Τσαλαπετεινός Hoopoe

Συζήτηση με θέμα Τσαλαπετεινός Hoopoe, που ξεκίνησε από MyriamK, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 24 Μαϊ 2008.

1. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Σήμερα καθώς έγραφα στον υπολογιστή, ακούω ένα περίεργο ήχο στο μπαλκόνι..Ένα γλυκό κρώξιμο πολύ πιο ήπιο από αυτό της καρακάξας. Φοβήθηκα μην είναι κανένα περίεργο πουλί που θέλει να επιτεθεί στα πουλιά που ήταν στο μπαλκόνι μου..
    Τι να δω παιδιά; Ένα πανέμορφο πουλί, που δεν ήξερα τι είναι, μέχρι τώρα..Έψαξα έψαξα και τελικά βρήκα ότι ήταν τσαλαπετεινός (Hoopoe)!
    Πόσο ασχημα νιώθω ως παιδί της πόλης να μην έχω ιδέα από την φύση.

Εγώ φυσικά δεν τον πρόλαβα για φωτογραφία..Αφήστε που εντυπωσιάστηκα και έμεινα να χαζεύω 5 λεπτά και να τον ακολουθώ με το βλέμμα. Δεν ήξερα ότι τέτοιο πουλί μπορεί να βρεθεί στην Αθήνα.:confused::confused:

Βρήκα κι αυτο:http://floraattica.blogspot.com/2007/06/blog-post_22.html

Ιδού λοιπόν σχετικές φωτογραφίες από το δίκτυο.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

3. valantis1

valantis1 PB New Member

Μπραβο εισαι πολυ τυχερη Μυριαμ. Δεν πειραζει ας μην εβγαλες φωτο αρκει που ειχες την ευκαιρια να το δεις εσυ.

4. Kostas21

Kostas21 PB Member

Εχω δει τσαλαπετεινο εδω στην Αθηνα σε ενα παρκο διπλα στο σπιτι μου.Ερχοταν τακτικα για μια περιοδο και μετα δεν το ξανειδα.Ειναι παρα πολυ ομορφο πουλι.Και εγω ξαφνιαστηκα οταν το ειδα για πρωτη φορα.

5. MyriamK

και όμως μόλις ξαναπέρασε..
    Φαίνεται πως έχει γίνει γείτονας..:D

6. valantis1

valantis1 PB New Member

Δοκιμασε να βαλεις λιγους σπορους να δεις αν τρωει. Μπορει να εχει και μικρα να τα τα'ι'σει.

7. MyriamK

Τρώει εντομοειδή απ'ότι διάβασα..Θα βάλω όμως από περιέργεια..

8. lizard

lizard PB Member Article Writer

δεν νομιζω να φαει σπορους γιατι δεν θα μπορει καν να τους πιασει με το ραμφος που εχει καλυτερα βαλτου καποιο κομματι φρουτου μηπως και φαει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...