Τρεις νεκροί νεοσσοί από σκουλήκι ή έντομο

Συζήτηση με θέμα Τρεις νεκροί νεοσσοί από σκουλήκι ή έντομο, που ξεκίνησε από FlyHigh, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 27 Μαρ 2015.

1. FlyHigh

FlyHigh PB New Member

Σε μία φωλιά με τρεις νεοσσούς παρατήρησα ένα φαινόμενο που δεν είχα ξανασυναντήσει ποτέ έως σήμερα, τρία στα τρία νεκρά με διαφορά μίας με δύο ημέρες. Το πρώτο πέθανε την τρίτη ημέρα της ζωής του, το δεύτερο την πέμπτη και το τρίτο την έκτη μέρα. Όλοι οι νεοσσοί ήταν ταισμένοι και μάλιστα αρκετά όταν βρέθηκαν νεκροί. Στον πρώτο δεν παρατήρησα κάτι ανησυχιτικό αλλά στον δεύτερο και στον τρίτο παρατήρησα πως όταν βρέθηκαν νεκροί η κοιλιά τους ήταν ανοιχτή χωρίς αίματα αλλά και το πιο περίεργο πως τα σωθικά του έλειπαν. Στην αρχή νόμιζα πως έφταιγαν οι κοιλιά του ανοιχτή αλλά κοιτάζοντάς το καλύτερα είδα να βγαίνει από την κοιλιά του ένα σκουλίκι και μάλιστα σχετικά μεγάλο για ένα καναρινάκι έξι ημερών. Έχει συναντήσει κανείς σας κάτι παρόμοιο και σε τι μπορεί να οφείλεται; DSC05797.JPG DSC05806.JPG

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Γιάννη το έντομο της φωτογραφίας είναι ο "δράστης"?
    Αν ναι ... περισσότερες φωτογραφίες του...

3. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Mέγας είσαι κύριε !...τι είναι τούτο πάλι ?..λογικά αυτό μεγάλωνε μαζί με το νεοσσό .

4. Stfns

Stfns PB Member

ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ! Πρώτη φορά το ακούω......

5. FlyHigh

FlyHigh PB New Member

Έτσι φαίνεται, βρέθηκε στην κοιλιά του. Τώρα πως και τι είναι αυτό δεν το γνωρίζω και δεν το έχω ξανασυναντήσει. Έκανα την ζευγαρώστρα άνω κάτω δεν βρήκα άλλο αλλά ευτυχώς ούτε και στις γειτονικές ζευγαρώστρες. Αν ήταν κάποιο εξωπαράσιτο θα υπήρχε αποικία και θα έβρισκα και άλλα και στις υπόλοιπες φωλιές υποθέτω

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι δεν είναι σκουλίκι ωστόσο.

7. misalouris

Γιάννη κάνε σε παρακαλώ μια προσπάθεια να μας ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες του εντόμου... όσο πιο καθαρές και κοντινές γίνεται...

8. Paianas

9. FlyHigh

FlyHigh PB New Member

10. misalouris

Νομίζω κι εγώ πως είναι κάτι που "ήρθε" με τα νήματα ή το υλικό φωλιάς ...

11. FlyHigh

FlyHigh PB New Member

Το θέμα είναι πως μόνο σε αυτή την φωλιά βρέθηκε και μόνο ένα; Δηλαδή ευτυχώς που είναι μόνο ένα αλλά αν ήταν από το νήμα δεν θα υπήρχαν περισσότερα;

12. maria p

Αν διάβασες αυτό που έβαλε ο Νίκος, έχουν μακριά περίοδο ζωής. Πέτα το νήμα, φτάνει μια συμφορά. Κρίμα βρε παιδί μου :(

13. Stfns

Stfns PB Member

Η σκόνη για τις ψείρες δεν απωθεί και τα υπόλοιπα παράσιτα; Είχες πουδράρει την τσόχα με pinex ή κάποιο άλλο σκεύασμα για εξωπαράσιτα πριν ξεκινήσει το στρώσιμο της φωλιάς;

14. Paianas

[​IMG] Με κάτι τέτοιο μοιάζει ...τώρα τι ακριβώς είναι ...τη ζημιά του πάντως την έκανε !

15. FlyHigh

FlyHigh PB New Member

Πάντα στον πάτο της φωλιάς τοποθετώ λινάτσα αντί για τσόχα η οποία έχει βραστεί και πουδραριστεί με ψειρόσκονη. Μέχρι πέρσυ ψέκαζα με frontline φέτος χρησιμοποιώ την ψειρόσκονη της Tafarm

16. Paianas

Ρε συ Γιάννη..αυτό του έφαγε τα σωθικά ...το άτιμο !

17. maria p

Συγγνώμη λίγο, δεν υπάρχει το ενδεχόμενο, πρώτα να πέθανε ο νεοσσός από Χ αιτία και μετά να προσκολλήθηκε το έντομο, ζωύφιο στο νεκρό σώμα; Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι αναπτυσσόταν στο σώμα του πουλιού;

18. Paianas

Σωστή η παρατήρηση ..Αλλά δεν ήταν το μόνο νεκρό μικρό ..τρία του πέθαναν.

19. misalouris

Έχω στείλει τη φωτογραφία σε πολύ καλό "ειδικό" και φίλο μου... Ελπίζω πως θα έχουμε σύντομα νέα του...

20. maria p

Μα αυτό ενισχύει τον συλλογισμό μου, αυτό αν ήταν μέσα, θα ήταν σε ένα σώμα όχι σε τρία.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...