Υπαρχει περιπτωση να χασω, θηλυκό καναρινακι απο ακαρεα;

Συζήτηση με θέμα Υπαρχει περιπτωση να χασω, θηλυκό καναρινακι απο ακαρεα;, που ξεκίνησε από HaRdKoR, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 25 Ιαν 2015.

1. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

Έχω μια θηλυκια η οποια έχει ακαρεα. Συμβουλεύτηκα και καναρινα για να μου πει με σιγουριά. Της παραχώρησα σήμερα το φάρμακο στον ώμο τρεις επαναλήψεις και ξανά σε μια βδομάδα. Ωστόσο έχω κάποιο άγχος. Υπάρχουν πιθανότητες να τη χάσω;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δηλαδή ο "καναρινάς" σου είπε πως έχει ακάρεα (υποθέτω της τραχειάς) και εσύ έκανες τρεις εφαρμογές κάποιου σκευάσματος στην ίδια ημέρα ή εβδομάδα?
    Να ρωτήσω εγώ για να καταλάβουμε περισσότερο, ποιο φάρμακο είναι αυτό και ποιος σου είπε να βάλεις με αυτή τη συχνότητα (αυτές τις δόσεις)?

3. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

Καταρχήν συγνώμη για τη διατύπωση. Ναι εννοώ ακαρεα της τραχείας. Σήμερα της έβαλα μια σταγόνα. Μου είπαν για 3-4 εβδομάδες να το κάνω αυτό επανάληψη
    το φάρμακο είναι της tafarm και λέγεται acaricine spot on.

4. misalouris

Και μια τελευταία ερώτηση. Τι έκανε το φίλο σου (καναρινά), να βγάλει το συμπέρασμα πως έχει ακάρεα της τραχείας? Είναι σίγουρα δηλαδή πως έχει αυτή την ασθένεια?

5. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

(Γείτονας μεγάλης ηλικίας) πιστεύω η εμπειρία. Τόσα πουλια είχε και έχει στη ζωή του. Ξέρω γω;;

6. misalouris

Η ενημέρωση και η γνώση σκοτώνει την άγνοια.
    Ας αρχίσουμε λίγο διάβασμα γιατί πολλά έχουν γραφτεί σχετικά ...
    Καλά άρθρα για αρχή είναι αυτό Περιεργος ηχος απο το καναρινι μου, σαν να τρωει σπορους • PetBirds αυτό Mετά από πόσο καιρό θα συνέλθει απο τα ακάρεα της τραχείας; • PetBirds και αυτό Τι γινεται τελικα με τα ακαρεα της τραχειας; • PetBirds που θα σε βοηθήσει ακόμη περισσότερο.
    Αν υπάρχει περίπτωση και έχει ακάρεα το φάρμακο αυτό δεν σε καλύπτει... θα χρειαστείς pulmosan υπάρχει και στην πόλη μας.
    Και επειδή χρειάζεσαι χρόνο για το σχετικό διάβασμα θα περιμένω τις επόμενες ερωτήσεις σου...

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  7. HaRdKoR

HaRdKoR PB New Member

Έγινε.

Μιας και είμαστε από την ίδια πόλη σε ποιο πετσοπαδικο μπορώ να βρω το pulmosan γιατί ήδη έχω ρωτήσει σε κάνα δυο.

8. misalouris

Σε αυτό το petshop θα βρεις σίγουρα. Έχει όμως σχεδόν σε όλα

9. Karina88

Karina88 PB New Member

Καλησπέρα... επειδή έχω ιδιαίτερη ευαισθησία σε κάποιες λέξεις τελευταία... "ακάρεα"...
    Αν έχεις άγχος... για την επιβίωση του πουλιού... πήγαινε σε γιατρό!
    Δεν γνωρίζω το αποτέλεσμα.. αλλά σίγουρα έχουν μεγαλύτερη φαρμακευτική γκάμα και εξετάζουν περισσότερες πιθανότητες ασθένειας...
    Καλή Τύχη!

10. misalouris

Σε κάθε περίπτωση συζητάμε υποθετικά για ακάρεα, που πιθανόν "κάποιος" διέγνωσε την ύπαρξή τους στο καναρίνι του φίλου μας.
    Ασφαλώς και η περίπτωση του γιατρού (αν υπάρχει διαθέσιμος) είναι μονόδρομος για να μπορέσει να δοθεί βοήθεια.. όταν υπάρχει πραγματική ανάγκη.
    Υπάρχει και ένα όμορφα γραμμένο άρθρο.... Ακάρεα της τραχείας • PetBirds

11. Karina88

Karina88 PB New Member

Σαφέστατα... όπως επισήμανες δεν γράφει τι τον έκανε να υποπτευθεί για τα ακάρεα τραχείας.... αλλά όταν κάποιος φθάσει να ανησυχεί για την επιβίωση του καναρινιού του... σημαίνει ότι υπάρχουν στοιχεία που τον κάνουν να ανησυχεί... Τέτοιου είδους ανησυχίες χρήζουν ιατρικής βοήθειας... αυτό είπα... Όχι για απλές υποθέσεις... Εξάλλου και γιατρός για εμάς είναι πλέον πολυτέλεια!;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...