Φλωρος σπαζει τα αυγα της καναρας

Συζήτηση με θέμα Φλωρος σπαζει τα αυγα της καναρας, που ξεκίνησε από pkstar, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 1 Απρ 2014.

1. pkstar

pkstar PB New Member

Γειας σας παιδες! Ενας φιλος μου ο οποιος πηγε στη μαυρη ξενιτια (στη Γερμανια):D
    μου αφησε ενα φλωρο.Ετσι λοιπον ειπα κι εγω να δοκιμασω πρωτη φορα να βγαλω
    μουλους.τον εβαλα λοιπος σε μια ζευγαρωστρα με μια καναρα οχι ομως πρωταρα
    αλλα σχετικα ευκολη και μολις η καναρα αρχισε να στρωνει φωλια τα ενωσα.
    Μεχρι εδω ολα καλα.Τωρα ομως αρχισαν τα δυσκολα.Ετοιμαστηκε η φωλια
    εκατσε και η καναρα απο βραδυς για να γεννησει και το πρωι που παω να δω
    τι αν γεννησε βρισκω το αυγο σπασμενο.Κατα 99% το εσπασε ο φλωρος.
    Χαλαω την φωλια και την αφηνω να κανει παλι τον κυκλο της.Παλι ομως σημερα
    που πηγα να δω αν γεννησε ειδα το ιδιο πραγμα.
    Τι να φταιει και μου σπαει ο φλωρος τα αυγα? Μπορει καποιος να βοηθησει?

υ.γ. Τα πουλια δεν τα παρακολουθω καθολου λογο δουλειας και δεν ξερω αν
    υπηρξε και βατεμα...

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Επειδη σου εσπασε το πρωτο αυγο χαλασες τη φωλια? Γιατι? Δεν μπορουσες απλα να τον βγαλεις απο το κλουβι? Αν ζευγαρωσαν εστω και μια φορα την ημερα πριν γεννηθει το πρωτο αυγο τοτε τα πρωτα 2-3 θα ηταν λογικα πιασμενα.

Αν ο φλωρος ειναι πιασμενος αγριος δεν εχει καμια δουλεια σε κλουβι.

3. pkstar

pkstar PB New Member

Τη φωλια τη χαλασα γιατι λερωσε απο το αυγο. Αλλα ετσι κι αλλιως δεν ξανακαθησε μεσα η καναρα.
    Δεν τη χαλασα την ιδια μερα αλλα την επομενη.

4. xaxo4

xaxo4 PB New Member

καλησπέρα..έπειδη προσπαθώ κάτι παρόμοιο με φλώρο και κανάρα να ρωτήσω κάτι.. πώς κατάλαβες ότι ο φλώρος ήταν πυρωμένος και αποφάσισες να τα ενώσεις? επίσης πως υποδέχτηκε ο φλώρος την κανάρα όταν τα ένωσες? την τσιμπούσε καθόλου? γιατί σε μένα έγινε αυτό και τα ξαναχώρισα.

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όταν έχεις τέτοιου είδους προβλήματα, χωρίζεις τα πουλιά. Δεν υπάρχει λόγος να βρίσκονται μαζί από τη στιγμή που ξεκίνησε να γεννάει. Ότι ήταν να γίνει με τη γονιμοποίηση, έχει γίνει ήδη μέχρι εκείνη τη στιγμή.

6. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Ο φλώρος σπάζει τ'αυγά γιατί αυτό κάνουν πολλά ιθαγενή ...δεν νοιώθει ασφάλεια, δεν είναι ιδιαίτερα κοινωνικοποιημένος, δεν είναι εκτροφής...χίλια δύο...δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι μαζί με την κανάρα, από τη στιγμή που η δουλειά έγινε...και να μη σπάσει τ'αυγά, μπορεί να δημιουργήσει χειρότερα προβλήματα αργότερα στους νεοσσούς (π.χ. να τα πετάει από τη φωλιά η ακόμα και να τα φάει ).

Μοιραστείτε

Φόρτωση...