Τροφη για πιο δυνατο κελαιδιμα!

Συζήτηση με θέμα Τροφη για πιο δυνατο κελαιδιμα!, που ξεκίνησε από Psipsini, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 1 Μαρ 2008.

1. Psipsini

Psipsini PB New Member

Χαιρετε!
    Τον τελευταιο καιρο παρατηρω πως το καναρινι μου, ενω τραγουδαει οπως παλια, η ενταση του δεν ειναι τοσο δυνατη οσο ηταν (ισως να ειναι και η ιδεα μου ). Θελω λοιπον να ρωτησω εαν υπαρχει καποια τροφη, σπορος ή συμπληρωμα που να βοηθαει στο να κελαιδαει το καναρινι πιο δυνατα.
    Ευχαριστω

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αν στην τροφη που δινεις περιλαμβανεται κα ιρουπσεν φταιει αυτο ,διοτι το ρουπσεν γλυκαινει κα ικανει πιο απαλη την φωνη των μαλινουα οποτε δεν υπαρχει λογος να στεναχωριεσαι

3. Psipsini

Psipsini PB New Member

Κοιταξτε, σε ο,τι αφορα τους σπορους, παιρνω το κλασικο μιγμα σπορων για καναρινια και μερικες φορες προσθετω και νιζερ. Μηπως να φτιαχνω εγω το μιγμα καλιτερα?

4. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

To Νο 53 της Beyers, που απ' ότι
    γνωρίζω χρησιμοποιούν οι Μαλινουάδες
    περιέχει ρούπσεν.
    Beduco NV : Select Your Language

6. kimi

kimi PB New Member

Τι είναι νιζερ?

7. lizard

lizard PB Member Article Writer

ειναι ενα ειδος σπορου το οποιο πυρωνει τα καναρινια ειναι ενα μακρυ και μαυρο σπορακι το οποιο απο οτι ξερω δεν κανει να δεινετε σε μεγαλη ποσοτητα γιατι προκαλει στειρωση.

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Απάντηση: Τροφη για πιο δυνατο κελαιδιμα!

Είναι ένας απο τους πλέον λιπαρούς σπόρους
    που πρέπει να δίδεται με μέτρο όπως όλοι
    αυτοί οι σπόροι.

9. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Τον τελευταιο καιρο κανω το εξις: Αγοραζω τη Versele Laga για καναρινια χρωματος καθως ειναι η μονη που επωνυμη χωρις πελετς που μπορω να βρω στην πολη μου και την ανακατευω με τη γνωστη trill που ειναι συσκευασμενη και τη βρισκεις σε ολα τα μεγαλα σουπερ μαρκετ.Ειναι πλουσια σε ρουψεν και ιαπωνικο κεχρι.Μπορω να σου πω εχω δει ταιραστια διαφορα στα πουλια τα οποια μεχρι τοτε ταιζα με λυδια.Το αρσενικο μαλινουα που ειχα ξαφνικα αρχισε να μη βαζει γλωσσα μεσα του.Τα πουπουλα εχουν γινει πολυ λεια και τα πουλια εχουν μια ζωντανια που δεν ειχαν παλιοτερα.Κοστος 2,5 ευρω το κιλο η Versele Laga και 1,3 η τριλλ συσκευασια μισου κιλου

Μοιραστείτε

Φόρτωση...