Υπόστρωμα καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Υπόστρωμα καναρινιών, που ξεκίνησε από TheBigL, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 8 Μαρ 2015.

1. TheBigL

TheBigL PB Member

Γειά σας παιδιά και χρόνια πολλά στις γυναίκες σήμερα :) .Ήθελα να ρωτήσω το υπόστρωμα είναι απαραίτητο στο κλουβί?Και τί ακριβώς εννούμε υπόστρωμα?Μια κόλλα χαρτί δεν είναι αρκετό?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Το υπόστρωμα είναι το υλικό που επιφορτίζεται με πολύ κρίσιμες "αποστολές".
    Είναι το υλικό που θα πρέπει να έχει σπουδαία (την καλύτερη) απορροφητική ικανότητα, ώστε να στεγνώνει γρήγορα τις εκκρίσεις των πτηνών...
    Έτσι αποφεύγονται η δημιουργία βακτηρίων, μυκήτων κλπ και οι κάθε είδους οσμές..
    Στις περιπτώσεις μάλιστα που δεν υπάρχει διαχωριστικό στον πάτο του κλουβιού, τότε η επιλογή του πρέπει να γίνει με ιδιαίτερη προσοχή... ώστε να μην μπορούν τα πτηνά να φάνε τους σπόρους που πιθανόν να βρίσκονται διασκορπισμένοι κάτω... και κυρίως να μην μολύνονται τα πόδια του.... Και δε μιλάμε εδώ για ομορφιά αλλά για κινδύνους.
    Υπάρχει ειδική άμμος, ροκανίδια ξύλου (οξιάς) και ένα σωρό άλλα.... Τελευταία ακούγονται ο ζεόλιθος, το πέλετ...αλλά για μένα τα δυο πρώτα είναι πολύ καλά με το ξύλο οξιάς να επικρατεί ...
    Υπάρχουν μάλιστα αρκετές συζητήσεις σχετικά... και μπορείς να διαβάσεις για το Υπόστρωμα υγιεινής στα κλουβιά των πουλιών | Σελίδα 14 που σου συνιστά και η Μαρία.
    Τώρα για το χαρτί.....έχει μαι σχετικά καλή δυνατότητα απορρόφησης (κάποια χαρτιά και όχι των περιοδικών) και με τακτικές αλλαγές μπορεί να το χρησιμοποιήσεις.
    Βασική προϋπόθεση να υπάρχει διαχωριστικό πλέγμα στον πάτωμα των κλουβιών ώστε να μη φέρνουν σε επαφή τα μάτια, ράμφος κλπ με τα εκκρίματα που υπάρχουν εκεί... Κι η μεταφορά των νοσογόνων καταστάσεων από τον πάτο του κλουβιού στο ίδιο το πουλί είναι πολύ εύκολο να γίνει.. Πατώντας το πτηνό πάνω στις εκκρίσεις του και στη συνέχεια πάνω στις πατήθρες ... μεταφέρει "πολλά" επικίνδυνα για την υγεία του σ' αυτές... Όταν στη συνέχει τρίψει το ράμφος ή ακόμη και τα μάτια του πάνω τους .. τότε εύκολα μπορεί να νοσήσει...
    Κι αυτό εμείς δεν το θέλουμε.

4. AGNES

AGNES PB New Member

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!Διαβάζω διάφορα για τα υποστώματα κλουβιών και ομολογουμένως έχω μπερδευτεί...
    Πέλετ ξύλου, ελαφρόπετρα (περλίτης), ψιλοτριμμένη οξεία, πριονίδια για κουνέλια...Τελικά, ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο; To να εναλλάσουμε το υπόστρωμα στο κλουβί είναι καλό (δηλ σήμερα περλίτη, μετα από μια εβδομάδα οξειά);
    Επίσης διαβάζω πως δε πρέπει το πουλί να έρχεται σε επαφή με τις ακαθαρσίες του....Μα έτσι και αλλιώς τα πουλιά, ακόμα και σχάρα να υπάρχει στον πάτο του κλουβιού, ραμφίζουν τις τροφές που πέφτουν κάτω... Πρέπει να υπάρχει η σχάρα στο πάτο του κλουβιού ή όχι;;Έχω μπερδευτεί...:(

5. misalouris

Δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι...
    Η πιο καλή κατά τη γνώμη μου επιλογή αποτελεί το κομματάκια οξιάς σε 6 ή 10 μμ.
    Πολύ απορροφητικά, δεν αφήνουν οσμές κλπ.
    Όμως αν δεν δοκιμάσεις δεν θα έχεις άποψη ποτέ....
    Δοκιμάζοντας μαθαίνουμε...

6. AGNES

AGNES PB New Member

Ευχαριστώ Γιάννη. Από πού τη προμηθευόμαστε;
    Και με τη σχάρα στο πάτο του κλουβιού τί κάνουμε; Γιατί κακά τα ψέματα,...μαζεύει πολύ βρωμιά...

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εγω καθε φορα που καθαριζω την ξυνω με μια σπατουλα ωστε να φευγουν τα περισσοτερα. Οταν μπορω στο μεγαλο κααθαρισμο (δεν μπορω να το κανω στα κλουβια που εχουν συρταρι γιατι εχει υψος) μουλιαζω τον πατο σε μια λεκανη με ελαχιστο νερο και μετα τριβω με σφουγγαρι που πλενουμε τα πιατα, και για τους... επιμονους λεκεδες με συρματακι ή συρματινη βουρτσα για τις ψησταριες.

8. misalouris

Καθαρίζεις όποτε οι συνθήκες στο επιτρέπουν και κυρίως όταν βλέπεις συσσώρευση βρωμιάς...
    Εδώ δεν υπάρχει κανόνας για το πότε πρέπει να καθαριστούν... άλλες φορές που έχει μικρά πολύ συχνά και άλλες όχι και τόσο....
    Η καλύτερη λύση είναι να βγαίνει η σχάρα...
    Εκεί την πλένεις όταν τη δεις πολύ βρώμικη και την επιστρέφεις....
    Εγώ για την αναπαραγωγή έχω αγοράσει μερικές ζευγαρώστρες extra και χρησιμοποιώ τη σχάρα και το ταψάκι τους κατά το δοκούν ... όπου υπάρχει ανάγκη.
    Έτσι περιοδικά καθαρίζονται όλα χωρίς πίεση και κούραση.

Υπάρχει σε όλα τα μεγάλα pet ...

9. theodr

theodr PB Member

Συμφωνό με τον Γιάννη. Ειναι η καλύτερη λύση στην καθαριότητα.

Επίσης βάζω ζεολιθο και ειμαι αρκετα ευχαριστημένος. Ειναι ένα υλικό που δεσμεύει βακτήρια, μύκητες, αέρια, ανόργανες, οργανικές και οργανομεταλλικές ενώσεις και ρυθμίζει προς το ουδέτερο τα όξινα και αλκαλικά εδάφη.

10. misalouris

Από σκόνες πώς πας?

11. theodr

theodr PB Member

Γιαννη δεν έχω προβλήματα.

12. TheBigL

TheBigL PB Member

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν το ξέρω στην πράξη, από τα χαρακτηριστικά του πάντως δείχνει μια χαρά! Δεν κατάφερα όμως να βρω αν γράφει πουθενά τον όγκο που καλύπτει για να μπορείς να συγκρίνεις κατά πόσο συμφέρει σε σχέση με άλλα προϊόντα.

14. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυτό το πρόσεξα κι εγώ χτες, ούτε βάρος ή κάτι άλλο φαίνεται.

15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το βάρος δεν είναι τόσο χρήσιμο σε αυτές τις περιπτώσεις αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να αναφέρεται ο όγκος του για να μπορεί να γίνει σύγκριση με άλλα προϊόντα, τουλάχιστον στο θέμα του κόστους. Ως υλικό πάντως πιστεύω ότι θα είναι καλό, όπως είναι βέβαια καλό σε όποια άλλη εφαρμογή χρησιμοποιείται.

16. misalouris

Μαρία υπάρχει εδώ σε 10lit και 14lit

17. TheBigL

TheBigL PB Member

Εγώ που χρησιμοποιώ φύλλα Α4 δεν έχω πρόβλημα.Τα κάγκελα από τον πάτο έχουνε κενό οπότε δεν το τρώει το χαρτί.Απλά έλεγα μήπως ήτανε καλύτερο αυτό.Πάντως 18 ευρώ ψιλό ακριβό το βρίσκω :p

18. misalouris

Σε σχέση με το χαρτί ναι...
    Είναι όμως απείρως καλύτερο και διασφαλίζει υγεία στα πτηνά.

19. TheBigL

TheBigL PB Member

Οκ μάλλον θα το πάρω κάποια στιγμή και θα σας πω εντυπώσεις :)

20. misalouris

Να ξέρεις πως με αυτό το υπόστρωμα δεν χρειάζεται παρά μόνο "σταχολόγηση" των κουτσουλιών και αλλαγή 2-3 βδομάδες αργότερα (ίσως και παραπάνω).

Μοιραστείτε

Φόρτωση...