Τρώνε σκόρδα τα καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Τρώνε σκόρδα τα καναρίνια;, που ξεκίνησε από ianos, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 8 Μαϊ 2016.

Deukalion
Best Answer Deukalion, 11 Μαϊ 2016
το σκορδο οπως ειπαι και ο ιποκρατης ειναι η καλυτερη αμυνα στον οργανισμο και ειχα ενα συναδελφο πω πω αυτος ετρωγε καθημερινα σκορδο μιλαμε για... Ολόκληρο το Post
  1. ianos

ianos Daily Active Member

Τρώνε και Σκορδά τα καναρίνια; Σε τριμμένη μορφή ή έτσι βάζει κανείς τις σκελίδες; Στους ανθρώπους το σκόρδο ρίχνει την πίεση, μπορεί κάτι ανάλογο να συμβαίνει και στα πουλιά;

2. Best Answer:
    Post #325133 by Deukalion, 11 Μαϊ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ρίξε μια ματιά αν θέλεις https://petbirds.gr/media/Σκόρδο-garlic-allium-sativum.1995/ και θα σου βρω και μια σχετική συζήτηση, για προσθήκη σκόνης σκόρδου σε αυγοτροφή.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Στη δική μου πρόταση για αυγοτροφή https://petbirds.gr/articles/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.77/ το έχει
    Το θεωρώ απαραίτητο για όλα όσα περιγράφονται στο άρθρο που σου πρότεινε να διαβάσεις η maria p

5. maria p

Να σου πω την αλήθεια είχα άλλη αναφορά σου στο μυαλό μου για συγκεκριμένο σκεύασμα σκόνης σκόρδου και όχι την αυγοτροφή που προσθετεις σκορδόνερο. Είναι μεγάλη συζήτηση επιφυλασσομα για αύριο να έχω ίντερνετ. Πάντως το θέμα με το σκόρδο είναι η απώλεια των ωφέλιμων στοιχείων του, αμέσως μετά τον τεμαχισμό του
    .

6. ianos

Το παραπάνω τμήμα ειναι απο το άρθρο στο οποίο με παρέπεμψε η Μαρία. Λίγο μετα συστήνεται η χρηση του σκόρδου σε πουλιά αλλα με προσοχή
    Εν ολίγοις δεν ξεκαθαρίζεται με ακρίβεια η επίπτωση του σκόρδου στα καναρίνια. Θα το κοιτάξω και στο διαδικτυο, αλλά παραμένω επιφυλακτικός.

7. maria p

Βεβαίως να το ψάξεις, με ψάξιμο τα γράφω κι εγώ αλλά θα σου πω, τι καταλαβαίνω και τι εννοώ.
    Κατ' αρχήν οι περισσότερες επιστημονικές κτηνιατρικές μελέτες αφορούν τα θηλαστικά γιατί και ως παραγωγικά αλλά και ως κατοικίδια, είναι πολυπληθέστερα.
    Έπειτα από τα πτηνά, ασχολούνται με τις όρνιθες γιατί επίσης είναι παραγωγικές.
    Ελάχιστες μελέτες υπάρχουν που να αφορούν τα πτηνά γενικώς και δη τα κατοικίδια.
    Οι μελέτες που αφορούν το σκόρδο και τα θηλαστικά είναι αρνητικές, μην φανταστείς όμως σε σημείο τραγικής τοξικότητας, απλά δεν συνιστάται η συχνή χρήση και επανάληψη. Προσωπικά ο συγχ. κτηνίατρός μου, μου έλεγε το καλοκαίρι να το δίνω ωμό στα σκυλιά για την προστασία από την σκνίπα. Και ήταν κορυφαίος κτηνίατρος και φιλόζωος.
    Για τα πουλιά ένας λόγος παραπάνω που ο οργανισμός τους λειτουργεί διαφορετικά και είναι επαρκέστερα προστατευμένα, η λογική χρήση του σκόρδου, μπορεί να επιφέρει οφέλη χωρίς ρίσκο.
    Με λίγα λόγια, δεν θα δίνουμε και κάθε μέρα σκόρδο. Μα τίποτα δεν πρέπει να μας γίνεται εμμονική συνήθεια και να το προσφέρουμε κάθε μέρα ή σε μεγάλη συχνότητα. Δεν ισχύει για το σπανάκι; μπρόκολο; κουνουπίδι; που είναι επίσης θησαυροί αλλά έχουν και τις παρενέργειές τους. Το ίδιο και τα βοτάνια. Αφού είναι θεραπευτικά, αναμφίβολα κάπου είναι και βλαπτικά. Η ισορροπία και η ποικιλία δίνει το θετικό αποτέλεσμα.
    Ψάξε και για ό,τι βρεις μην μας ξεχάσεις :)

8. Sissy

Sissy PB Senior Member

Επίσης όταν κόβουμε το σκόρδο δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε μεταλλικά αντικείμενα, έχω διαβάσει πως η επαφή του σκόρδου με το μέταλλο επηρεάζει-χαλάει κάποια από τα συστατικά του.

9. misalouris

Η υπερβολή σε κάθε περίπτωση είναι κακή και αντί για τα προσδοκώμενα μας οδηγεί σε άσχημες καταστάσεις.
    Δυο σκελίδες σκόρδο στο νερό που θα παρασκευαστεί ένα κιλό αυγοτροφή νομίζω πως δεν πρέπει να θεωρείται "κατάχρηση".
    Φυσικά είμαι ανοιχτός σε όλα, και όλα αλλάζουν με το διάλογο και την τεκμηρίωση.
    Για την απώλεια που για κάποιους επέρχεται με τον τεμαχισμό του σκόρδου, το έχω ακούσει και πιο παλιά.
    Ξέρω πως η maria p θ το ψάξει διεξοδικά...
    Απλά θα ήθελα να βγει από τη συζήτηση κάτι ολοκληρωμένο.
    Αν με τον τεμαχισμό χάνει, υπάρχουν και κάποια στοιχεία που μένουν ώστε να αξίζει να παραμείνει στο μενού των πουλιών?
    Μας μένει μόνο το ξύλινο ή μαρμάρινο γουδί....
    Δυστυχώς δεν έχω και θα παραμείνω στον πολτοποιητή σκόρδου που είναι μεταλλικός

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μπορείς όμως να κάνεις πατέντα, χρησιμοποιώντας το κάτω μέρος ενός γυάλινου μπουκαλιού (για γουδοχέρι) κι ένα γυάλινο μπολ (για γουδί)...βέβαια, μη βάλεις και πολλή δύναμη:D

11. maria p

Ναι με τον τεμαχισμό χάνει, γι αυτό κατά την παρασκευή του σκορδόνερου, έγραψα ο τεμαχισμός να γίνεται εντός του νερού, ώστε να μειώνεται στο ελάχιστο ή στο καθόλου η όποια απώλεια, αφού τα πολύτιμα, θα διοχετευθούν μέσα στο νερό.
    Τώρα κατά πόσον το σκορδόνερο αυτό, ως συστατικό αυγοτροφής μπορεί να αποθηκευτεί σε κατάψυξη ή και ψύξη για λίγες μέρες και αν θα διατηρήσει τα ωφέλιμα συστατικά του, δεν είμαι σε θέση να το πω, ούτε και πιστεύω πως θα το βρω κάπου, σε κάποια αξιόπιστη τουλάχιστον πηγή, γιατί είναι λεπτομέρεια και εδώ δεν βρήκα στοιχεία για πιο ουσιώδη που να αφορούν τα πτηνά.

12. misalouris

Καμία διαφωνία ...
    Ναι σε όλα.
    Απ ευθείας στην κατανάλωση πάει Μαρία... που χρόνος για κατάψυξη.

13. maria p

Οπότε εσύ και όσοι λειτουργούν έτσι δεν έχουν θέμα να σκεφθούν, μια χαρά λειτουργεί στο σύστημα, καλύτερα και από το σκορδόνερο αντί νερού, που καταναλώνεται ελάχιστα και δημιουργεί και γλίτσα εντός της ημέρας.

14. εγω τους το κοβω ψιλα κοματακια και το βαζω μαζι με αλλα διαφορα χορταρακια τσοχο στραμαγκαθι βλητα μαρουλακι το χορταρακι απο καροτο και αλλα και πεφτουν με τα μουτρα και φυσικα οχι καθε μερα το σκορδο καθε 15 με 20 μερες τους βαζω

15. ianos

Δεν ξερω και δεν ειμαι σιγουρος και για αυτο συνεχίζω να προβληματίζομαι. Εφόσον τα πουλακια μου δε φαίνεται να έχουν κάτι, τείνω να μην βρίσκω το λόγο να τους δώσω σκόρδο γιατι μου φαίνεται κάπως αμφιλεγόμενο το αποτέλεσμα. Ναι, να κανω πρόληψη, αλλά σε τι και με τι συνέπειες ειδικά τις μακροπρόθεσμες εννοω που δεν τις γνωρίζω, αλλά μάλλον δεν υπάρχει και η κατάλληλη εμπειρία χρόνων και με μεγάλο πλήθος πτηνών, ώστε να ανασάνουν έστω στατιστικά αν οχι αιτιολογικά οι συνέπειες ή έστω μια ανάλογη πεπατημένη του τύπου το κανναβούρι κάνει καλό.
    Όμως, το σκόρδο εχει και πολλές καλές ιδιότητες : ειδικα η αλλισινη και το αντίστοιχο ένζυμο. Και ειναι και εντομοαπωθητικό: δλδ, όπως είπε και κάποιος πιο πριν, πολλοί το δίνουν με κρεμμύδι σε σκύλους ώστε να αποφύγουν τη λεισμανίαση. Ίσως έτσι και στα καναρίνια να μπορουσε μαζί με σίτα κλπ, να αποφευχθεί περαιτέρω προσβολή απο τον ιο της ευλογιάς κλπ.
    Απλως ήθελα να σας επικοινωνήσω τον προβληματισμό μου..

16. Sissy

Sissy PB Senior Member

κρεμμύδι ποτέ στους σκύλους, δημιουργεί αιμολυτική αναιμία

17. misalouris

Σωστά..
    Για κάποιους ακόμη και μαγειρεμένο ...

18. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Πολλές εταιρείες το χρησιμοποιούν σαν αντιβακτηριδιακό και σαν φυσικό αντιβιοτικό.
    Εδώ σε συνδιασμό με κανέλα και μαγιά μπύρας για αύξηση των επιπέδων πρωτεΐνης.

protein-k.jpg

19. ianos

20. maria p

Αυτό το site το διαβάζω και είναι πολύ χρήσιμο αλλά στο συγκεκριμένο, λειτουργεί δια της εις άτοπον απαγωγής, γι αυτό και το έψαξα περισσότερο.

21. ianos

Ναι, δε λέει και σπουδαίες πληροφορίες. Αλλά εγώ το παραθέτω προς απάντηση της Σίσσυς, γιατι εχει τις θειούχες ενώσεις που προκύπτουν απο το σκόρδο και το κρεμμύδι στην ίδια συνομοταξία, χωρίς βέβαια να ειναι απαραίτητο οτι απο το κάθε φυτό προκύπτουν και οποίας τοξικότητας ουσίες.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...