Τρώνε τα μπατζι μακαρονια και κοτοπουλο;

Συζήτηση με θέμα Τρώνε τα μπατζι μακαρονια και κοτοπουλο;, που ξεκίνησε από ΝΙΟΒΗ, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 12 Ιαν 2014.

1. ΝΙΟΒΗ

ΝΙΟΒΗ PB New Member

διαβασα καπου πωσ τρωνε και μακαρονια και κοτοπουλο βραστο.να το δοκιμασω ή ειναι βλακειεσ?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Νιόβη καλύτερα μην ενεργοποιούμε παλαιά θέματα. Μπορείς να ανοίξεις θέμα για την διατροφή του Budgie σου. Πάντως τα τρόφιμα αυτά δεν είναι πρώτης γραμμής και μέχρι να αποκτήσεις την απαραίτητη εμπειρία δεν θα στερηθεί κάτι το πουλάκι αν τα παραλείψεις.

3. vasilakis13

vasilakis13 PB New Member

Για τα μακαρόνια δεν ξέρω, αλλά κοτόπουλο δεν νομίζω, είναι χορτοφάγα, όχι σαρκοφάγα. Ακόμα και για κάποια αηδόνια που έχω ακούσει ότι είναι σαρκοφάγα τρώνε το πολύ σκουλήκια, όχι κοτόπουλο.
    Εξάλλου όπως σου είπε και η Μαρία δεν θα στερηθεί κάτι αν τα παραλείψεις

4. Cardelino

Cardelino PB New Member

Κοτόπουλο κοκκινιστό ή λεμονάτο ?
    Βεβαίως και δεν τρώει

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Οι μεγαλύτεροι σε μέγεθος παπαγάλοι τρώνε και κοτόπουλο ως λιχουδιά.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Από τα δεκάδες Μπατζι που πέρασαν από χέρια μου σαν παιδί υπήρξε ένα μόνο ζευγάρι που ναι έτρωγε μακαρόνια. Ένα άλλο έτρωγε τυρί φέτα και ένα άλλο είχε ως λιχουδιά να τρώει μυρμήγκια...Κανένα από τα μετεπειτα πουλάκια που είχα δεν είχε τέτοιου είδους διατροφικές συνήθειες. Περί ορεξεως...κολοκυθόπιττα...

7. vasilakis13

vasilakis13 PB New Member

τα μακαρόνια τα έτρωγαν βραστά έτσι?

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

ναι όσοι δίνουν τα βράζουν με σκέτο νερό

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ναι φυσικά και ήταν βραστά!( και μάλιστα αλατισμένα, πράγμα που ήταν λάθος). Βέβαια τα χρόνια εκείνα ούτε τις γνώσεις είχαμε, ούτε την εμπειρία... Το διαδίκτυο ήταν ακόμα άγνωστη λέξη και οι εγκυκλοπαίδειες δεν παρείχαν τις απαραίτητές πληροφορίες, με αποτέλεσμα τα γίνονταν πολλά λάθη.

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μαλλον δεν αναφεροταν στα μπατζι αυτο που διαβασες αλλα σε μεγαλυτερου μεγεθους παπαγαλους με αυξημενες αναγκες σε πρωτεινες στη διατροφη τους. Οπως ειπε και ο Σταυρος σε αυτους επιτρεπεται και δεν κανει κακο. Σε μπατζι, κοκατιλ, παροτλετ, ροζελες και τα υπολοιπα μεσαια και μικροσωμα ειδη δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να τους δωσεις.

Τα μακαρονια βρασμενα ή ωμα δεν θα τους δημιουργουσαν κανενα προβλημα πιστευω, μπορεις καπου καπου να δοκιμαζεις να τους δινεις λιγο ως λιχουδια. :)

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

Τα μακαρόνια του εμπορίου περιέχουν αρκετό αλάτι, κάτι που είναι απαγορευτικό για τους παπαγάλους (ανεξαρτήτως μεγέθους).
    Αν θέλεις να προσφέρεις ζυμαρικά καλύτερα να τα φτιάξεις, χρησιμοποιώντας αλεύρι ολκής άλεσης και λίγο νερό (ώστε να γίνει ζυμάρι-πάστα) ή ......να χρησιμοποιήσεις (η οποία αρέσει πολύ στα πουλιά και συγχρόνως τους προσφέρει ένα πλήρες-υγιεινό γεύμα)

12. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εξαιρετικο ποστ Σισσυ, συμφωνω απολυτα! ;)

13. melagio80

melagio80 PB Member

Εγω του δινω μακαρονακια αν και δεν του πολυαρεσουν,τρελαινεται ομως για ρυζι...κοτοπουλακι τρωει βραστο αλλα και λιγη φετουλα.
    (Βασικα τον πετυχα μια μερα να ξεκοκκαλιζει και μια μπριζολιτσα....χαχαχα)

14. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ιωάννα μου, αν τα αφήσουμε να τρώνε ελεύθερα λίγα είναι αυτά που δεν θα φάνε, το θέμα είναι το κακό που μπορούν να πάθουν (σε βάθος χρόνου ή όχι) τρώγοντας απαγορευμένες τροφές (πχ αλάτι-ζάχαρη κτλ)

15. melagio80

melagio80 PB Member

Ναι καλε εννοειται,αυτο εγινε μια φορα και ετσι απλα το αναφερα. :rolleyes:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...