Φωτό Φλαμίνγκο κολυμπώντας στην Πέτρα

Συζήτηση με θέμα Φλαμίνγκο κολυμπώντας στην Πέτρα, που ξεκίνησε από maria p, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 9 Ιουλ 2016.

billdere
Best Answer billdere, 13 Ιουλ 2016
Κάποτε είχε και στις αλυκές της καλλονής.. Τώρα πλέον είναι πολύ ελάχιστα.. Παρόλα αυτά είναι πανέμορφα!!! (Καταγωγή από Μυτιλήνη έχω :Ρ) Είχα την... Ολόκληρο το Post
  1. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ο κ. Erwin van Laar μέλος της εξαιρετικής σελίδας στο fb Lesvos Birders, γράφει;
    Έκπληκτος είδα την 31/5/16 ένα φλαμίνγκο να κολυμπά στον κόλπο της Πέτρας της Λέσβου, πολύ κοντά στην παραλία.
    13590498_1037332749681683_3746886647113189126_n.jpg

Θαυμάστε κι εσείς την ομορφιά του και αν θέλετε μπορείτε να γίνετε μέλη της πολύ ενδιαφέρουσας ομάδας που είναι κλειστή αλλά γίνονται δεκτές αναρτήσεις only in English please :)
    Θα δείτε καταπληκτικές φωτογραφίες ιθαγενών ή μεταναστευτικών πουλιών της Λέσβου.

2. Best Answer:
    Post #338858 by billdere, 13 Ιουλ 2016
  3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Στην Λέσβο υπάρχουν πολλά φλαμίνγκος, ιδιαίτερα στον κόλπο της Γέρας ο οποίος είναι σημαντικός για τα αποδημητικά πουλιά (πάντα όταν πηγαίνω βλέπω ότι υπάρχουν φλαμίνγκο εκεί).

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Τι ομορφιά!! Δεν ήξερα πως τα φλαμίνγκο κολυμπάνε στη θάλασσα.. Νόμιζα μόνο σε λίμνες και ποτάμια! Και πόσο ταιριάζει το ροζ του χρώμα με το μπλε της θάλασσας! Ευχαριστούμε Μαράκι!!! :)

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Νομίζω πως αυτό εξηγεί και την έκπληξη του φωτογράφου-παρατηρητή.

6. ianos

ianos Daily Active Member

Είχα την εντύπωση πως τα φλαμίνγκο, αποδημούν στην Ελλάδα κυρίως το χειμερινό 6 μηνο. Έχω λάθος;

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αυτό γνωρίζω κι εγώ, Σεπτέμβριο-Οκτώβριο που συνήθως πηγαίνω στη Λέσβο τα βλέπω....
    Εδώ και στην Αργολίδα......(Οκτώβριος 2014)

πηγή

8. billdere

billdere PB Member

Ψήφοι: 1
    Κάποτε είχε και στις αλυκές της καλλονής..

Τώρα πλέον είναι πολύ ελάχιστα..
    Παρόλα αυτά είναι πανέμορφα!!!

(Καταγωγή από Μυτιλήνη έχω :p)

Δεν κάνεις λάθος..
    Οι κόλποι της Μυτιλήνης είναι ζεστοί και υπάρχουν μέρη που προστατέυονται!!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  9. Deukalion

Deukalion PB Active Member

Σούπερ πληροφορίες,σας ευχαριστώ όλους,δεν ήξερα τίποτα απ'όλα αυτά.
    Στην αρχή μάλιστα νόμιζα πως θα δώ φλαμινγκο στην Πέτρα Ιορδανίας:thumbsdown:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...