Υπάρχει πρόβλημα αν αντί για κουάκερ βάλω κορν φλεικς;

Συζήτηση με θέμα Υπάρχει πρόβλημα αν αντί για κουάκερ βάλω κορν φλεικς;, που ξεκίνησε από apistolos, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 8 Απρ 2016.

maria p
Best Answer maria p, 8 Απρ 2016
Εγώ χτυπούσα το αυγό στο μούλτι και προσέθετα την βρώμη ανακατεύοντάς την με το κουτάλι. :) Όχι πρώτα χτυπάς τα ξηρά υλικά, βρώμη, τσόφλι, αν βάλεις... Ολόκληρο το Post
  1. apistolos

apistolos PB New Member

Θα συμφωνήσω. Άλλωστε κι εγώ αν φάω τη φυσική αυγοτροφή και τα υπόλοιπα που τους δίνω "τούρμπο" θα γίνω...:)Και μια που το ανέφερα, επειδή φτιάχνω τη δική σου συνταγη, αν αντι για κουάκερ βάλλω κορν φλεικς υπαρχει πρόβλημα? Το δοκίμασα προχθές και δεν αφησαν τιποτα..

2. Best Answer:
    Post #316969 by maria p, 8 Απρ 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν το καλαμπόκι δεν έχει υποστεί επεξεργασία και κυρίως εμπλουτισμό με γλυκαντικές ουσίες δεν θα υπάρχει (νομίζω) πρόβλημα.
    Επειδή όμως αυτό μου μοιάζει αδύνατον επιφυλάσσομαι και περιμένω να μου πεις εσύ για το συγκεκριμένο που έδωσες.
    Ταυτόχρονα ας περιμένουμε και τις γνώμες των άλλων της παρέας.

4. ianos

ianos Daily Active Member

Νομίζω οτι τα κορν φλεικς έχουν πολυ ζάχαρη, ενώ το κουακερ οχι.

5. apistolos

apistolos PB New Member

Έχουν, ναι...και αρκετη μαλιστα...Άρα άκυρο

6. Stfns

Stfns PB Member

Φέτος πειραματίζομαι δίνοντας στα καναρίνια μου μίγμα μαλακής τροφής δικής μου παρασκευής που περιλαμβάνει μόνο φρέσκο αυγό με το τσόφλι, βασιλικό, τσουκνίδα, ταραξάκο, εχινάτσια, chia, camellina, σπόρους κηπευτικών, bella di notte, ραδικόσπορο, γλυκάνισο, σπασμένη κινόα, σουσάμι, θυμάρι και ρίγανη. Κυριολεκτικά δεν μένει τίποτα!

7. apistolos

apistolos PB New Member

Τα κλασσικά σταρένια κρητικα παξιμαδια πάντως μου φαίνονται πολυ καλυτερα ως βαση για την αυγοτροφη...Περιεχουν μόνο αλέυρι, μαγια, αλατι και λιγο ελαιολαδο.

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γιατί να μην βάλεις βρώμη δηλαδή; Υπάρχει συσκευασμένη στο σούπερ μάρκετ πολύ φθηνή. Γιατί να αντικαταστήσεις ένα τρόφιμο εξαιρετικής θρεπτικής αξίας με επεξεργασμένα άλευρα ή με προϊόντα με γλυκαντικά;

9. YannisK

YannisK PB Known Member

Μόνο αυτά τους δίνεις; :D

10. Stfns

Stfns PB Member

χεχεχε....λάθος διατύπωση.....:rolleyes:

Τους είχα βάλει αυτή που λες αλλά δεν την άγγιζαν καθόλου.

11. maria p

Την βάζεις συστατικό στην αυγοτροφή με αυγό και φρυγανιά όχι σκέτη. Βέβαια στους παπαγάλους εγώ την δίνω και σκέτη και την τρώνε αλλά εδώ λέτε για την αυγοτροφή.

12. Stfns

Stfns PB Member

Μαρία όταν ξεκίνησα να φτιάχνω το μίγμα που προανέφερα προσέθετα σε όλα αυτά και βρώμη ως συστατικό. Το αποτέλεσμα ήταν να εξαφανίζουν το αυγό και να μένει ανέγγιχτη η βρώμη. Φρυγανιά δεν έβαζα καθόλου.

13. maria p

Το μείγμα το χτυπάς στο μούλτι και γίνεται ένα. Δεν αφήνεις την βρώμη σε νιφάδες ως έχει.

14. Stfns

Stfns PB Member

Εγώ χτυπούσα το αυγό στο μούλτι και προσέθετα την βρώμη ανακατεύοντάς την με το κουτάλι.

15. maria p

Ψήφοι: 1
    :) Όχι πρώτα χτυπάς τα ξηρά υλικά, βρώμη, τσόφλι, αν βάλεις φρυγανιά και ό,τι άλλο δεν ξέρω (ξηρά μυρωδικά) και στο τέλος προσθέτεις το αυγό και ξαναχτυπάς. Αν βάζεις και σποράκια, αυτά τα ανακατεύεις με κουτάλι.

maria p, 8 Απρ 2016
    Best Answer
  16. BabisNL

BabisNL PB New Member

Έτσι όπως το περιγράφεις, άμα βγάλεις το τσόφλι το τρώω κι εγώ :):):)

17. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Stfns Να φανταστω το bella di note το βαζεις και για χρωμα στα μωσαικα ετσι?

18. Stfns

Stfns PB Member

Αυτό έκανα χθες Μαρία και τελικά το τρώνε. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Μιράντα μου αν σου πω ότι το κάνω γι' αυτό το λόγο θα σου πω ψέμματα. Απλώς το συγκεκριμένο υπάρχει μέσα στο έτοιμο μίγμα βοτάνων που χρησιμοποιώ.

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Άψογος! Αλλά μια παρατήρηση φίλε μου!! Βάζοντας μαζί με το αυγό και σπόρους, όσοι δεν καταναλωθούν πετιούνται γιατί το αυγό χαλάει εύκολα.. Εγώ δίνω την αυγοτροφή που τους φτιάχνω μαζί με τα βότανα που βάζω, και όσους σπόρους δίνω έξτρα τους βάζω σε ξεχωριστή ταίστρα και μένουν εκεί μέχρι να καταναλωθούν.. ;)

20. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

ακριβώς το ίδιο μείγμα χρησιμοποιώ και γω,έχοντας ως βάση μια πολύ καλή μαλακή αυγοτροφή και ...γίνεται πόλεμος!!
    αν μπορούσαν να φάνε και την αυγοθήκη..θα την τρώγανε!!!:D

21. BabisNL

BabisNL PB New Member

Από που αγοράζετε το μείγμα βοτάνων; Εάν είναι από Αθήνα κάπου έχετε την καλοσύνη να ενημερώσετε; Ευχαριστώ!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...