Υπερκατανάλωση φαγητου

Συζήτηση με θέμα Υπερκατανάλωση φαγητου, που ξεκίνησε από Flock, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 10 Οκτ 2015.

1. Flock

Flock PB New Member

Γεια σας έχω προσέξει ότι το κοκατιλ μου τρωει πιο πολύ από άλλες φορές .

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σε όλα τα ζώα με εξαίρεση τον άνθρωπο θα δούμε περιόδους υπερκατανάλωσης τροφών και περιόδους νηστείας. Οι λόγοι για μένα είναι ανεξήγητοι αλλά πιστεύω πως προέρχονται από αρχέγονα ένστικτα που έχουν περάσει στο DNA των πτηνών.
    Η υπερκατανάλωση τροφής δικαιολογείται στην περίοδο προετοιμασίας για αναπαραγωγή ή όταν οδεύουμε προς το χειμώνα. Σε αυτές τις περιπτώσεις οι "αποθήκες" του οργανισμού των ζώων πρέπει να βρεθούν γεμάτες ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις.
    Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω πως και για την περίπτωση του φιλαράκου σου ισχύουν τα παραπάνω.

3. Flock

Flock PB New Member

Ευχαριστω

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Καθώς πέφτει η θερμοκρασία, η κατανάλωση φαγητού αυξάνεται, αυτό όμως δεν είναι υπερκατανάλωση. Η υπερκατανάλωση φαγητού (αν υπάρχει) συχνά συνοδεύεται με εσωτερικά παράσιτα (σκουλήκια) τα οποία ''κλέβουν'' ένα ποσοστό τροφής για πάρτι τους. Έτσι το πτηνό τρώει περισσότερο για να καλύψει την διαφορά.

5. Flock

Flock PB New Member

Ααα κατάλαβα ευχαριστω

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Άρα ίσως πρέπει να ψάξεις για εσωπαράσιτα....

7. Flock

Flock PB New Member

• και πως τα βρισκω

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Με ανάλυση κουτσουλιών. Αν μένεις Αθήνα το μόνο κέντρο που ξέρω είναι στον Άγιο Δημήτριο. Το site είναι αυτό http://animalclinic.gr/epikoinoneste-mazi-mas/ . Βάζεις στον πάτο του κλουβιού ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο. Μόλις το κουτσουλίσει το πιάνεις προσεκτικά με γάντια και το βάζεις σε ένα κουτάκι. Πας από κει , λες πως θες να σου κάνουν ανάλυση κουτσουλιών, πληρώνεις 30 ευρώ και σε μία μέρα έχεις αποτελέσματα! Το έχω κάνει πολλές φορές και πραγματικά είναι σωτήριο!!

9. Flock

Flock PB New Member

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή έχω μετακομησει με τον παπαγαλο μου στην πατρα. Τι να κανω;

10. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Για ποιο λογο τον μετακομισες? Επισης πως παρατηρησες οτι τρωει πολυ αφου δεν ειναι καν κοντα σου?

11. Flock

Flock PB New Member

Οχι μετακομησαμε μαζι ;):faceplm

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπορείς να πάρεις τηλ τα κτηνιατρεία της Πάτρας και να ρωτήσεις αν αναλαμβάνουν αναλύσεις κοπράνων για καναρίνια! ;)

13. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μπορείς να τα στείλεις και με κούριερ.

14. Flock

Flock PB New Member

Δεν έχω καναρινι παπαγαλο εχω

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Ειτε παπαγαλο ειτε καναρινι δεν εχει διαφορα.... και στα 2 ειδη μπορει να γινει αναλυση κοπρανων..

16. Flock

Flock PB New Member

Ευχαριστω

17. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όλα καλά με το λαίμαργο πουλάκι; :)

18. Flock

Flock PB New Member

Ναι τελικά Δεν είχε τίποτα ρώτησα και τον πτηνιατρο μας και μου είπε ότι εποιδη έρχεστε ο χειμώνας τρωει περισσότερο .
    Είναι μια χαρα .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...