Τσαλαπετεινοί, μελλοντικοί γείτονες;

Συζήτηση με θέμα Τσαλαπετεινοί, μελλοντικοί γείτονες;, που ξεκίνησε από Sissy, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 14 Απρ 2015.

1. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αλλάξαμε γειτονιά (λόγω Πάσχα-καλοκαιριού). Άλλαξαν και οι γείτονες!
    Για πρώτη φορά φέτος εντόπισα στο διπλανό σπίτι τσαλαπετεινούς.
    Πάντα έβλεπα σε μη κατοικημένες περιοχές της Βουλιαγμένης τσαλαπετεινούς, αλλά ποτέ δεν τους είχα δει κοντά σε κατοικίες.
    Σήμερα το πρωί ενώ άπλωνα στο πίσω μέρος του σπιτιού, έχοντας συντροφιά τον Μάριο και τον Κάρλο (τους λιάζω ενώ είμαι πάντα δίπλα τους, γιατί φοβάμαι καρακάξες και άλλα αρπακτικά) κάτι πήρε το μάτι μου!
    (το νέο μου τηλέφωνο έχει τα τυχερά του με τα πουλιά, τους πέτυχα σε διάφορες ''πόζες'')

..................
    ........τι να πω! βγάλτε μόνοι σας συμπεράσματα!:D:p

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Sissy πρεπει να κανεις το βιντεο δημοσιο για να το δουμε. :) Εισαι πολυ τυχερη που αν και μενεις στην Αθηνα βλεπεις τσαλαπετεινους. Το πιο περιεργο ομως, μου φαινεται το οτι ψαχνουν να φωλιασουν σε κεραμιδια κι οχι σε κανενα δεντρο.

4. Sissy

Sissy PB Senior Member

Έχεις δίκιο Ανέστη, έγινε!;)
    Ναι πράγματι, μου έκανε και μένα εντύπωση η προσπάθεια που έκανε (για ώρα) το ένα να μπει ανάμεσα στα κεραμίδια.

5. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Βουλιαγμένη, Σπέτσες ...καμμιά κόρη σε μικρή ηλικία έχουμε ?...μπας και οι γιοι θέλουν να δουν τους τσαλαπετεινούς από κοντά :D

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

:Dλυπάμαι, έναν γιο έχω μόνο και τον Ιούλιο παντρεύεται κι αυτός!χαχαχααα!

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Με το καλό η ώρα η καλή...
    Αν θέλει θα δει και τσαλαπετεινούς ... έχει πολλά χρόνια μπροστά του!....

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Η ώρα η καλή Σίσσυ μου, να σου ζήσουν!

9. Paianas

Η ώρα η καλή ...Ελπίζω να έχει κολλήσει το πουλομικρόβιο κι αυτός !

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μέχρι στιγμής δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο....σκυλομικρόβιο όμως έχει σίγουρα!

11. YannisK

YannisK PB Known Member

Οι τσαλαπετεινοί έχω την εντύπωση ότι είναι ένα ανερχόμενο είδος στο αστικό περιβάλλον. Πριν λίγα χρόνια είδα ζευγάρι τσαλαπετεινών στην πλατεία Κάνιγγος και 2 χρονιές παρακολουθούσα ζευγάρι τσαλαπετεινών στην λεωφόρο Πειραιώς σε εγκαταλειμμένο χώρο που είχε δασώσει. Έβλεπα να κάνουν μια διαδρομή από το χώρο αυτό προς ένα κοντινό πάρκο. Στην επαρχία δυστυχώς είναι στόχος των κυνηγών για ταρίχευση...

12. maria p

Τι είναι τούτο πάλι; :eek:

13. YannisK

YannisK PB Known Member

14. Sissy

Sissy PB Senior Member

Είναι ''λογικό'' για τους ανθρώπους αυτής της λογικής (ακόμα και το 2015) Μαρία μου....δυστυχώς οι τσαλαπετεινοί είναι πανέμορφα πουλιά

15. YannisK

YannisK PB Known Member

Για αυτούς είναι φυσιολατρία, τι να πει κανείς; Τα όμορφα πουλιά αν δεν τρώγονται ταριχεύονται ....

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Πριν κανα μήνα είδα τσαλαπετεινό σε πάρκο στην Νέα Σμύρνη! Είναι πραγματικά τόσο όμορφα πουλιά!

17. Sissy

Sissy PB Senior Member

Πράγματι είναι πανέμορφα πουλιά!
    Το ζευγάρι δεν ξαναφάνηκε στο δίπλα σπίτι, Το ένα από τα πουλιά έκανε πολύ ώρα προσπάθεια να μπει ανάμεσα στα τελειώματα των κεραμιδιών χωρίς να τα καταφέρει, οπότε φαίνεται πως απέκλεισαν τον συγκεκριμένο χώρο.
    Όσο το σκέφτομαι πιστεύω πως για την προτίμηση μιας κατοικίας για φωλιά και όχι ενός δέντρου, μεγάλο (αν όχι μοναδικό) λόγο πρέπει να παίζουν οι τόσες πολλές καρακάξες που τα τελευταία χρόνια έχουν μαζευτεί στη περιοχή και οι επιθέσεις τους σε φωλιές-αυγά-νεοσσούς δημιουργώντας ανείπωτες καταστάσεις μεταξύ των πουλιών....:((πραγματικά δεν θέλω να το ξαναζήσω)

18. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εδω που μενω εγω, φετος εχω παρατηρησει μεγαλη αυξηση στον πληθυσμο των τσαλαπετεινων. Αυτη την περιοδο συναντω αρκετα ζευγαρια στο δρομο μου οπου κι αν πηγανω. :)

19. Paianas

20. maria p

Πως να παραμείνουν αφού είναι μεταναστευτικά;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...