Τo budgie μου είναι φουσκωμένο

Συζήτηση με θέμα Τo budgie μου είναι φουσκωμένο, που ξεκίνησε από Stephanos, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 9 Αυγ 2015.

1. Stephanos

Stephanos PB New Member

To budgie μου έχει φορές που φουσκώνει και δεν ξέρω γιατί είναι η δεύτερη μέρα που το έχω και το κάνει σχεδόν συνέχεια δεν το βλέπω να τρώει ούτε να πίνει πολύ νερό. Πιο πολύ τρώει την πέτρα που περιέχει βιταμίνες μέσα...... Τι πρέπει να κάνω? Μήπως έχει αρρωστήσει?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Από την ώρα που στέκει φουσκωμένο είναι σίγουρο πως κάτι το ενοχλεί. Τα πουλιά φουσκώνουν όταν είναι άρρωστα.
    Το ότι δεν το βλέπεις να τρώει με κάνει να ανησυχώ περισσότερο.
    Υπάρχει περίπτωση να το δει κάποιος γιατρός?

3. Stephanos

Stephanos PB New Member

Αυτή την ώρα δεν νομίζω να μπορεί να το δεί κάπιος γιατρός..... αλλά ευτειχώς τώρα για λίγο σταμάτισε δεν ξέρω αν αρχίσει πάλει..... αλλα σινεχείζη να μην τρώει μονο εχθές έφαγε λίγο..... και του έδωσα εχθές να φαεί και λιγο αγγουράκι μπορεί αυτό να τον πείραξε???

4. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Δεν νομιζω οτι το πειραξε το αγγουρι,τι τροφη του περνεις χυμα η συσκευασμενη;;;

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Από την περιγραφή σου και χωρίς να είμαι ειδικός δείχνει πολύ άρρωστο.... φοβάμαι για τη ζωή του.
    Καλό είναι να το δει κάποιος που μπορεί να το βοηθήσει.

6. Stephanos

Stephanos PB New Member

Συσκευασμένει... αυτό μπορεί να τον πειράξει στην υγεία του?

7. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Oχι ανεβασε μια φωτο του πουλιου και του χωρου που μενει

8. Stephanos

Stephanos PB New Member

Λεί οτι το αρχείο είναι πολλυ μεγάλο για να ανεβή

Αλλα τώρα έτσι όπως τον βλέπω είναι μια χαρα... Δεν φουσκόνη πια και άρχησε να παπαγαλήζει

9. theodr

theodr PB Member

Το κεφαλάκι του την ώρα που το βλέπεις φουσκωμένο που το έχει ? Πρόσεξε να μην έχεις το κλουβί στον ήλιο και άλλαξε το νερό 2 φορές την μέρα για να είναι δροσερό.

Όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω καλό θα είναι να ανεβάσεις φωτογραφίες.

10. Stephanos

Stephanos PB New Member

Απο την πρώτη ημερα που το είχα του άλαζα το νερό 2 φορές την μέρα για να είναι δροσερό...... Αλλά ευτειχός ειναι μια χαρα τρώει πινη μια χαρα απλα αρόστισε λιγακι με τον ανεμιστήρα και το εύγαλα εξω και έγινε περδίκη............ Οταν φούσκονε, το κεφάλι του ήταν ίσια

Ευχαριστώ για όλα ώσα είπατε τώρα το budgie μου είναι καλα...... Σας ευχαριστώ όλους που ασχολήθικαν και να εχαιτε μια καλη μερα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...