Τροφη για παπαγαλακια

Συζήτηση με θέμα Τροφη για παπαγαλακια, που ξεκίνησε από Μεσολογγι, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 2 Δεκ 2008.

1. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Πριν λιγες ωρες αγορασα ενα μικρο κοινο παπαγαλακι και το εβαλα στο ιδιο κλουβι με το θηλυκο κοκατιλ μου για να εχει παρεα.Τα πανε πολυ καλα παιζουν μαζι.Στην μια ταιστρα εχω τροφη κοκατιλ και στην αλλη για το παπαγαλακι.Το κοκατιλ ομως τσιμπαει και απο την τροφη απ το παπαγαλακι μπορει να παθει τιποτα???

2. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Οχι Νικο το κοκατιλ δεν κινδυνευει να παθει τιποτα...
    Αντιθετα ομως το παπαγαλακι σου διατρεχει κινδυνο...
    Δεν μπορεις να βαζεις στο ιδιο κλουβι πουλια διαφορετικου ειδους...
    Σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια οπου μια μερα το κοκατιλ ενος φιλου μου εκοψε δαχτυλο απ'το παπαγαλακι μου οταν τα ειχαμε βγαλει στο ιδιο δωματιο...
    Γνωμη μου ειναι να παρεις ενα αλλο κλουβι στο παπαγαλακι σου και αν θελεις να κανουν παρεα, βαλε τα κλουβια τους διπλα διπλα...

3. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Δεν τα εχω συνεχεια μαζι.Αν δω οτι τσακωνονται θα του αλλαξω κλουβι αμεσως.Ειναι μικρα σε ηλικια και τα 2 πουλια περιπου 3 μηνων.Ως ωρας ειναι διπλα διπλα και το κοκατιλ τριβει το κεφαλακι του μαλακα στο παπαγαλακι.Το παπαγαλακι ειναι ανησυχο ακομα.

4. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μακαρι να τα παν καλα!
    θα επρεπε ομως να το βαλεις σε καραντινα...:rolleyes:

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Θα ηταν καλο για να αποφευγουμε τυχον προβληματα και τραυματισμους πρωτα να ρωταμε και τις γνωμες των αλλων (αφου εχουμε την πολυτελεια να ανηκουμε σε αυτο το φορουμ) που ισως εχουν ζησει κατι παρομοιο η γνωριζουν τα σχετικα και οχι κατοπιν εορτης αφου καναμε κατι, αν ειναι τελικα σωστο. Δε σε κατηγορω, προς Θεου, απλα θεωρω ορθοτερη αυτη την αντιμετωπιση.

Συμφωνω με το Σταυρο για τα ξεχωριστα κλουβια και εχω να προσθεσω οτι η καραντινα ειναι απαραιτητη. Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

και εδω μια ιδεα απο τα ασχημα αποτελεσματα που μπορει να προκυψουν οταν δεν ακολουθειται η διαδικασια της καραντινας.
    https://petbirds.gr/threads/8555/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...