Υπάρχει εκτροφή καναρινιου στην άγρια μορφή του;

Συζήτηση με θέμα Υπάρχει εκτροφή καναρινιου στην άγρια μορφή του;, που ξεκίνησε από evans, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 26 Ιουν 2015.

1. evans

evans PB Member

Οπως λεει και ο τίτλος ήμουνα περίεργος να ρωτήσω αν το καναρίνι εκτρεφεται στην άγρια μορφή του αν ναι ειναι τοσο δύσκολο οσο η εκτροφή καρδερίνας ή ειναι όπως τα ''σημερινά'' καναρίνια?(ρωτάω πληροφοριακά και μόνο!)

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Από όσο ξέρω δεν υπάρχει, τουλάχιστον στην Ελλάδα.

3. evans

evans PB Member

Μάλλον! Στην υπόλοιπη Ευρώπη ξέρει κανεις αν γίνεται τίποτα π.χ. Ισπανία;

4. evans

evans PB Member

Υπάρχει κάποιος που εχει γνώση επι του θέματος? (Νομίζω οτι σε ενα θεμα δεν θυμάμαι ποιό καποιο μέλος είχε καναρίνια στην αγρια μορφή τους)

5. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Σωστά θυμάσαι ''μικρέ'' (καθώς το δικό σου μυαλό δεν έχει καεί ακόμη)...μιλάς για το Serinus Canaria που -φυσικά- και εκρέφεται, αλλά και υπάρχουν ελεύθεροι πλυθησμοί του στα Κανάρια νησιά .
    Στην Ελλάδα έρχονται κατά καιρούς τέτοια πουλιά (και πέρυσι ήρθαν), αλλά τα αποτελέσματα είναι φτωχά .
    Η αναπαραγωγική συμπεριφορά του είναι περίπου σαν άγριου. Ευκολότερο από την καρδερίνα, αλλά όχι σαν το καναρίνι που έχουμε στο σπίτι μας.

6. evans

evans PB Member

Να φανταστώ η τιμή τους είναι τοσο ανεβασμένη οσο σπάνια ειναι και αυτα δηλαδη μιλάμε για 200 € το ζευγάρι το λιγότερο!

7. Paianas

Δεν είναι πια σπάνια και η τιμή τους είναι περίπου στα 100 ανά ζευγάρι.

8. evans

evans PB Member

Τότε θέλει πολύ ψάξιμο για να τα βρεις?

9. Paianas

Aφού ''πληροφοριακά'' ρωτάς, γιατί το ψάχνεις ?..όταν θα φθάσει η ώρα και θέλεις, θα τα ξαναπούμε .

10. TheBigL

TheBigL PB Member

Όπως είπε ο Νίκος υπάρχει.Απλά πρέπει να ψαχτείς πολύ για να βρεις ζευγάρι.

11. evans

evans PB Member

Ετσι ειμαι εγω οταν κατι μου κεντρίζει το ενδιαφέρον το ψάχνω μέχρι τέλους (πολυ θα ήθελα να είχα αν ειχα χωρο και χρήμα ειμαι ικανός να φερω οτι ειδος πουλιού μου αρέσει ειμαι πολύ ''παθιασμένος'' με το θέμα πουλιά δεν με ενδιαφέρει το είδος τα αγαπάω υπερβολικά θα έλεγα θα μπορούσα να διατηρήσω πολλα πουλιά με την προϋπόθεση να ειναι ολα οπως πρέπει οχι μισοδουλειες!)

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Και εγω εχω απορια... για ποιο θα ηθελες να παρεις αγρια καναρινια?? :p

13. evans

evans PB Member

Τα βρίσκω πολύ όμορφα και θα ηταν πολύ καλα φωνητικά λογικά, επίσης εχω και μια περιέργεια για το ποσο θα με παιδευαν:D αλλα μ'αρέσει να παιδευομαι οπότε. ..... θα τα εστρωνα εγω:p

14. alligator

alligator PB New Member

ξερη καποιος σε πια περιοχη των καναριων νησων υπαρχουν

15. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μια αναζητηση θα σου λυσει την απορια :)
    https://en.wikipedia.org/wiki/Atlantic_canary
    Δεν ειναι σε συγκεκριμενη περιοχη, αλλα στα νησια γενικα, απο εκει καταγεται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...