μου ειπαν οτι ειναι αυγοτροφη για να παρει λιγο χρωμα.Κακως την πηρα;

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 29 Σεπ 2016
  14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Το καναρίνι σου δεν είναι καν κόκκινο για να προσπαθήσεις να το "βάψεις" με σκευάσματα. Ακόμη κι έτσι αυτά τα χύμα "βιταμινούχα" σκευάσματα είναι ανθυγιεινά. Πεταξέ το δεν το χρειάζεται αν δεν προέρχεται απο κουτί με επωνυμία εταιρείας.

Διάβασε εδώ μερικά πράγματα για τις βιταμίνες και τα συμπληρώματα που πρέπει να του παρέχεις. https://petbirds.gr/articles/Συμπληρώματα-Βιταμινών-Μετάλλων-για-Πτηνά.2/

Εδώ να ρωτάς για όλα, τις πατήθρες, τη διατροφή κι ότι άλλο σε απασχολεί. Τα πετ σοπς δεν καταρτίζονται στην ευζωιά των πουλιών αλλά μόνο στην πώλησή τους κι αγνοούν πολύ βασικά πράγματα για τη φροντίδα τους. Ο άσχετος που συμβουλεύει γίνεται εν δυνάμει επικίνδυνος.

15. mariaf

mariaf PB New Member

Σ ευχαριστω παρα πολυ!Δε φανταζεσαι ποσο με βοηθησες!

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι. Τέτοιες τροφές με χρώμα και συντηρητικά καταστρέφουν το συκώτι τους...

Είτε με επώνυμη αυγοτροφή συσκευασμένη, μάρκας δηλαδή, είτε με βραστό αυγό. Θα σου συνιστούσα καλύτερα βραστό αυγό (το βράζεις για 12-15 λεπτά) 2-3 φορές την εβδομάδα γι αυτή την εποχή είναι αρκετό! Ένα πουλάκι έχεις, δεν χρειάζεται να αγοράζεις επώνυμη αυγοτροφή.. :) Αν θες να δοκιμάσεις και κάτι σπιτικό και θρεπτικό δες τη συνταγή που φτιάχνω εγώ στα δικά μου εδώ.

17. TheBigL

TheBigL PB Member

Είναι φάτσα ο μικρός όμως.Να το χαίρεσαι.

18. mariaf

mariaf PB New Member

Πολυ καλη η συνταγη σου!Ευχαριστω!

Σ ευχαριστω πολυ!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 30 Σεπ 2016
  19. alicedros

alicedros PB Supporter

Να σαι καλά! Αν έχεις χρόνο και θες να την δοκιμάσεις, πες μας τις αντιδράσεις του μικρού! Ό,τι απορία έχεις εδώ είμαστε! :)

20. mariaf

mariaf PB New Member

Μολις μαζεψω τα υλικα θα τη φτιαξω κ θα σου πω πως του φανηκε.Παντως ειναι καλοφαγος...!;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...