Τσακωνονται τα ζεμπρακια μου;

Συζήτηση με θέμα Τσακωνονται τα ζεμπρακια μου;, που ξεκίνησε από efi, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 29 Δεκ 2008.

1. efi

efi PB New Member

Καλησπερα! Εχω ενα προβλημα με τα ζεμπρακια μου...ενω ολα ηταν καλα απο το Σεπτεμβρη που τα εχω (1 αρσενικο 1 θυληκο) και οπως ειχα πει και σε αλλο topic μου ειχαν κανει και αυγα χωρις να τους εχω φωλια, παρατηρω τωρα οτι κυνηγιουνται μεσα στο κλουβι σαν τρελα...Ο αρσενικος κηνυγαει τη θυληκια και βγαζει εναν πραξενο ηχο αγριο καπως...Η θυληκια τρομαζει και απο το πολυ τρεξιμο στο τελος λαχανιαζει και καθεται σε μια γωνια στον πατο του κλουβιου τρομαγμενη...Νομιζω πως δεν κυνηγιουνται για καλο και γι'αυτο ανησυχησα...Πρεπει να τα χωρισω? :confused: Και αν το κανω θα ξαμπορουν μετα να ειναι μαζι?Ποσο καιρο?Δεν την αφηνει να ανεβει ουτε στο κλαδι ουτε στην κουνια πουθενα...Μονο στην τροφη παει και εκει για λιγο...Ευχαριστω εκ των προτερων...

2. efi

efi PB New Member

Sorry ειναι πιγκουινακια κατα λαθος εγραψα ζεμπρακια δις! Δεν ξερω αν παιζει ρολο!

3. Pigaki

Pigaki PB New Member

Ποσο καιρο γινεται αυτο το κυνηγητο? Μηπως ο αρσενικος θελει να ζευγαρωσει παλι?
    Αν βλεπεις οτι της κανει κακο, οτι δεν την αφηνει να φαει κλπ χωρισε τα αλλα βαλε τα κλουβια διπλα διπλα

4. efi

efi PB New Member

Αυτο γινοταν χθες απο το μεσημερι ως το βραδυ...Σημερα δεν βλεπω περιεργη συμπεριφορα...Μπορει και να ηθελε να ζευγαρωσει και εκεινη να μη θελει τι να πω...Αν το ξαναδω τι πρεπει να κανω?Να βαλω φωλια μαλλον αναγκαστικα...

5. efi

efi PB New Member

Μολις το ξανακαναν και λογικα θα το κανουν ολη μερα παλι...Οσο ειμαι εδω θα προσπαθησω να τα παρατηρησω να δω...Την αφηνει να φαει αλλα για λιγο μετα παει απο πισω της κ εκεινη φευγει...Αν ειναι να ηρεμησουν να τους βαλω φωλια! Τι να κανω?!

6. Pigaki

Pigaki PB New Member

Κατα ποσο θα εξυπηρετησει η φωλια αν η θηλυκια δεν θελει? Αυτη μαλλον ξε-πυρωσε ενω ο αρσενικος οχι.
    Και για να βαλεις φωλια πρεπει να τους κανεις και διατροφικη προετοιμασια, οχι ετσι ξαφνικα... Τι τα ταιζεις γενικα?

7. efi

efi PB New Member

Την περιοδο που η θυληκια ηταν να κανει τα αυγα ειχε ανα δυο μερες για ενα 24ωρο περιπου πυρετο...Φουσκωνε και δεν ειχε κουραγιο να πεταξει...Εγω στην αρχη νομιζα οτι θα την εχανα γιατι δεν ηξερα οτι ειχε αυγα αλλα οταν τελικα ειδα αυγα στον πατο μιλησα με το γιατρο και μου ειπε οτι ισως ειχαν φρακαρει και δεν μπορουσαν να βγουν γι'αυτο κ ειχε τετοια συμπτωματα επειδη απο τοτε και μετα δεν εχει τιποτα ειναι μια χαρα...Σκεφτηκα λοιπον επειδη ταλαιπωρηθηκε με ολο αυτο μηπως γι'αυτο δεν θελει...
    Τρωνε τη βασικη τροφη (παιρνω της Vitacraft), τους εχω αυγο και αμμο αλλα αυτο που τρωνε πολυ ειναι αυτο το φυτο που ειναι σαν τσαμπακι...αυτα...
    Βασικα δεν θελω να τα ζευγαρωσω αλλα δεν ξερω τι να κανω για να ηρεμησουν...Να τα αφησω ετσι μεχρι να τους περσαει ή να τα χωρισω για λιγο? Και αν ναι για ποσο?Σημερα ολη μερα ειναι οπως χθες ισως λιγο πιο λιγο...Ηρεμουν για λιγο και μετα παλι...

8. Pigaki

Pigaki PB New Member

Αυγο καθε ποτε τους βαζεις? Τα κανει και πυρωνουν...καλο ειναι να το αραιωσεις αν δεν θελεις να ζευγαρωσουν
    Σουπιοκοκκαλο εχουν? Πρεπει να εχουν γενικα παντα, και ειδικοτερα αν πανε για ζευγαρωμα. Σε περιπτωση που σου κανει παλι αυγα χωρις να το περιμενεις (οπως εκανε πριν), καλο ειναι να εχει φαει σουποκοκκαλο ηδη για να ειναι ετοιμος ο οργανισμος της και να τη βοηθησει

Η δυστοκια δεν ξερω που οφειλεται...αν ξερει καποιος αλλος ας απαντησει...
    Παντως δε νομιζω πως επηρεασε τη θηλυκια, οτι το "θυμαται" δηλαδη...

Επειδη η θηλυκια δεν φαινεται ετοιμη, και ο αρσενικος της κανει κακο κατα καποιο τροπο, συν οτι εσυ δεν θελεις να τα ζευγαρωσεις αυτη τη στιγμη...με ολα αυτα τα δεδομενα εγω θα τα χωριζα για λιγο...

9. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Με βάση αυτά που είπες θα συμφωνήσω κι εγώ στο να τα χωρίσεις. Η δυστοκία μπορεί να οφείλετε σε μικρή ηλικία της θηλυκιάς ή έλλειψη ασβεστίου. Από ότι έχω παρατηρήσει κάποια πουλιά είναι πιο επιρρεπή και την παρουσιάζουν συνεχώς, (πιθανόν να μην αφομοιώνουν το ασβέστιο). Η θηλυκιά σου από τη συμπεριφορά που περιγράφεις δυσκολεύτηκε να γεννήσει αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να το θυμάται και γιαυτό να μη θέλει να ζευγαρώσει. Το ζευγάρωμα είναι περισσότερο θέμα ορμονών παρά εμπειριών στα πουλιά.

10. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ξέχασα... Λιγότερες ώρες φως τη μέρα για να ηρεμήσει κάπως ο αρσενικός σου. Ασβέστιο, από τη στιγμή που έχει το συγκεκριμένο ιστορικό το θηλυκό, καλύτερα να χορηγήσεις σε υγρή μορφή στο νερό, υπάρχει ειδικό σκεύασμα.

11. efi

efi PB New Member

Καλημερα! Σουπιοκοκκαλο τους εχω αλλα στην αρχη δεν τους ειχα..Τους εχω εδω και ενα μηνα περιπου που στην αρχη δεν το ετρωγαν τωρα ομως πανε συνεχεια...Το φως τους το σβηνω γιατι μου το ειχες ξαναπει Βασιλη και το εφαρμοσα,τωρα θα τους κοψω και το αυγο! Θα τα χωρισω κιολας για καμια βδομαδα αλλα θα τα εχω διπλα διπλα...Ελπιζω να βοηθησει...Θα κοιταξω και το ασβεστιο! Ευχαριστω πολυ!

12. efi

efi PB New Member

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους! Τελικα ακολουθησα τη συμβουλη σας και τα χωρισα τα μικρα δεν αντεχα να τον βλεπω να την κυνηγαει ετσι αλλο!Ποσο καιρο πρεπει να ειναι χωρια? Ειναι ηδη 4 μερες...

13. Pigaki

Pigaki PB New Member

Τα κλουβια τα εβαλες κοντα? Πως συμπεριφερονται τωρα χωριστα?

14. efi

efi PB New Member

Τα κλουβια τα εχω παντα διπλα διπλα και το αρσενικο κανει τα ιδια κελαηδισματα που εκανε και πριν και η θηλυκια τον κοιταει συνεχως...Γενικα ειναι σα να μην ειναι σε ξεχωριστα κλουβια...Ενταξει βεβαια την πρωτη μερα υπηρξε λιγο πανικος αλλα την επομενη ηταν οπως περιγραφω ως τωρα...

15. efi

efi PB New Member

Καλημερα! Παιδια δεν το πιστευω... Παει μια βδομαδα χωριστα τα μωρα μου και σημερα το πρωι ειδα παλι αυγα στον πατο του κλουβιου και οχι σπασμενα μονο το ενα ειναι ραγισμενο...Τελικα μαλλον θα πρεπει να τους βαλω φωλια και να τα ενωσω?? Τι να κανω ειμαι σε αδιεξοδο...

16. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Εγώ αυτό θα έκανα. Και αφού έκανε αυγά δεν υπάρχει θέμα δυστοκίας πλέον.

17. efi

efi PB New Member

Ναι Βασιλη και εγω αυτο σκεφτηκα...Οτι ουτε φουσκωσε ουτε ειχε πυρετο...Και επιπλεον εκανε κανονικα ολοκληρωμενα αυγα..Θα παω να παρω φωλια το συντομοτερο...Ευχαριστω πολυ ολους..Οταν εχω μωρα θα ενημερωσω! :)
    Υ.Γ.Ελπιζω να μη χρειαζονται ιδιαιτερη μεταχειρηση...Αν ειναι θα ρωτησω στην κατηγορια αναπαραγωγη για να μη βγαινω εκτος topic...

18. FINCHiii

FINCHiii PB New Member

οπως ειναι φανερο το ολο πραγμα οφειλεται στην ορμη του αρσενικου και στη ταση του για ζευγαρωμα(κατι για το οποιο η θηλυκια εχει αντιθετη γνωμη).Οποια και αν ειναι η αιτια πιστευω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα χωρισεις προσωρινα ή κατι που εκανα και πιανει αν σου δινεται η δυνατοτητα να τα τοποθετησεις σε νεο κλουβι.Θα ειναι στρεσαρισμενα και δεν θα ασχολουνται με το ζευγαρωμα...

19. efi

efi PB New Member

Σ'ευχαριστω Χρηστο για την απαντηση αλλα εχει περασει καιρος απο τοτε που ειχα ανοιξει το post αυτο, με αποτελεσμα να τους εχω βαλει φωλια απο τοτε με τα γνωστα αποτελεσματα που αναφερω σε νεοτερο post σχετικο με την αναπαραγωγη που εχεις συμμετασχει!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...