Φιλοξενια παπαγαλων

Συζήτηση με θέμα Φιλοξενια παπαγαλων, που ξεκίνησε από farinosas, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 8 Απρ 2008.

1. farinosas

farinosas PB New Member

Καλημερα σε ολους! θελω να σας ρωτησω εαν γνωριζει καποιος που μπορουμε να αφησουμε το παπαγαλο μας σε περιπτωση που θελουμε να φυγουμε και αδυνατουμε να τον παρουμε μαζι. Υπαρχει καποιο πετ σοπ, κτηνιατρος, η εστω ενα κεντρο φιλοξενιας πτηνων?? Επισης αυτο που εχω διαπιστωσει (πανε σχεδον 5 χρονια τωρα) ειναι πως υπαρχει σοβαρο προβλημα στο οτι δεν γνωριζουν οι κτηνιατροι περα απο γατες και σκυλους θεραπεια για πτηνα ιδιαιτερα για εξωτικα πτηνα υπαρχει παντελης ελλειψη γνωσεων...:confused:
    Μεχρι στιγμης προσεχω τον παπαγαλο μου σαν τα ματια μου αλλα εαν νοσησει τι κανουμε? Ειναι μεγαλο θεμα η εισαγωγη και η αγορα εξωτικων πτηνων και ζωων οταν στην χωρα μας δεν εχουμε κτηνιατρους και κεντρα φιλοξενιας οπως σε ολες τις αλλες χωρες.. Δυστυχως οταν αγορασα τον παπαγαλο μου ολα ροδινα μου τα ειπαν μεχρι που ανακαλυψα το τι ''παιζει'' στο εμποριο ζωων. Παραταυτα οποιος γνωριζει κατι ας μας ενημερωσει,πιστευω πως ειμαστε αρκετοι οι προβληματισμενοι που ψαχνουμε για αμεση λυση.
    Ευχαριστω εκ των προτερων:)

2. zxvt

zxvt PB New Member

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καλως ηρθες! :) ειναι ο πρωτος mealy που ακουω στην Ελλαδα! Ειναι αυτος στο avatar σου?Αν ναι ειναι πολυ ομορφος!:D Πες μας μερικα πραγματα γι αυτον! Ποτε τον απεκτησες, το ονομα του, τις συνηθειες του... ;) Δυστυχως για κεντρο φιλοξενιας πτηνων δεν ξερω αν υπαρχει παντως δεν εχω ακουσει κατι. Μπορεις να δεις εκει που σου εδειξε η Εφη για πτηνιατρο και ισως καποιοι αναλαμβανουν να τα φιλοξενησουν για λιγο...

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Καλως ηρθες!Να χαιρεσαι τον φιλο σου!
    :) η γνωμη μου ειναι, αν βρεις κτηνιατρο να τον φιλοξενησει καλως!την φιλοξενια σε πετ καλυτερα να την αποφυγεις:D

5. theo40gr

theo40gr PB New Member

καλως ηρθες
    η γνωμη μου πως πρεπει να μαθεις καποιο συγγενικο σου προσωπο να το φροντιζει
    και να το συνηθιζει...ειναι καλιτερα αμα χρειαστει να το αφησες εκει...

6. farinosas

farinosas PB New Member

Καλως σας βρηκα! Λοιπον ακομα δεν εχω επεξεργαστει την φωτογραφια του δικου,αυτη ειναι προσωρινη. Δεν ξερω, αληθεια ειναι ο πρωτος mealy? Εγω τον εχω 5 χρονια ακομα νινι ειναι χαχαχα το ονομα του ειναι ρικος και ειναι το μονο που δεχθηκε με σχετικη ευκολια οτιδηποτε αλλο ηταν χασιμο χρονου. Χμ μερικα που μου κανει ειναι καθε πρωι που με βλεπει λεει καλημερα ανοιγει τα φτερα του διαπλατα και ειναι γεματος χαρα. Τον πλησιαζω και γω να του πω καλημερα να του δωσω φιλακι να χαιδεψω κοιλιτσα κλπ. Αν τολμησω και ΔΕΝ τα κανω αυτα εχει νευρα μου το δειχνει αμεσως και φωναζει παρα πολυ δυνατα ακακακακακαακακακακκααα ασε που κατεβαζει αγνωστες λεξεις και ξανα μετα ακακακακακακακακααα σαν να με μπινελικωνει. Λατρευει να καθεται στον ωμο μου και να κανουμε χαδακια κεφαλινα οπως του λεω εγω και σκυβει η γυριζει το κεφαλι να τον χαιδεψω,φιλακια και τρεξιμο μεσα στο σπιτι με κυνηγαει χαχαχα οταν περπαταει εχει πολυ γελιο και τις περισσοτερες φορες μου τσιμπαει τα παπουτσια! Οταν του λεω ''ελα να κανουμε φτερα'' πεταει ελευθερη πτηση μεσα στο σπιτι και τσουπ ξαναρχεται στον ωμο μου. Τελευταια μου κανει το εξης κουλο... οταν φτασει η τροφη του στην μεση του δοχειου που τρωει,αγχωνεται και φωναζει η προσπαθει να το ριξει κατω... σαν να μου δειχνει και καλα να μην τον ξεχασω??? Παντως ειναι πανεξυπνα αξιαγαπητα και διασκεδαστικα πουλια και μπορουν να ταιριαξουν πολυ καλα με αλλα ζωα σημαντικο αυτο.
    Για πες μου για τον δικο σου θα χαρω παρα πολυ να μαθω!
    Οσο για την φιλοξενια... κομματι δυσκολο απο οσα καταλαβα..

7. farinosas

farinosas PB New Member

Να εισαι καλα και να χαιρεσαι και συ το δικο σου φιλαρακι!

8. farinosas

farinosas PB New Member

ευχαριστω πολυ! μετα το ποσταρισμα το ειδα οτι υπηρχε, μερικους πτηνιατρους δεν τους εχω καν ακουστα... οπου ρωτησα μου ειπαν για τον δημητριαδη... αλλα οταν τον χρειαστηκα 3 φορες για αλλες περιπτωσεις που ηταν επειγον δεν τον βρηκα πουθενα. τα τηλεφωνα δεν τα απαντουσε μεχρι και στο σπιτι του ειχα παρει την μητερα του και δεν ηξερε να μου πει που θα τον βρω... το αποτελεσμα ηταν χασιμο πολυτιμου χρονου και εχασα την μαιμου μου μια καπουτσινο.
    γενικως μου εδωσε να καταλαβω πως ειναι πολυασχολος η κανει επιλογες στο πιο τηλεφωνο θα απαντησει και ειναι καθαρα θεμα τυχης να τον πετυχεις και να κανεις την δουλεια σου..

9. farinosas

farinosas PB New Member

αυτο θα ηταν και το καλυτερο αλλα δυστυχως οι συγγενεις μου ειναι ολοι εκτος αθηνων..

10. annouk313

annouk313 PB New Member

Εγω θεωρω οτι εκτος απο κτηνιατρους αλλα κ συγγνεικα προσωπα,στη περιπτωση που παραστει αναγκη γιαυτο ειναι κ οι φιλοι!:)Οχι σε οποιονδηποτε γνωστο βεβαια,αλλα σε καποιν φιλο πολυ δικο μας ανθρωπο ο οποιος να αγαπαει κ τα πουλακια ετσι ωστε να τα φροντισει οταν θα λειψουμε!Γιατι εχω κεγω φιλες που δεν τους κανουν αισθηση τα πουλια,οποτε δεν θα ηταν η ιδανικη λυση.Ομως εαν ειανι εξοικειωμενοι μαζι τους,ειναι μια χαρα.Ποσω μαλλον να εχει κ ο φιλος σου αλλα πουλακια.Αυτο ειναι το ιδανικοτερο σε τετοιες περιπτωσεις!
    Παντως πιστευω οτι εαν παραστει αναγκη κ δεν υπαρχει απο πουθενα λυση..ολο κ καποιος θα βρεθει απο εδω να φιλοξενησει τους μικρους μας φιλους!

11. Frania

Frania PB Member

Φανταστικη μοιρασια Farinosas . Ελπιζουμε σε φωτογραφιες απο το πανεξυπνο φιλαρακι σου.

12. theo40gr

theo40gr PB New Member

ΩΠΑ..να και μια φανταστικη ιδεα που δεν ξερω αν στη καταπληκτικη παρεα σας
    εχει γινει πραγματικοτητα...να προσπαθησουμε ανθρωποι που μενουν σε κοντινες περιοχες να βοηθαμε ο ενας τον αλλο φιλοξενωντας τα αγαπημενα μας πουλακια
    σε περιπτωση απουσιας μας...η αγαπη αφου συχναζουμε εδω μεσα φανταζει περισση
    οποτε...για σκεφτητε το

Μοιραστείτε

Φόρτωση...