Φαγωμα φτερων μπατζι

Συζήτηση με θέμα Φαγωμα φτερων μπατζι, που ξεκίνησε από Nikoskrt, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 15 Ιουν 2015.

1. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Εδω και λιγες μερες το θηλυκο μπατζι μου αρχιζει να δαγκωνει τα φτερα της με αποτελεσμα να τα βγαζει.... δεν εχει αιμα στα φτερα και γενικα ειναι πολυ δραστηρια. Τρωει,πινει κανονικα. Σημερα παρατηρισα οτι τραβαει την ουρα του αρσενικου.... Εγω νομιζα οτι ειναι απο πτεροροια αλλα εσεις τι λετε;; γιατι να το κανει αυτο;;

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αλλο η πτεροφαγια και αλλο η πτερορροια.. Το μονο θεμα που βρηκα ειναι αυτο προς το παρον.
    Μπορεις να μας βαλεις μια φωτογραφια? Δεν γνωριζω απο παπαγαλους αλλα δεν ξερω αν σημαινει αναπαραγωγικη διαθεση αυτο το πραγμα...Ισως το βρηκε και παιχνιδι. Πες μας λιγα λογια για το πουλακι, διατροφη,διαβιωση και καθημερινοτητα μηπως βγει καποια ακρη.

3. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Λοιπον το πουλακι το εχω απο τον χειμωνα, την πηρα για να κανει παρεα στον Ροκι μου,τον οποιο τον ειχα παρει 2 μηνες νωριτερα.Γενικα ειναι δραστηρια,τρωει και πινει κανονικα.Δεν μου εχει αρρωστησει ποτε (ευτυχως). Τα κοπρανα της ειναι κανονικα. Τρωει πολυ ευκολα οτι της βαζω(φρουτα,λαχανικα,σουπιοκοκκαλο,αβγο) ειναι 1,5 χρονων περιπου. Ζει μαζι με τον Ροκι σε ενα μεγαλο κλουβι. Δεν μου εχουν κανει ποτε αβγα αλλα ενταξει δεν ειναι και πολυ καιρο μαζι. Το χειμωνα τα εχω μεσα στο σπιτι,διπλα στο παραθυρο για να εχουν φως. Το καλοκαιρι τα εχω στο μπαλκονι. Οτι αλλο πειτε μου να σας απαντησω :)

4. Myra

Δεν ξερω φιλε μου, ψαχνουμε αιτιες πιθανον, εσυ κατα καποιο τροπο θα μας οδηγησεις στη λυση του μυστηριου με οτι εχεις προσεξει. Εχεις αλλαξει την καθημερινοτητα? Την ενασχοληση μαζι τους? Αλλαξε θεση το κλουβι? Ειναι μονιμα στο μπαλκονι?

5. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Α ξεχασα να πω οτι οταν την πηρα το χαλινο της ηταν καφε σκουρο ενω τωρα ειναι καφε ανοιχτο, αρα βγηκε απο την περιοδο αναπαραγωγης

Η αληθεια ειναι οτι αλλαξα θεση το κλουβι,το εβαλα στην αλλη βεραντα απο την αντιθετη μερια.

6. Myra

Και τοτε ξεκινησε το φαγωμα?

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

To θεωρω πολυ σπανιο μπατζι να ξεκινησει τετοια συμπεριφορα. Εγω θα εψαχνα τα αιτια σε ιατρικους παραγοντες και θεωρω εναν απο τους υποπτους, τις ορμονες. Για να αποκλεισεις καθε ενδεχομενο προβληματος υγειας θα χρειαζοταν μαλλον κι εξετασεις αιματος. Σε τοσο μικρο πουλακι δεν ξερω να σε κατευθυνω για το που να απευθυνθεις. Ειναι ζευγαρι με το αλλο πουλι? Γραφεις οτι ηταν σε οιστρο, ζευγαρωσε, γεννησε?

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλού-κακού ρίξε μια ματιά και για ψείρες και πες μας.

9. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Ναι

Ναι το σκεφτηκα και εγω. Θα κανω αυριο εναν ελεγχο.

Ναι ζευγαρι ειναι αλλα ουτε καν ζευγαρωσαν γιατι ηταν μαλλον μικρα.

10. Myra

Αφου τοτε ξεκινησε, αποκλειουμε να ειναι απο στρες?

11. maria p

Δεν μου έχει συμβεί ποτέ και ούτε το έχω διαβάσει ως περιστατικό σε άλλους. Πρέπει να είναι σπάνιο φαινόμενο όπως είπε ο Ανέστης.
    Καλύτερα πρώτα να ψαχτούμε αλλού και ίσως να είναι απλά η πτερόρροια και παίζει με τα φτερά που πέφτουν.

12. YannisK

YannisK PB Known Member

Πόσο μεγάλο είναι το κλουβί τους; Μπάνιο κάνουν;

13. Myra

Παιδια ο φιλος εγραψε οτι τραβαει την ουρα του αρσενικου αρα δεν παιζει απλα με φτερα..

14. maria p

Είναι μικρά και παίζουν.

15. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Το κλουβι τους ειναι γυρω στο μισο μετρο περιπου(δεν ξερω ακριβως θα μετρησω αυριο). Μπανιο τους εχω αλλα δεν κανουν και πολυ

Μοιραστείτε

Φόρτωση...