Τρωει το τσοφλι απο τα φυστικια

Συζήτηση με θέμα Τρωει το τσοφλι απο τα φυστικια, που ξεκίνησε από ΡΟΖΙ, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 24 Αυγ 2008.

1. ΡΟΖΙ

ΡΟΖΙ PB New Member

Παιδια ο Μητσος (ζακο) τρωει τα τσοφλια απο τα φυστικια. Υπαρχει πιθανοτητα να παθει κατι. Τσαντιζεται οταν του παιρνω το τσοφλι.

2. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

δεν εχω διαβασει πουθενα να ειναι επικινδυνα τα τσοφλια. οπου δεις πληροφοριες για παπαγαλους σου λενε να αποφυγεις σοκολατες,αβοκαντο και να μην αναπνει αναθυμιασεις στην κουζινα οταν τα σκευη εχουν τεφλον (τα αντικολλητικα σκευη). εξαλλου στη φυση δοκιμαζουν τα παντα.

3. Sissy

Sissy PB Senior Member

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Με μέτρο τα φιστικία, έστω και με φλούδα. Χρειάζεται όμως προσοχή στην περιπτωση αυτή για να μην τραυματίσει ο παπαγάλος σου (ουρανίσκο, τραχεία κτλ). Η λύση που λεει η σίσσυ για καθαρισμένα είναι σωστή.

Καλό είναι όταν δίνουμε ενα λίνκ να το δίνουμε να διαβαστεί όλο απο την αρχή και ο ενδιαφερόμενος να βγάλει τα συμπεράσματά του και όχι να δείξουμε τι κάνει ένας.

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

Η γνωμη μου ειναι το πουλι να μην τρωει τα τσοφλια, εδωσα ολο το λινκ απο την αρχη, βαση της αποψης μου ομως, 'τονισα' τις γνωμες που με βρισκουν συμφωνη!;)

6. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Οταν ειδα κι εγω τον παπαγαλο μου να το κανει νομιζα οτι ειναι επικινδινο αλλα ρωτησα στο πετ σοπ και μου ειπε οτι δεν εινα προβλημα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...