Τρόπους για να βγάλω έναν Αλεξανδρινό έξω απο το κλουβί;

Συζήτηση με θέμα Τρόπους για να βγάλω έναν Αλεξανδρινό έξω απο το κλουβί;, που ξεκίνησε από arisvoug, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 25 Σεπ 2009.

1. arisvoug

arisvoug PB New Member

Καλησπέρα σε όλους όπως μερικοί απο εσάς ξέρουν οτι αγόρασα έναν Αλεξανδρινό...Η ερώτηση λοιπόν είναι:μπορείτε να μου πείτε τρόπους ωστε να τον βγάλω έξω απο το κλουβί:confused:(ο παπαγάλος είναι λίγο δύσκολος δηλαδή ρίχνει δαγκώματα μερικά είναι δυνατά μάλιστα)άρα χρειάζομαι τι δική σας βοήθεια και εμπιρεία...;;

2. Mpikis

Mpikis PB New Member

Απλα πραγματα...λεγεται bird harness!Ειναι λουρακι..οπως εχουν τα μικρα σκυλια που πιανει όλο το στηθός τους...
    Το πουλί είναι μικρο οπότε μπορείς πολύ ευκολα να του το μάθεις!
    Ενας άλλος τρόπος είναι και το κόψιμο φτερων πτησης...κατακριταιος απο καποιος... πολυ καλη λυση για κάποιους άλλους!Βασικα εγω ανήκω στην κατηγορία αυτων που είνια υπέρ...
    Ειναι επικινδυνο όμως γιατι καμια φορα δεν τα κόβουν στο σωστό σημειο με αποτέλεσμα να μεγαλωσουν μετα απο λιγο και ο παπαγάλος μας να μας την κάνει...Οπότε ο καλυτερος συνδιασμος είναι κοψιμο των φτερων...και οταν εχουν μεγαλωσει λιγο τα φτερα του να του έχουμε μάθει το harness..και να τον πηγαίνουμε βόλτα με αυτο...η επιλογη δικη σου!

3. arisvoug

arisvoug PB New Member

Ναι ευχαριστώ για την απάντηση αλλα δέν ενοούσα αυτό ακριβός,ενοώ πως να καταφέρω να τον πιάσω απο την ώρα που ρίχνει μερικα τσιμπίματα,ωστε να τον βγάλω απο το κλουβί και να τον εκπαιδεύσω...

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Το πουλι ειναι μικρο και στρεσαρισμενο. Εχει φυγει απο το χωρο οπου μεγαλωσε κι ηξερε για σπιτι του κι εχει ταξιδεψει πολυ μακρια και εχει βρεθει ξαφνικα σε εναν ξενο χωρο με ενα σωρο ξενους ανθρωπους γυρω του. Γιατι δεν εχεις λιγη υπομονη να τον αφησεις να εγκλιματιστει και θελεις αμεσως να τον πιασεις οπως λες και να τον βγαλεις εξω απο το κλουβι? Ο σκοπος ειναι να τον πιασεις να τον βγαλεις εσυ εξω η να βγει απο μονος του οταν θα νιωθει ετοιμος επειδη θα σε εμπιστευεται και θα περναει καλα? :confused:

5. arisvoug

arisvoug PB New Member

Ναι φυσικά και να του δόσω χρόνο όσο θέλει,αλλα πότε θα καταλάβω πως είναι έτοιμο για έξοδο?

6. Mpikis

Mpikis PB New Member

Α οκ σορρυ!οτι σου είπα ειναι ψέματα..χαχαχα!εινι και εκει παλη η διαδικασια αν εχεις ορεξη..μη περιμενεις θαυματα..εκανε δρομολογιο του πουλι..αστο να ηρεμησει και σιγα σιγα ολα θα γίνουν..εινια ταισμενο στο χερι?μη το βγαζεις ακομα εξω..εινια στρεσσσαρισμενο το πουλι!αν εινια ταισμενο στο χερι δε θα αργησεις να το χαιδεψεις..θα το καταλαβεις απο μονο σου...παντως οταν βγει με το καλο κλειστα τα πάντα και προσεχε αιχμηρα αντικειμενα και καθρεφτες...

7. arisvoug

arisvoug PB New Member

Χαχαχα!Ο παπαγάλος είναι ταισμένος στο χέρι απλά μου είχε πεί ο κτροφεας οτι είχε λίγο καιρο να το πιάσει πρίν να μου το στήλει(επίσης είχε πεί οτι δέν έχει καμία απολύτος σχέση με αυτά τον pet!)επίσης έχει κομένα φτερά...

Μία φορά στο internet είχα διαβάσει να φοράω γάντια για να τον πίανω είναι σωστο?
    Και κάτι τελευταίο περίπου πόσο χρόνο θα χρειαστεί ρωτάω για να μήν τον ενοχλώ κάθε 3 μέρες και αντί να καλυτερεψουν τα πράγματα χηροτερέψουν!
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Καθε μερα μπορεις να δοκιμαζεις, οχι να τον πιασεις αλλα να τον κανεις να ανεβει αυτος στο χερι σου εθελοντικα. Να εχεις ηρεμο τροπο και απαλη φωνη και να μην τραβας ποτε το χερι σου οταν παει να δαγκωσει διοτι ετσι θα του δειξεις οτι τον φοβασαι και μετα θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα και για τους δυο σας. Δοκιμασε να του προσφερεις φαγητο που του αρεσει πολυ προτρεποντας τον να ερθει πανω στο χερι σου να το παρει. Αρχικα μπορεις απλα να τον κανεις να ερχεται προς το μερος για να το παρει κι ας μην ανεβει απο την αρχη. Ετσι θα αποκτησει το πουλι αυτοπεποιθηση μαζι σου.

9. anatoly

anatoly PB Member

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν κανει κανεις τον κοπο να διαβασει κ να μαθει καποια πραγματα πριν παρει εναν παπαγαλο...

το ιντερνετ ειναι μια αστειρευτη πηγη γνωσεων κ πληροφοριων, υπαρχουν επισης βιβλια ακομη κ περιοδικα σχετικα με τη φροντιδα κ την εκπαιδευση των παπαγαλων, δεν ειναι τοσο δυσκολο, πιο δυσκολο ειναι να αντιμετωπισει κανεις καταστασεις για τις οποιες δεν ειναι προετοιμασμενος...

Αρη συγγνωμη δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα, απλα αφορμη παιρνω απο το θεμα σου!

Αφησε το να ηρεμησει κ να μαθει το χωρο κ εσας, οταν νοιωσει ασφαλεια θα βγει μονο του! Αφιερωσε λιγο χρονο εν τω μεταξυ για να μαθεις καποια πραγματα!:)

10. blackholesun

blackholesun PB New Member

Φιλε Αρη ειμαι και εγω προσφατος κατοχος ενος ομορφου ρινγνεκ του Toyiti moy (xixi) προσεξε με λιγο, οταν τον πηρα βγηκε μονο του την 1μερα .. ετσι οπως βγηκε εβαλα το δαχτυλο μου μπροστα του , στην αρχη δαγκωνε δυνατα (διοτι δεν με ηξερε) και μετα απο 10 15 δαγκωματα (χαχααχα) αρχισε και δαγκωνε πολυ ελαφρα.. αλλα μετα ξαναμπηκε μεσα... την δευτερη μερα με δαγκωσε απλα μαλλον για να τεσταρει το χερι μου οτι ειναι σταθερο .. ετσι τον δελεασα με τροφουλα και ανεβηκε. Οταν θα ανεβει στο χερι σου μην κανεις αποτομες κινησεις γιατι μπορει να πεταξει αλλου, απλα ετσι οπως ειναι στο χερι σου προσπαθησε με αργες κινησεις να του δωσεις μια μικρη λιχουδια με το αλλο σαν μπραβο! Εγω εκανα ακριβως αυτο. Και την 3 μερα τον μετεφερα πολυ σιγα πανω σε ενα σταντ που ειχα φτιαξει... εκει με δαγκωνε λιγο πιο δυνατα ωρες ωρες , γιατι ειχα απλωσει το δατυλο μου και τον χαιδευα... τον εχω ειδη 2 βδομαδες και δεν τον πιεζω καθολου οταν ειναι μεσα στο κλουβι του... ο χρονος θα τον κανει να βγαινει και να ειναι ανετος μαζι σου και προπαντων με τον χωρο του γυρω..

Μην τον πιεσεις γιατι μερικες φορες τον πιεσα και εγω αθελα μου να βγει εξω, και οταν εβγαινε σχεδον με το ζορι , δαγκωνε και ηταν νευριασμενος ..οποτε δεν εχει αξια ετσι.. αστον οποτε ειναι και θα βγει μονος του..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...