Φοβαμαι οταν βγαζω το παπαγαλακι εξω απο το κλουβι

Συζήτηση με θέμα Φοβαμαι οταν βγαζω το παπαγαλακι εξω απο το κλουβι, που ξεκίνησε από Spiros Papatheodorou, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 17 Ιουν 2015.

1. Spiros Papatheodorou

Spiros Papatheodorou PB New Member

Εχω ενα προβλημα,καθε φορα που βγαζω το παπαγαλακι εξω πρωτη φορα(οπως και το προηγουμενο) και φευγει απο το χερι μου νοιωθω τρομερη ανασφαλεια και αγχος,δεν ξερω γιατι,και θελω να επιστρεψει στο κλουβι...ωρες ωρες νοιωθω πως δεν θα τα παω ποτε καλα με τα πουλια :(

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σπύρο δεν χρειάζεται για κάθε ερώτηση σχετική με το ήδη υπάρχον θέμα σου να ανοίγεις καινούργιο, θα συνεχίζεις εδώ https://petbirds.gr/threads/23790/. Τώρα για το προσωπικό σου άγχος , τι να σου πω, μήπως το βγάζεις έξω από το κλουβί ενώ κατά βάθος ξέρεις πως δεν είναι έτοιμο ακόμα για κάτι τέτοιο και σε πιάνει φόβος;
    Σιγά που δεν θα τα πας καλά, γιατί οι άλλοι τι είμαστε πιο έξυπνοι από σένα; :)

3. Spiros Papatheodorou

Το βγαζω και επειδη αυτο φευγει και μετα δυσκολα επιστρεφει,και οι εμπειριες που εχω απο το προηγουμενο δεν ειναι καλες,φοβαμαι πως δεν θα επιστρεψειπ.χ σημερα το εβγαλα πεταξε στο δωματιο,και οταν το πλησιαζα με κεχρι ηταν σχετικα ηρεμο απλα δεν αναιβενε ,και μετα απο λιγο το επιασα και το εβαλα στο κλουβι.

Επισης σκαλωσε στην ουρα καπως στην πορτα του κλουβιου,και επεσαν :(

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όταν πιάνουμε τα πουλιά με τη βία .. καταστρέφουμε κάθε δυνατότητα επικοινωνίας γιατί αγριεύουν...
    Αυτό που βλέπουμε όλοι σε video στο internet με τα πουλιά απόλυτα εξοικειωμένα με τους ανθρώπους - φίλους τους. Όλα όσα τα ζώα προσφέρουν στους ανθρώπους είναι σχεδόν καθαρά θέματα διάθεσης και όχι εκπαίδευσης.
    Αν λοιπόν θέλεις εξοικείωση με το φίλο σου δεν πρέπει να ακολουθείς αυτή την τακτική.... αλλά να του δώσεις χρόνο να σε μάθει πολύ καλά, να σταματήσει να σε φοβάται και να έρχεται μόνο του κοντά σου.
    Διαφορετικά με την πρώτη ευκαιρία θα φύγει ή στην καλύτερη δεν θα σε πλησιάζει.
    Δηλαδή πάει η ουρά... βγήκε?

5. Spiros Papatheodorou

Ναι δυστυχως :( θα αργησει να ξαναβγει?

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όχι δεν θα αργήσει.
    Απλά μην βιάζεσαι, σιγά σιγά, λίγα βηματάκι κάθε φορά. Γιατί σας πιάνει άγχος με την "εκπαίδευση" και κανείς δεν ρωτάει για την υγεία και την διατροφή; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Δεν γίνονται όλα με μιας. Φρόντισε το πουλάκι και θα στο ανταποδώσει.

7. Spiros Papatheodorou

Για την διατροφη εχω διαβασει πολλα,δεν ειχα καποια πορια ως τωρα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...