Φλώρος μοσχάρι

Συζήτηση με θέμα Φλώρος μοσχάρι, που ξεκίνησε από scorp, στο Forum 'Διατροφή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 2 Φεβ 2008.

1. scorp

scorp Banned

Για ένα χρόνο που ήμουν στρατό, τον φλώρο μου τον είχε μια φίλη μου.Προχθές τον πήρα υγιέστατο.Το θέμα είναι πως το πουλί ...πάχυνε!Το έπιασα για να δώ μήπως φουσκώνει τα φτερά του και φαίνεται έτσι αλλά δεν ήταν αυτό.Ήταν όλο κρέας.Σα μοσχαράκι έγινε.Ρωτάω:Όταν θες να κάνεις κάτι σαν δίαιτα στο πουλάκι, τι ακριβώς κάνεις;Εννοώ από θέμα τροφής.Είναι σε μεγάλο κλουβί αλλά τι να το κάνεις αμα τρώει όλη μερα...

2. dimitris

dimitris PB New Member

Του αλλάζεις διατροφή δηλαδή του προσφέρεις μια τροφή ποιο ελαφριά με πολύ κεχρί και ποιο λίγα όλα τα αλλά .
    Αλλά προσοχή η αλλαγή αυτή να γίνει αργά και σταδιακά όχι απότομα

3. scorp

scorp Banned

Συνεπώς θα πρέπει να φτιάξω μια τροφή μόνος μου έτσι;Όταν λέτε κεχρί εννοείτε προφανώς αυτό που ξέρω ως ασπούρι.Το λευκό σιταράκι.Για πόσο καιρό θα πρέπει να κρατήσει αυτή η διατροφή;Να υποθέσω πως πρέπει απαραίτητα να παρέχω συμπληρώματα βιταμινών;

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ναι ,ασπούρι.Μπορείς να το αυξήσεις κατα 20-25%.
    Για να δουλέψει βέβαια αυτός ο τρόπος πρέπει να παρέχεις
    λίγη τροφή και να την αφήνεις να καταναλωθεί μέχρι τέλους.
    Συχνότερη παροχή τροφής,ελάχιστη ποσότητα,πλήρης κατανάλωση.
    Μεγάλο κλουβί για πέταγμα και άσκηση.Διακοπή κάθε παροχής
    βιταμινών και συμπληρωμάτων.Παρακολούθηση του
    πουλιού( στο χέρι, για αποφυγή υπερβολικού αδυνατίσματος)

Υ.Γ ΠΡΟΣΕΞΕ -Αν ειναι όλο κρέας δεν είναι παχύς,αν υπάρχει λίπος έχει πρόβλημα.

5. kbibikos

kbibikos PB New Member

καλησπέρα σε ολους εχθες απεκτησα και εγω εναν φλωρο. Πως κεληδανε αυτα τα πουλια και πως θα καταλαβω αν ειναι μεγαλος η μικρος σε ηλικια? Παντως και εμενα ειναι λιγο παχουτσικος σε σχεση με τις καρδερινες που εχω. :cool:

6. Marielena

Marielena PB New Member

Ο Μακης μου ειπε, οχι αβγο, οχι σπορους με λιπαρα. ναι για φρουτα και λαχανικα σπανακι, μαρουλι, μπροκολο.
    σωστα Μακη? αρχισαμε κι εμεις διαιτα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...