Τροφή για μεσαίου μεγέθους παπαγαλους σε μπάτζι

Συζήτηση με θέμα Τροφή για μεσαίου μεγέθους παπαγαλους σε μπάτζι, που ξεκίνησε από vickyl, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 2 Αυγ 2014.

1. vickyl

vickyl PB New Member

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και εναν μήνα περίπου αναγκαστικά δίνω στον παπαγάλο μου τροφή για μεσαίου μεγέθους παπαγάλους. Το πετ σοπ δεν ειχε την τροφή που του αγοραζα και δεν μπορούσα εννοειται να το αφήσω έτσι. Μου πρότιναν να πάρω αυτη για μεσαιου μεγεθους και άλλη μάρκα απο αυτη που αγοραζα αφού δεν είχε την ίδια. Εκείνη την ημέρα παρήγγειλα τροφή. Χθες που πηγα να αγοράσω πάλι δεν είχαν κι ετσι, για μία ακόμα φορά αναγκάστηκα να αγοράσω τροφή για μεγαλύτερους παπαγάλους στο μπατζι μου. Αυτή τη φορά όμως την ίδια μάρκα που έπαιρνα παλιά. Ρωτάω αν μπορεί να αλλάξει η συμπεριφορά του μπάτζι μου λόγω αλλαγής της τροφής. Δεβ ξέρω αν παίζει καποιο ρολο αλλα ειναι παρα πολυ επιθετικό. Πάντα με ψιλοδάγκωνε και ποτέ δεν καθόταν στο χέρι μου αλλα πλέον βλέπω μια μεγάλη αλλαγή. Τώρα οχι απλά δαγκώνει λίγο το χέρι μου αλλα μου επιτίθεται κιόλας. Ακριβώς όπως επιτίθεται μία κόμπρα. Αυτή την κίνηση μου κάνει και τρομάζω. Αν ξέρετε ή μπορείτε να καταλάβετε κάτι παραπάνω πείτε μου σας παρακαλώ!

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δύσκολο να οφείλεται στην τροφή. Την τρώει αυτή που του βάζεις;

3. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

δε νομιζω να φταιει η τροφη.ποτε δεν ξερεις βεβαια και μενα α αδερφος μου οταν ημασταν μικρα οταν δεν του αρεσε το φαγητο μας ειχε νευρα!επισης θα σου προτεινα επιπλεον απο την τροφη που του δινεις τωρα να του βαζεις και κεχρι.η αν βρεις συσκευασμενη τροφη για παραδεισια ειναι προτιμοτερη απο την τροφη για μεγαλυτερους παπαγαλους.οχι οτι θα παθει κατι αλλα εχεις πολλη φυρα.

4. vickyl

vickyl PB New Member

Τα μικρά σποράκια ναι. Παίζει με τα μεγάλα σπορια και.προσπαθεί να τα φάει αλλά του πέφτουν ή μεσα ή έξω απο το κλουβί. Γενικά το φροντίζω καιημερινά, ασχολούμαι μαζί του.

Κεχρί μέσα στο κλουβί;

5. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

στην ταιστρα ως επιπλεον σπορος.

6. vickyl

vickyl PB New Member

Μάλιστα. Οκ..ευχαριστώ και τους δυο σας! Ίσως κάτι έκανα που την πείραξε ή την φόβισε και δεν το κατάλαβα.

7. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

μπορει το μαγαζι να σε γραφει και να μην παραγγελνει γιαυτο πηγενε σε καποιο αλλο και παρε τη σωστη τρωφη για να μην εχεις φυρα αλλα και το πουλι να τρωει το σωστο φαγητο.

8. vickyl

vickyl PB New Member

Απ'οτι είδα παρήγγειλαν την συγκεκριμένη μάρκα αλλά οχι για budgies. Γενικά έχω χρειαστεί φάρμακα, κεχρι και άλλα πράγματα αλλα δεν μου έχουν φέρει τιποτα. Αναγκάζομαι να καταφεύγω σε εναλλακτικές που όμως δεν με αφήνουν ευχαριστημένη. Κρίμαγιατί νόμιζα πως ήταν υπευθυνοι και επαγφελματίες. Οπως και να χει πρέπει να ψαξω αλλού. Σε όσα πήγα έχουν μόνο χύμα. Αν δεν βρω και σε ενα ακόμα που έχω να πάω θα παραγγείλω απο ίντερνετ. Ευχαριστώ.

9. maria p

Που βρίσκεσαι Βίκυ; Γενική περιοχή πες όχι συγκεκριμένα.

10. vickyl

vickyl PB New Member

Καστοριά είμαι Μαρία.

11. maria p

Τόσο μεγάλη και ευκατάστατη πόλη και τα μαγαζιά δεν φέρνουν τις μάρκες για τα budgies , που στο κάτω κάτω είναι τα παπαγαλάκια που συναντάμε πιο συχνά;

12. vickyl

vickyl PB New Member

Σιγά την μεγάλη πόλη. Δύο πετ σοπ έχει όλα κι όλα και το ένα δεν έχει τίποτα για παπαγάλους. Το άλλο έχει αρκετά πράγματα αλλά τα βασικά. Πολλά απο αυτά που διαβάζω εδω μέσα μου είναι και εννοείταιτους είναι άγνωστα. Ανακάλυψα ένα ακόμα λίγο έξω απο την πολη. Θα κανω μια τελευταία προσπάθεια κι εκεί.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...