Υπαρχει προστατευτικο για την ζευγαρωστρα;

Συζήτηση με θέμα Υπαρχει προστατευτικο για την ζευγαρωστρα;, που ξεκίνησε από toykaki, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 15 Μαϊ 2015.

1. toykaki

toykaki PB New Member

κατι ακομα,υπαρχει προστατευτικο για την ζευγαρωστρα το πλαστικο απο κατω εννοω να μην πετανε τοσα σπορια εξω?εχει σχεση που δεν εχω βαλει τσοχα στην φωλια?δηλαδη να μην μπορει να φτιαξει λογο αυτου?...επισης οσο αφορα τα παιχνιδια στο κλουβι?να φανταστω δεν χρειαζετε κατι ε?π.χ κουνια,δεν ειναι παπαγαλοι.σωστα η κανω λαθος?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Υπάρχει ναι. Καλό θα είναι να το αποφύγεις αν μπορείς γιατί περιορίζει πολύ το οπτικό πεδίο των πουλιών.

Επίσης, Σταύρο να δημιουργείς νέο θέμα για κάθε ξεχωριστή ερώτηση που έχεις να κάνεις. Οι άλλες δύο ερωτήσεις σου θα απαντηθούν εδώ:

Περαζει που δεν εχω βαλει τσοχα στη φωλια;
    Χρειαζονται τα καναρινια παιχνιδια στο κλουβι;

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Υπαρχει,και αν παρεις το καταλληλο μεγεθος για το κλουβι και σπορακια (οχι ολα) θα μαζευευι,και δεν θα κοβει οπτικο πεδιο στα πουλια.

4. toykaki

toykaki PB New Member

ωραια,θα παω αυριο να δω,δεν θελω να ανοιγω νεα θεματα καθως οτι χρειαζομαι με μια αναζητηση στο θεμα μου τα βρισκω,τωρα πρεπει να ψαχνω καθε θεμα ξεχωριστα.γιατι ξεχναω καποια,καθως καθε μερα κανω πολλες ερωτησεις :p

5. αν δεν ανοίγεις νέα θέματα ο τίτλος δεν θα αντιστοιχεί στο περιεχόμενο!Φαντάσου να σε παραπέμψουν σε ένα θέμα για την ερώτηση που έκανες για τα παιχνίδια και στο θέμα που θα βγάλει η αναζήτηση ή το λινκ να λέει για τροφές;);););)

6. toykaki

toykaki PB New Member

απο αυτη την αποψη οκ ;)

7. pyroferus

pyroferus PB New Member

Είναι πιο εύκολο και για τα υπόλοιπα μέλη να βρίσκουν κάτι που ψάχνουν.
    Νομίζω ότι έτσι δεν είναι και τόσο κουραστικό να βρεις το θέμα που σε ενδιαφέρει.

8. TheBigL

TheBigL PB Member

Εγώ πάντως φίλε σκεύτομαι να πάρω αυτό αντί για κούνια : Πατήθρα Ωδικών 2 Θέσεων Οροφής
    Δεν νομίζω να πιάνει χώρο πολύ και αν δεν κρέμεται πολύ θα είναι καλό σημείο για ύπνο :).Το μέγεθός του δεν γνωρίζω βέβαια.

9. pyroferus

pyroferus PB New Member

Ούτε εγώ γνωρίζω το μέγεθος της,αλλά έτσι που την βλέπω μου φαίνεται ότι ταιριάζει καλύτερα σε κλούβα.

10. TheBigL

TheBigL PB Member

Εγώ σε ζευγαρώστρα λέω να το βάλω για ένα πουλάκι.

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μήπως με ένα θα γέρνει πολύ; Μάλλον είναι κατάλληλο για περισσότερα του ενός που θα ισορροπούν το ένα το άλλο και για να μην τσακώνονται για την ψηλότερη θέση.

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Χρειάζεται καλή επιφάνεια να στερεωθεί.
    Αν δεν υπάρχει κουνιέται σε κάθε άφιξη ή αναχώρηση πτηνού και στο τέλος χαλαρώνει πάρα πολύ.
    Εγώ χρησιμοποιώ ατομικές πατήθρες.... που είναι ικανές να φιλοξενήσουν μόνο ένα πουλί.

13. TheBigL

TheBigL PB Member

14. maria p

Εγώ το βλέπω για καλύτερο :)

15. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι πολύ καλό για κλούβες και πουλιά εκθέσεων γιατί τα κρατά καθαρά και δεν επιτρέπουν την καταστροφή του φτερώματός τους. Αλλά χρειάζονται σταθερή επιφάνεια για να στερεωθούν. Πρέπει δηλαδή να βιδωθούν..
    Εγώ για τα κλουβιά χρησιμοποιώ πολύ αυτά

16. maria p

Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο :) Όντως είναι πιο βολικό για το κλουβί.

17. TheBigL

TheBigL PB Member

Όντως ωραία αυτά :)

18. πολύ καλά και ... ατομικά

Μοιραστείτε

Φόρτωση...