Υπαρχει πρόβλημα που ξυπναω τα καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Υπαρχει πρόβλημα που ξυπναω τα καναρίνια;, που ξεκίνησε από paul., στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 19 Ιουν 2015.

1. paul.

paul. PB New Member

Καλησπέρα,
    Τα καναρίνια μου τα έχω στη βεράντα και τώρα το καλοκαίρι επειδή βγαίνουμε έξω ξυπνούν.Υπαρχει πρόβλημα?τι να κάνω?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κανονικά θα πρέπει τα πτηνά μας να βρίσκονται σε κάποιο χώρο που δεν θα επηρεάζεται από τις ανθρώπινες δραστηριότητες...
    Ειδικά στο βραδινό ύπνο τους απαιτείται απόλυτος σεβασμός..... όπως και σε κάθε πλάσμα άλλωστε.
    Κάνε προσπάθεια να τα έχεις κάπου που δεν θα ξυπνούν από σας.

3. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Ίσως με μια πετσέτα ή ένα σεντόνι να μπορούσες να μετριάσεις την κατάσταση.

4. misalouris

Δεν είναι λύσεις αυτές...
    Κάποιος θα πρέπει να σηκωθεί χαράματα και να αφαιρέσει τα παραπάνω....

5. Deukalion

Δεν είπα οτι είναι λύση,επίσης μπορει να το μαζεύει καθώς μπαίνει οριστικά μέσα ή όχι αν δεν επηρεάζει την διέλευση του ηλιακού φωτός αλλά μόνο της λάμπας.

6. misalouris

Δημήτρη δεν βοηθούν όλα αυτά...
    Πιέζουμε τα πουλιά να κάνουν κάτι που δεν το έχουν και δεν το αντέχουν...
    Ο άνθρωπος είναι το μοναδικό ζώο στον πλανήτη που άλλαξε τους ρυθμούς της ζωής του μέσα σε 35-40 χρόνια σχεδόν ολοκληρωτικά....
    Γίναμε πιο "δραστήριοι" τη νύχτα.... παρά τη μέρα.
    Δε μας φταίνε όμως και τα οικόσιτα να βασανίζονται....
    Χρειάζονται το χώρο για να ζήσουν αλλά και να κοιμηθούν.
    Οφείλουμε να τους τον εξασφαλίζουμε και φυσικά όχι με ημίμετρα.
    Κανονικά πρέπει να βρεθεί σε άλλο σημείο όλο το κλουβί.

7. Deukalion

Δεν διαφωνώ,οτι αυτή είναι η ουσιαστικότερη και μοναδική απάντηση-λύση.Δεν έχω εμπειρία και μπορεί το ''έλα μωρέ'' ή μια απλή πράξη με μια επικάλυψη λογικής που θα πεί και θα κάνει ο οποισδήποτε σαν εμένα,να προσθέτει όντως επιβαρύνσεις
    στα πουλιά.Οπότε γραψτε λάθος!

Οσο για τα πιο πάνω που έγραψες,για την όποια φυσική κατάσταση και των μέν και των δέν...το θέμα πάει μακρυά-εδώ το ίδιο μπαλκόνι δε μας χωρά.

8. misalouris

Συμφωνώ ...
    Πως μπορεί να διαφωνήσει κάποιος με την αλήθεια?
    Ο paul. είναι ένα δραστήριο μέλος της ομάδας μας, με ανησυχίες και λογικούς προβληματισμούς....
    Ακριβώς για τα παραπάνω αισθάνθηκε πως ενοχλεί και το έθεσε σαν ερώτημα...
    Είμαι σίγουρος πως θα δώσει την καλύτερη λύση ....

9. paul.

paul. PB New Member

Σας ευχαριστώ και θα βρω ήδη από αύριο λύση .

10. BabisNL

BabisNL PB New Member

Δοκίμασα μόνο μια φορά πανί πριν από δύο χρόνια ως λύση στο παρατεταμένο φως (μεγάλες οι μέρες στα βόρεια) και νομίζω ότι δεν έχει στρεσαριστεί ποτέ πιό πολύ στα τέσσερα χρόνια που τον έχω:eek:. Ήταν ξύπνιος και τεντωμένος σα βελάκι τρεις ώρες μετά. Η καλύτερη τακτική πιστεύω είναι να βοηθάμε το πουλάκι να ακολουθεί τους βιολογικούς ρυθμούς που θα του επέβαλε η φύση εάν δεν ήταν σε κλουβί στο σπίτι μας. Σωστός βιολογικός κύκλος σημαίνει αυτομάτως και καλύτερη υγεία που επιθυμούμε όλοι για τους φίλους μας.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Συμφωνώ απόλυτα!! :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

12. TheBigL

TheBigL PB Member

Τί ώρα εννοείς κάθεσαι έξω και ξυπνάει?

13. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Ή βαλτα αλλου ή μην βγαινεις εξω.

14. Stfns

Stfns PB Member

Εγώ στη θέση σου θα τοποθετούσα το κλουβάκι στην άλλη άκρη του μπαλκονιού, μακριά από τη λάμπα και το τραπεζάκι που ενδεχομένως καθόσαστε τώρα το καλοκαίρι και θα κάλυπτα τα πλαινά και την οροφή με συμπαγές υλικό(π.χ. ξύλο), δημιουργώντας ένα πλαίσιο γύρω από το κλουβί τύπου BOX. Πιστεύω πως με αυτό τον τρόπο το φως δεν θα ξυπνούσε το πουλάκι, εφόσον η λάμπα είναι στον τοίχο και όχι στην οροφή του μπαλκονιού.

15. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Τελεια ιδεα!!:thumbsup:

16. paul.

paul. PB New Member

Stfns Ναι η λάμπα είναι στον τοίχο άρα η ιδέα σου είναι εφικτή. Ευχαριστω ☺

Μοιραστείτε

Φόρτωση...