Υπαρχει χρονος για να αναπαραγω τα μπατζι μου;

Συζήτηση με θέμα Υπαρχει χρονος για να αναπαραγω τα μπατζι μου;, που ξεκίνησε από Nikoskrt, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 28 Απρ 2015.

maria p
Best Answer maria p, 28 Απρ 2015
Τίποτα δεν θα κάνεις. Κατ' αρχήν δεν μου αρέσει η έκφραση έχω κάνει προετοιμασία. Τα πουλιά τα διατηρούμε υγιή καθ' όλο τον χρόνο, παρέχοντάς τους... Ολόκληρο το Post
  1. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Ρε παιδια θα προλαβω φετος να αναπαραγω τα μπατζι μου;; Να το αφησω για Φθινοπωρο;; Εχω κανει διατροφικη προετοιμασια 2-3 μηνες και ειναι και τα δυο πυρωμενα εχουν και φωλια αλλα απο αυγα τιποτα! Δηλαδη ο αρσενικος θελει,αλλα η θηλυκια;!;!;! Τελος παντως.... Τι να κανω;;; (ακουω γνωμες) :)

2. Best Answer:
    Post #261738 by maria p, 28 Απρ 2015
  3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

maria p ο τομεας σου!

Απο ασβεστιο πως παμε? Τους εχεις επαρκεις πηγες? (πηρα τη θεση της Αλικης προσωρινα :) )

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 1
    Τίποτα δεν θα κάνεις.
    Κατ' αρχήν δεν μου αρέσει η έκφραση έχω κάνει προετοιμασία. Τα πουλιά τα διατηρούμε υγιή καθ' όλο τον χρόνο, παρέχοντάς τους ό,τι το καλύτερο γνωρίζουμε.
    Απλά όταν πιστεύουμε ότι πλησιάζει η εποχή της αναπαραγωγής, ενισχύουμε λίγο τις πρωτεΐνες μέσω αυγού ή αυγοτροφής και σκούρων πράσινων χορταρικών και αγοράζουμε ένα υγρό ασβέστιο για ώρα ανάγκης αν δούμε αυγά.
    Ασβέστιο με σουπιοκόκκαλο όλο τον χρόνο διαθέσιμο.
    Τα budgies μπορεί να ζευγαρώσουν καθ' όλο το έτος πλην του καλοκαιριού.
    Άφησε ακόμα την φωλιά μήπως και.... και αφαίρεσέ την αρχές Ιουνίου αν δεν έχει γίνει κάτι. Ξανά πάλι την τοποθετείς τον Νοέμβριο αφού από Οκτώβρη έχεις ενισχύσει αυγό και σκούρα πράσινα.
    Ελπίζω ότι κάποια στιγμή εντός του έτους θα ανταμειφθεί η προσπάθειά σου :)

maria p, 28 Απρ 2015
    Best Answer
  5. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Σκουρα πρασινα εκτος σπανακιου,σωστα?

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι την περίοδο κοντά στην ωοτοκία το αποφεύγουμε επειδή παρεμποδίζει την αφομοίωση του ασβεστίου. Υπόλοιπη περίοδο, επιβάλλεται.

7. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Οκ σας ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες σας!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...