Φέτα - Κασσέρι επιτρέπεται;

Συζήτηση με θέμα Φέτα - Κασσέρι επιτρέπεται;, που ξεκίνησε από dikatgreece, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 17 Φεβ 2008.

1. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Μπορούμε να δίνουμε σε καναρίνια ή άλλα πτηνά φέτα:eek:, κασσέρι ή άλλα γαλακτοκομικά προϊόντα:eek:, δεδομένου ότι είναι πλούσια σε ασβέστιο, μαγνήσιο και άλλα θρεπτικά συστατικά; Αν ναι κάθε πότε δίνουμε και τι είδος είναι καλύτερα; (Υπόψη σε παπαγάλους ξέρω ότι επιτρέπεται να δώσεις φέτα ή άλλο γαλακτοκομικό προϊόν)

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Τά καναρίνια αδυνατούν να μεταβολήσουν
    το γάλα και κατ' επέκτασην και τα
    γαλακτοκομικά προιόντα.Πρέπει να αποφεύγονται.

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Στους παπαγαλους οντως επιτρεπεται δινω κι εγω στον δικο μου οχι ομως καθε μερα διοτι τα πουλια δεν εχουν ενζυμα για να μεταβολισουν τη λακτοζη στο στομαχι τους, ειναι και αρκετα αλμυρα τυρια και δινω μονο ενα μικρο κομματακι (παιρνουνε οι γονεις μου ενα απο τα λαιτ κιτρινα τυρια σαν γκουντα που δεν εχει ουτε πολλα λιπαρα ουτε πολυ αλατι)για το οποιο κανει και τουμπες απο τη χαρα του!:D Καλυτερα πιστευω το κιτρινο τυρι. Για τα καναρινια δεν ξερω αν επιτρεπεται. Μου φαινονται και πιο ευαισθητα, δεν ξερω ας δουμε τι λενε και οι αλλοι... ;)

4. dikatgreece

Ευχαριστώ Μάκη και Φοίβο για τις απαντήσεις σας. Άρα στο καναρίνι σουπιοκόκκαλο για ασβέστιο και στον παπαγάλο κίτρινο τυρί ή ανθότυρο (αφού είναι άπαχο και χωρίς αλάτι).

5. kimi

kimi PB New Member

Mιας που το εφερε η κουβεντα, εγω εχω δωσει γαλα στα καναρινακια. Ηταν μπομπουνιασμενα κ καθολου καλα. Τους εβαζα σε ενα κουταλακι λιγο γαλα κ το επιναν. Μετα απο λιγο ηταν καλυτερα. :)

6. Φοίβος

Πιστευω πως θα επρεπε να ρωτησεις καποιον ειδικο πρωτα και εννοω γιατρο εφοσον λες δεν ηταν καλα... Μπορει να εκανες αθελα σου την κατασταση χειροτερη. Τι εννοεις μπομπουνιασμενα? :confused:

7. kimi

kimi PB New Member

Δηλ φουσκωμενα ή με κλειστα τα ματια κ τετοια, δηλ οχι σε καλή κατάσταση. Επιναν λίγο κ γινοντουσαν καλα.

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αν και τα γαλακτοκομικά προϊόντα δεν πρέπει να καταναλώνονται από τα καναρίνια όπως έχει αναφερθεί προηγουμένως, το γάλα σε πολύ μικρή ποσότητα και ειδικά πάνω σε λίγο ψωμί μπορεί να βοηθήσει σε περιπτώσεις διάρροιας. Βεβαίως η διάρροια δεν είναι ασθένεια από μόνη της και θα πρέπει να αντιμετωπιστεί φαρμακευτικά η αιτία που την προκαλεί για να σταματήσει, εντούτοις το γάλα με το ψωμί χρησιμοποιείται από ορισμένους ως "πρώτη βοήθεια".

9. kimi

kimi PB New Member

Δηλ δεν εκανα καλο που τους εδινα γαλα; Επιναν πολυ λιγο.

10. andrews69

andrews69 PB New Member

επιδει ο μεταβολισμος στα γαλακτικομικα προιοντα ειναι παρα παρα πολυ δυσκολος καλλητερα να το αποφευγουμε υπαρχουν τοσα βοηθητικα που πραγματικα δεν χρειαζεται να κανουμε πειραματα

11. GINOMO1977

GINOMO1977 PB New Member

ασβεστειο μπορεις να τους δωσεις χρισημοποιωντας τα τσοφλια απο τα αβγα της κοτας.

12. dikatgreece

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω. 'Ηδη τους δίνω αυγό ολόκληρο μαζί με το τσόφλι και ρίχνω από επάνω λίγο ελαιόλαδο και τρελαίνονται στο φαϊ.

13. Stavros

Χρησιμοποίησε με φειδώ το ελαιόλαδο. Όσο καλό μπορεί να είναι με μέτρο άλλο τόσο κακή μπορεί να αποβεί η κατάχρηση του. Αν σκεφτείς ότι ο άνθρωπος μπορεί να καταναλώνει καθημερινά χωρίς πρόβλημα μόνο μερικές κουταλιές της σούπας ελαιόλαδο, αντιλαμβάνεσαι πόση θα πρέπει να είναι η δόση για ένα πουλί βάρους 20-30 γραμμαρίων.

14. kimi

kimi PB New Member

Δηλ μπορω να βαλω πανω απο το αυγο λιγο ελαιολαδο;

15. Stavros

Αν ρωτάς εμένα θα σου έλεγα όχι.

Ο λόγος για τον οποίο είμαι αρνητικός είναι επειδή δεν μπορεί να ελεγχθεί σωστά η δοσολογία χορήγησης οπότε προτιμώ να μην δίνω καθόλου. Και για να μην παρεξηγηθώ θα ήθελα να πω πως το λάδι είναι ένα δώρο της φύσης σε εμάς τους ανθρώπους το οποίο είναι πολύτιμο για τα θρεπτικά συστατικά που περιέχει. Το θέμα είναι όμως ότι 1 λίτρο ελαιόλαδο έχει γύρω στις 8.500 θερμίδες! Πόση θα πρέπει να είναι η ποσότητα που θα πρέπει να δώσουμε σε ένα πουλί που έχει βάρος μερικά γραμμάρια μόνο; Μη ξεχνάτε ότι ένας από τους χειρότερους εχθρός στην υγεία των πουλιών είναι το πάχος, ειδικά όταν τα πουλιά δεν ασκούνται. Όταν βρίσκονται δηλαδή σε μονά κλουβιά και όχι σε κλούβες πτήσης για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του έτους. Πολλές φορές η μόνη αιτία για την οποία ένα πουλί δεν κελαηδά ή έχει διάφορες άλλες μεταβολικές παθήσεις, είναι η παχυσαρκία.

Από την άλλη πλευρά, το λάδι είναι μια πολύ δυνατή-πλούσια τροφή και ο μεταβολισμός της μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο συκώτι, όταν δεν υπάρχει σαφής και καθορισμένη δοσολογία.

Για αυτούς τους λόγους προτιμώ να δίνω κάποιες μέρες, με μέτρο, μερικούς σπόρους που περιέχουν υψηλά ποσά ω3 λιπαρών οξέων και όχι το ελαιόλαδο, παρόλο που είναι ομολογουμένως μια πολύτιμη τροφή.

16. Φοίβος

Κι εγω θα συμφωνησω με το Σταυρο. Ειμαι της αποψης του καθολου για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.

17. dikatgreece

Σταύρο δε θα διαφωνήσε σε ότι λες αλλά το ελαιόλαδο μου το πρότεινε η πτηνίατρος και συγκεκριμένα στο αυγό που τους δίνω να προσθέτω 2-3 σταγόνες γιατί περιέχει πολλές βιταμίνες και ειδικά βιταμίνη Β.

18. ekar

ekar PB New Member

Εγώ παιδιά στην περσινή μου εκτροφή έδινα ψωμί βουτηγμένο σε λίγο γάλα μέρα παρά μέρα από την προηγούμενη της εκκόλαψης. Οι κανάρες το έτρωγαν με βουλημία. Μπορώ να σας πω ότι πρώτα πήγαιναν σ' αυτό και μετά στην αυγοτροφή ή στο αυγό που τους έβαζα ταυτόχρονα. Το ψωμί βέβαια το απέσυρα μετά από 1-2 ώρες για ευνόητους λόγους. Δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα ούτε στα μεγάλα πουλιά ούτε στους νεοσσούς.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...