Υπάρχουν καναρίνια που δεν τρώνε φρούτα και λαχανικά;

Συζήτηση με θέμα Υπάρχουν καναρίνια που δεν τρώνε φρούτα και λαχανικά;, που ξεκίνησε από chtsili, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 21 Μαϊ 2009.

1. chtsili

chtsili PB New Member

Χαιρετώ την παρέα.Εδω και λίγες εβδομάδες έχω αποκτήσει και ενα Λιποχρωμικό κόκκινο μωσαικού αλλα το παράξενο για μενα ειναι οτι μέχρι σήμερα δεν έχει ακουμπήσει κανένα φρούτο αλλα ούτε και λαχανικά.Λέτε να είναι η εξαίρεση η είναι φυσιολογικό?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μάλλον δεν έχει φάει ποτέ στη ζωή του γι' αυτό και δυσκολεύεται να δοκιμάσει. Προσπάθησε να του δίνεις όποτε μπορείς και κάποια στιγμή αφού κάνει την αρχή θα συνεχίσει να τρώει κανονικά. Μην αφήνεις τα φρούτα ή τα λαχανικά στο κλουβί για περισσότερο από μερικές ώρες. Να τα αποσύρεις και να βάζεις φρέσκα κάθε φορά.

3. chtsili

chtsili PB New Member

Αυτό κάνω σχεδόν κάθε μέρα της έχω βάλει ότι φρούτα και λαχανικά υπάρχουν με την ελπίδα πως θα δοκιμάσει.Σταύρο μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είναι μικρή είναι 3 χρονών.

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό δεν αποκλείει την περίπτωση να μην της έχουν δώσει ποτέ. :) Από που την έχεις πάρει;

5. Konstantinos1

Konstantinos1 PB New Member

το ιδιο συμβαινει και σε μενα πουλι του 2006 και δεν δοκιμαζει ουτε φρουτα ουτε λαχανικα. τωρα στην τριτη βδομαδα που επιμενω να του βαζω σχεδον καθημερινα αρχισε να "τσιμπαει" μηλο. θελει υπομονη και θα ξεκινησει

6. chtsili

chtsili PB New Member

απο ενα μεγαλο pet εξω απο την πολη.

7. chtsili

chtsili PB New Member

αυτο προσπαθω να κανω και εγω.Ελπιζω να αρχισει να τσιμπαει σε λιγο καιρο.

8. sainer

sainer PB New Member

θα αρχισει μην ανυσηχεις.οπως σου ειπαν τα παιδια πιο πανω δεν το εχει συνηθισει.

9. scorp

scorp Banned

Αφαίρεσε κάθε μορφή σπόρου απ το κλουβί για κανα 2ωρο, όχι παραπάνω γιατί υποφέρουν (το νερό παραμένει μέσα) και βαλτου μήλο. Την άλλη μέρα το ίδιο. Την άλλη πάλι το ίδιο. Δε θα προλάβει να μπεί η επόμενη βδομάδα και θα έχει φάει.

10. chtsili

chtsili PB New Member

Καλημέρα παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.Να είστε καλά.

11. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Δοκιμασε να αλεσεις το μηλο σε μπλεντερ και να το ανακατεψεις στην αυγοτροφη.
    Απο λαχανικα πιστευω οτι δυσκολα δε θα αγγιξει μαρουλοφυλλο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...