Υπάρχει πιθανότητα να είναι και τα τέσσερα έμβρυα νεκρά στα αυγά;

Συζήτηση με θέμα Υπάρχει πιθανότητα να είναι και τα τέσσερα έμβρυα νεκρά στα αυγά;, που ξεκίνησε από kanarinia-one-love, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Ιαν 2016.

misalouris
Best Answer misalouris, 28 Ιαν 2016
Θα σε παρότρυνα να αφήσεις τρεις μέρες ακόμη τα αυγά... καθώς και να μην τα "ενοχλείς" αυτές τις μέρες. Συμβαίνει στις πρωτάρες κυρίως μητέρες στην... Ολόκληρο το Post
  1. kanarinia-one-love

kanarinia-one-love PB New Member

Λοιπον εχω 4 αυγα τα οποια ειναι στις 15 μερες και δεν εχουν σκασει ακομα,τα αυγα ειναι και τα τεσσερα γεματα τα κοιταξα στις 7 μερες...Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι και τα τεσσερα νεκρα?Δεν ειναι ουτε 2 σκουφατα ουτε 2 κυριαρχα και ουδεμια σχεση γονιδειων μαζι τους...Συμβουλεψτε παιδια γιατι χανομαστε...

2. Best Answer:
    Post #306338 by misalouris, 28 Ιαν 2016
  3. misalouris

misalouris PB Supporter Article Writer

Ψήφοι: 1
    Θα σε παρότρυνα να αφήσεις τρεις μέρες ακόμη τα αυγά... καθώς και να μην τα "ενοχλείς" αυτές τις μέρες.
    Συμβαίνει στις πρωτάρες κυρίως μητέρες στην πρώτη γέννα αυγών ... κι ενώ η κανάρα κάθετε πάνω στα αυγά ... να μην ανεβάζει θερμοκρασίες επώασης αμέσως και απλά να τα συντηρεί.
    Έτσι λοιπόν η επώαση καθυστερεί μια δυο ίσως και παραπάνω μέρες και κατά συνέπεια και η εκκόλαψη.
    Θεωρώ πως σε μια δυο μέρες θα έχουμε νεότερα από τους νεοαφιχθέντες φτερομπόμπιρες.
    Να μας κρατάς ενήμερους.

4. kanarinia-one-love

Nαι πρωταρα ειναι,ευχαριστω πολυ :) θα σας ενημερωσω για νεοτερα!!!

5. pyroferus

pyroferus PB New Member

Υπομονή και ο χρόνος θα δείξει.

6. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

ο κος Μισαλούρης,αγαπητέ φίλε Στέργιο,σου έδωσε την καλύτερη συμβουλή! εγώ απλά θα ήθελα να σου πω πως όσο λιγότερο ενοχλείς την φωλιά της πρωτάρας μανούλας..τόσο θα μεγαλώνει και το ποσοστό μιας επιτυχούς γέννας.
    σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά!!

7. kanarinia-one-love

Σας ευχαριστω ολους :)

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Στέργιο εύχομαι να σκάσουν τελικά τα μικρά μπομπιράκια!! Εσωτερική ή εξωτερική εκτροφή?? Συνήθως όταν τα έχουμε σε κρύο περιβάλλον τα μικρά αργούν να σκάσουν..

9. kanarinia-one-love

Εσωτερικη εκτροφη εννοειται,πριν μια ωρα βγηκε το πρωτο,ουφ μου εφυγε ενα βαρος,μολις βγουνε ολα θα ανεωασω φωτογραφια να τα θαυμασετε <3

10. misalouris

Με το καλό και τα υπόλοιπα...
    Μια καλή ανταμοιβή της υπομονή σου.

11. kanarinia-one-love

Η υπομονη ειναι αρετη αλλα εγω δεν την εχω :) Ευχαριστω Γιαννη...

12. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

τότε κοίτα πολύ απλά το ένα μικρό που ήδη έσκασε μύτη,και αναλογίσου..την έχεις ή δεν την έχεις την υπομονή?
    αν την έχεις,η πρωτάρα μανούλα θα σε ανταμείψει.. μην την στρεσάρεις,σε παρακαλώ! άσε την να βρει το δρόμο της..ως μαμά πλέον!!;):thumbsup: η φύση ξέρει..

13. kanarinia-one-love

Αλλο δεν εχω υπομονη και αλλο ενοχλω τα πουλακια,τα εχω στην ησυχια τους!!!Απο οτι παρατηρησα τον βρηκε τον δρομο της ;)

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν είναι απ τις πρώτες φορές που ζευγαρώνεις και βλέπεις μικρά είναι απολύτως λογικό!!! Μετά θα περιμένεις καρτερικά και θα κάνεις πολύ υπομονή! Αυτό που δεν αλλάζει είναι το συναίσθημα όταν αντικρύζεις το γυμνό και τυφλό σκουληκάκι στη θέση του ενός αυγού!!!! Μαγική στιγμή ανεκτίμητης αξίας!!!!

15. ianos

ianos Daily Active Member

Στεργιε, απο υγρασία πως πάει; Μπανιέρα έχεις βάλει στη θηλυκια;

16. kanarinia-one-love

Πραγματικα ανεκτιμητη στιγμη,ειχα παλια καναρινια μιλαμε στα 15 μου,μετα ασχολειθηκα με τα παπαγαλακια,αλλα καθε φορα για μενα η γεννηση ειναι μαγικη,ναι εχει μπανιερα μεσα,φτασαμε σε σημειο τα καναρινια μας να περνανε καλυτερα απο εμας :)

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Ααα αυτό ξαναπές το!!! :p

18. kanarinia-one-love

Παιδια για ακουστε λιγο,το ενα βγηκε χτες κανενα αλλο ομωσ δεν βγηκε ακομα,και τα 4 τα ειχα αλλαξει με πλαστικα και αρχισε να τα κλωσαει ολα μαζι,τι κανω?

19. misalouris

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
    Λογικά αύριο θα βγουν μερικά ακόμη.
    Μέχρι τότε υπομονή και μην ενοχλείς.

20. kanarinia-one-love

Δεν επρεπε να βγουν την ιδια μερα κανονικα?τι παιχτηκε?

21. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Δεν ειναι απαραιτητο να βγουν ολα μαζι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...