Πρόσφατα

Τροφη για τουρλι

stamos

PB New Member
Thread starter #1
Γεια σας θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει ποια ειδη σπορων ειναι αποδεκτα απο το τουρλι καθως και ποιες αλλες τροφες ειναι καταλληλες για αυτον τον υπεροχο τραγουδιστη

φιλε μου καλε θα πας να παρεις μια καλη μαινοτροφη με εντομο και ενα καλο μειγμα σπορων για καναρινια,και θα ειναι μια χαρα,και καθε τοσο δινε του και λιγη αυγοτροφη

Παλικάρι μου καλησπέρα ! Σημείωσε τα παρακάτω..

Θα πάρεις τριών είδων μα'ι'νοτροφή
1 κιλό φύραμα νεοσσών
250 γραμμάρια αμύγδαλο ,ψιλοκομμάτια
250 γραμμάρια καρύδι , ψιλοκομμάτια
250 γραμμάρια στραγάλι , ψιλοκομμάτια
250 γραμμάρια βρώμη
250 γραμμάρια σταφίδα ψιλοκομμένη
250 γραμμάρια κελαηδίνη καλής ποιότητος
250 γραμμάρια κίτρινη βιταμίνη
250 γραμμάρια βιταμίνη μελιού
500 γραμμάρια αυγοτροφή
μισό νεροπότηρο ηλιέλαιο
και τέλος μια καλή χούφτα σπασμένο κοχύλι.

Αυτά για μια καλή διατροφή για τον ίσως απο τους πιό καλούς τραγουδιστές της φύσης!

αν βαλεις αυτες τις δυο "βιταμινες"μελιου και κιτρινη σιγουρα θα χασεις το πουλι απο παχυσαρκια η πρησμενο συκωτι

Αυτό είναι το τουρλί...
καλήφωνος τραγουδιστής!

δεν ξερω γιατί αλλά δεν βγάζει την φώτο

οι κορυδαλοι βοσκουν κοντα στο νερο συνηθος θα τους βρεις η σε βαλτο η σε αμμουδερη παραλια στην θαλασσα.

Καλησπέρα Άρη ! Δεν είναι απαραίτητο αυτό,φαντάσου στον Ασπρόπυργο που δεν έχει και πολλά νερά αλλά ούτε και βάλτους ,τα χωράφια είναι γεμάτα απο κορυδαλλούς.

δεν νομιζω να ειναι κορυδαλλοι γιατι αμα δεν κανω λαθος οι κορυδαλλοι εχουν μακρυα ποδια για να περπατουν στο μαλακο εδαφος υπαρχει και ενα αλλο ειδος που μοιαζει με κορυδαλλο και ζει στα χωραφια εμεις στα μεροι μας τα λεμε τσιρτσιλιανους και εχουν και αυτα ενα μικρο τσουλουφακι στο κεφαλι.Διορθοστε με αμα κανω λαθος για να μαθω και εγω.

Αρη αυτα τα πυλια που λεμε στα μερη μας τσιρτσιλιανους και σε καποια αλλα μερη κατσουλιερους ειναι το πουλι κορυδαλλος.

Top Bottom