Τριτη γεννα απο λαθος

Συζήτηση με θέμα Τριτη γεννα απο λαθος, που ξεκίνησε από patilas, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 18 Ιουν 2015.

1. patilas

patilas PB Member

Ειχα πει ν σταματησω ολα τα ζευγαρια μου κ ετσι εκανα εκτος απο ενα που βγηκαν τ μικρα τελευταια κ αφησα και λιγο το αρσενικο παραπανω ν βοηθησει καμια εβδομαδα τον εβγαλα κανονικα τα πουλακια στο κλαρι και η καναρα ν γεναει σημερα εκανα ωοσκοπηση ενσπορα τι κανω???θ την παρει η πτερρορια η θ προλαβει??

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Θα της τα παρεις, και θα τα πεταξεις. Ακαρδο,το ξερω, αλλα επρεπε να τα εχεις παρει καθε μερα που τα γενναγε.. Ειναι κριμα να σε πιασει ο Ιουλιος με μικρα πουλακια. Θα το εξαντλησεις το κοριτσι σου παρα πολυ.

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Πόσο ημερών είναι τα αυγά? Προφανώς άνω των 5 ημερών.. Πάντως ο καιρός σήμερα βοηθάει... Δεν έχει τόση ζέστη...

4. Maria01

Maria01 PB New Member

ναι σωστο αυτο που λες myra ! αλλα απτη στιγμη που ειναι ενσπορα θα σκοτωσει ζωουλες αυτο ειναι επισης κριμα ..αμαρτια !

5. Myra

Το ξερω, και εγω ειχα το ιδιο διλημμα και τα εδωσα για "υιοθεσια" τα αυγα. Το θεμα ειναι οτι οντως καποιες φορες ειναι πιο δυσκολο να σταματησουμε εμεις τις αναπαραγωγες παρα τα πουλακια μας.

Για αυτο το λογο καλο ειναι οταν σκοπευουμε να σταματησουμε να αντικαθιστουμε τα κανονικα με πλαστικα, ωστε να ολοκληρωθει η ωοτοκια,να κλωσσησει το θηλυκο για λιγες ημερες και να περασει ομαλα στην περιοδο ξεκουρασης. Δεν τιθεται θεμα επωασης, οποτε το ηθικο διλημμα ειναι σαφως μικροτερο.

Το προβλημα ειναι αυτη τη στιγμη, θα ρισκαρει την υγεια της καναρας του,που μπορει να του χαρισει του χρονου 3πλασια πουλακια, ή θα θυσιασει αυτες τις ζωες?
    Μην ξεχνατε, μπορει ο καιρος να κανει πισωγυρισματα, αλλα δεν σημαινει οτι δεν θα εχει καυσωνες ή ζεστη επειδη εβρεξε 2-3 μερες.

6. patilas

patilas PB Member

Εχετε δικιο!!Αν την αφησω ν τ βγαλει και τα ταισω εγω??

7. Myra

Ποσων ημερων ειναι τωρα? Ποτε υπολογιζεις να βγουν? Εχε υποψιν σου οτι μιλαμε καθαρα για μεσα Ιουλιου τουλαχιστον,με μεγαλωμα και απογαλακτισμο.

8. patilas

patilas PB Member

Ειναι οχτω ημερων ενια αυριο!! Απο δευτερα θ ξεκινησουν ν σκανε λογω θερμοκρασιας πιστευω στις δωδεκα μερες αντε το πολυ τριτη!!!!το γνωριζω!! Εσυ λες ν τα ξεφορτοθω??

9. Myra

Ε μην το λες και "ξεφορτωμα" ντε....

Δεν ξερω πραγματικα Παναγιωτη..Τα διλημματα ειναι εξισου σοβαρα, αν δεν ειχαν επωαστει καθολου πιστευω θα το εκανες και χωρις να ρωτησεις... Αλλα θα σε μαλωσω, ηταν ανευθυνο απο μερους σου εχοντας διαβασει τοσα και τοσα εδω να μην τα αντικαταστησεις..

Οπως και να εχει, με το ταισμα που λες εσυ δεν ειναι οτι το πουλακι δεν θα ταιζει. Εννοω οτι ετσι κ αλλιως, με επωαση και μεγαλωμα ειτε βοηθας ειτε οχι θα εξαντληθει. Πραγματικα ειναι πανω σου το θεμα στο τι θα αποφασισεις.

ΥΓ: Μη νομιζετε οτι ειμαι καμια ακαρδη κακιστρω, και εγω ποναω που ειπα να τα πεταξει.

10. patilas

patilas PB Member

Ξερω ηταν ανευθυνοτητα αυτο αλλα δεν το περιμενα μα και αυτη του εκατσε τοσο ευκολα? Χαχα!! Θ τα πεταγα αλλα πιστευα οτι ειναι ασπορα κα λεω θ τελειωσει και ειμαστε οκ!! Ελεγα ν παρω το μεγαλωμα εξολοκληρου πανω μου!! Αλλιως δεν διακυνδινευω να χασω την καναρα μου!!

11. Myra

Εκει για μενα το κριμα ειναι μεγαλυτερο..Οχι οτι δεν μπορεις να τα ταισεις, αλλα 1000% δεν θα αναπτυχθουν οπως με τους γονεις τους. Παιρνουν αντισωματα και αλλα καλουδια απο την τροφοδοσια των γονιων..

Θα με σκασεις βρε εσυ!

12. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Εδώ που τα λέμε σε έτρωγε και λίγο βρε Παναγιώτη.Πάντως πραγματικα ΕΣΥ αποφασιζεις.(το ίδιο σκεφτομασταν Μιράντα ).

13. Maria01

Maria01 PB New Member

Παναγιώτη για εμένα το καλύτερο είναι να τα αφησεις με τη μανουλα τους 2 εβδοναδες και μετα συνέχισε εσύ ;)

14. patilas

patilas PB Member

Ααααχχ!! Διλημα και αυτο, τα θελω ολα αλλα δεν γινεται!! Ειναι ολοκληρα πουλακια ομως,, θ πω σε καποιον φιλο ν τα πεταξει εγω δεν μπορω!!

15. M.G

M.G PB New Member

Με άγχωσες ρε Πάνο, ξέρω γω ρε φίλε... Κρίμα να πετάξεις ανεπτυγμένα έμβρυα:(.
    Σκέψου αν γίνεται να τα αφήσεις την 1η εβδομάδα με τη μάνα και μετά ταΐζεις εσύ. Νομίζω το κατέχεις το άθλημα. Απλά θα σου προτείνω, όταν γίνει η εκκόλαψη να μεταφέρεις το κλουβί σε εσωτερικό χώρο, για δροσιά.
    Πιστεύω η κανάρα με λίγο φροντίδα παραπάνω θα επανέλθει.

16. patilas

patilas PB Member

Πφφφ με εβαλες σε διλημα τωρα!!δεν ξερω γαμωτο!ναι το εχω θ τα βγαλω περα χαρα μου κιολας!! Πφφφ !!!

17. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Μωρε εχει πεδεμα αλλα κριμα τα μωρακια... απλα φαντασου τις φατσουλες που θα πληρωσουν... εγω θα τα κρατουσα μονο και μονο για να τα δω να μεγαλωνουν και να σκεφτομαι οτι θα τα πεταγα!!!

18. patilas

patilas PB Member

Τετοια πειτε μου τωρα ν νιωθω τυψειςς ααααα!!

19. Myra

Εγω το ειπα οτι θα βγω η κακια της υποθεσης... Πλεον δεν εχει νοημα να το συζηταμε, εχω την εντυπωση πως ειναι ματαιο να τα πεταξεις. Παιχτα ολα για ολα και το νου σου στο κοριτσι. Μην τα παρεις εξολοκληρου πανω σου, παραλληλα με εκεινη.

20. patilas

patilas PB Member

Εσυ μυραντα μιλησες με λογικη ,αλλα καμια φορα καποια πραγματα ειναι δυσκολα!!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...